11 Ocak 2003 Cumartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 

Renkli, düşsel, şiirli!

Yelkovansız saat olmaz. Ya hayat? Soruya yanıt içen Neriman Oyman’ın sergisine uğrayın. Oyman, fantastik dünyasını anlatan resimleriyle merakınızı giderecek.

     AYŞE SU SEL

     Ressam Neriman Oyman, 1965 doğumlu. Çalışmalarını Asmalımescit’teki atölyesinde sürdürüyor. Asmalımescit, kimileri için sadece Babylon’un ya da Refik ve Yakup’un olduğu yer. Kimileri için de Tünel Cafe’de yer yoksa kafelerine takılılabilir! Ama burada atölyeleri olan ressamlar için orası başka bir âlem. Onlar her şeyden önce bir aile gibi iç içe yaşıyor, birbirlerinin yaratıcılıklarından besleniyorlar. Neriman Oyman da, yükselen semt Asmalımescit’in sanatına katkısının büyük olduğunu söylüyor. Yine Asmalımescit’ten Tayfur Sanlıman, Neriman Oyman için "O Asmalımescit’teki ayak sürüyenlerden değildir," diyor ve Asmalımescit’teki Neriman Oyman’ı anlatıyor:
     "Uzun yıllardır Asmalımescit’in kendine özgü dokusu içindeyim. Şöyle bir durup baktığımda diyorum ki: Neler ve kimler geldi geçti, kimler ve neler gelmiş geçmiş... Neriman Oyman’ın resimleri için bir değerlendirme istenince doğrusu gelip geçiciliğim içinde onurlandım. Oyman’ı semte gelişinden bu yana tanır ve izlerim... O Asmalı’da ayak sürüyenlerden değildir".
     Tayfur Sanlıman, "Oyman’ın resmine yeterince baktıysanız, imgelerinin bittiğini gerçeklerin başladığını ve bir duygu dünyasına girdiğinizi duyumsarsınız," diyor. Sanlıman, bu imgelerin izleyiciyi bir hayal düzeninin şiirine taşıdığını iddia ediyor. Ve "Ustalığa gidiyor," dediği Oyman’ın bu duygu yüklü resimlerinin karşısında hissettiklerini şöyle anlatıyor: "Resmin boşluğu diye düşündüğüm o akıl almaz alanı Oyman, sanki içinde oradan oraya savrulmadan hiçbir yerine çarpılıp vurulmadan tasasız bir tasayla çocuksu saflıkla boyar gider. Bilmez ki, tüm geçmişiyle hesaplaşıyordur. Onun resimlerine her baktığımda zeytin yeşili sesiyle, geçmişinden bir anı anlatıyor sanırım..."
     Neriman Oyman aslında alaylı bir ressam. Kendi inancı ve disiplinli çalışmaları doğrultusunda ressam oluyor. Ressam Avni Memedoğlu’nun atölyesinde dersler alıyor. Çalışmalarına bu atölyede hız veriyor. Sanat tarihçi Ümit Gezgin, bu yönünü takdir ettiği sanatçi için "Kendi boyutlarını yaratmış bir sanatçı," diyor. Gezgin, aynı zamanda Oyman’ın resminin dünyanın neresine giderse gitsin her zaman için Türk resmi hüviyetini taşıyan bir estetik pasaport özelliğinin olduğunu söylüyor.
     İster bir pasaport özelliği taşısın ister taşımasın "Yelkovansız Hayatlar", kendi kendini yetiştirmiş bir ressamın özel dünyasına ilişkin hikâyeler anlatıyor. Bu hikâyeler oldukça renkli ve düşsel. Yolunuz Moda’ya düşerse, Koço’da bir kadeh atmadan önce bakmanızda yarar var.
     
     Yelkovansız Hayatlar
     Bilim Sanat Galerisi
     Bitiş tarihi: 12 Ocak 2003
     (0216 347 44 43)
     
     
 KÜLTÜR & SANAT


Vonda ve konukları
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Dünyanın sonu 2012’de mi?
Rock yıldızı kitaplar
Evli kadın olmak ya da olmamak!
Kadın sesinden "Harry Potter"
Boyları küçük kendileri büyük
Renkli, düşsel, şiirli!
Lavanta kokulu sergi
Kemanla verilen sihirli ses
Alacağımız olsun!
Çıplak ayaklı hüzün
Şiddet, ölüm ve video kasetler
Aşk söyletiyor
Çok güleceksiniz
Operacıların türkü keyfi
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet