02 Mart 2003 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  

 

Sevgi yürekte yeşerir

Vedat Türkali’nin ‘70’li yıllarda Türk tiyatrosuna armağan ettiği "Dallar Yeşil Olmalı", İzmit Şehir Tiyatrosu’nda sahneleniyor.

     ŞEHNAZ PAK

     "Dallar Yeşil Olmalı" / Yazan: Vedat Türkali / Yöneten: Veysel Same Berikan / Oynayanlar: Betül Çobanoğlu, Engin Benli, Meltem Özsavaş, Ufuk Aşar, İbrahim Şendoğan / Dekor ve Kostüm Tasarımı: Efter Tunç / Işık Tasarımı: Yaşar Demirkıran.
     
     62 - 63’lerde olmalı, gazetelerde bir haber çıktı. Gece kent içinde arama tarama yapan polis ekipleri, İnönü Stadyumu yöresinde ağaçlar arasında, on sekiz - yirmilerindeki bir çifti yakalamışlar; boyunlarında asılı bir bıçak varmış. Ankara’dan ailelerinden kaçıp geldiklerini, birbirlerini deli gibi sevdiklerini, yaşam boyu ayrılmayacaklarını, içlerinden biri aldatmaya kalkarsa, ötekinin boynunda asılı bıçağını, aldatanın yüreğine saplayacağına yemin ettiklerini söylemişler!" diye özetleyivermiş Vedat Türkali, "Dallar Yeşil Olmalı" oyununun esin kaynağını.
     Vedat Türkali’nin ‘70’li yıllarda Türk tiyatrosuna armağan ettiği, "aşk", "para" ve "kuşak çatışması" kavramlarının bu toprakların gerçeği ekseninde irdelendiği "Dallar Yeşil Olmalı", İzmit Şehir Tiyatrosu’nda sahneleniyor. "Dallar Yeşil Olmalı"yı sahneye Veysel Sami Berikan taşıyor. Oyun, henüz hayatlarının baharındaki evlenmek üzere olan bir çift ile tesadüf sonucu bir araya gelen 20 yılık evliliğin getirdiği tekdüzeliği aşmak için mücadele veren orta yaşlı bir çiftin yaşadıklarını konu alıyor.
     Veysel Sami Berikan, 1970’lerin Türkiye gerçeklerinde yazılan oyunun günümüzde nasıl bir karşılık bulduğu sorusunun cevabının biraz trajikomik olduğunu düşünüyor: "Türkiye’nin gerçekleri geçen süreye rağmen bir değişim göstermemiş. Türkali’nin metni ustaca işlenmiş olması oyunu özel bir yere koyuyor. Tüm o kadın - erkek, sisteme dahil olmak ya da olmamak, evlilik vb. ilişkiler, sosyolojik bir boyutta ele alınıyor. Ve bu ilişkilerden hareketle de yaşanan parçalanmışlığın nedenleri sorgulanıyor." Oyundaki genç çift, orta yaşlı çiftin adeta 20 yıl önceki umutlarını ve inançlarını dile getiriyor. Veysel Sami Berikan oyunun, bu bağlamda sistemin, bireyleri nereden nereye getirebileceğine dikkat çektiğini vurguluyor; "Genç çift o kadar temiz ve masum ki. Ama araya "para" ve "düzen" girince, o duygular inançlar yerini bambaşka bir ilişkiler yumağına bırakıyor. Orta yaşlı çiftin ilişkilerinde sistemin kendini görüyoruz. Bu 12 Eylül sonrasında, Türkiye’de ortaya çıkan sadece inançlarıyla ayakta durabilmek ve bireyselliklerini var edebilmek için mücadele veren insanların, düzenin acımasız yüzü karşısında yaşadıkları çıkmazın birebir karşılığı."
     "Dallar Yeşil Olmalı", sahne üzerinde "siyah" rengin hakim olduğu bir atmosferde çıkıyor seyirci karşısına. Veysel Sami Berikan "siyah" ı özellikle tercih ettiklerini söylüyor: "Her şeyi stilize ettik. Zeminden dekor parçalarına kadar her şeyde siyah kullandık. "Dallar yeşil olmalı"nın insanların yüreklerinde yeşermesi gerektiğini bu yolla anlatmak istedik".
     
     İzmit Şehir Tiyatrosu (0262 311 59 00)
     
 KÜLTÜR & SANAT


Farklı bir uyarlama
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
24 saat uykusuz New York
"Hem devlete hem halka zarar"
Virginia Woolf’un burnu
Hakikisinden sanat ve kopya
Aile sergisi
Sevgi yürekte yeşerir
Nâzım Van’da
Depresif ve tutkulu
Melankoli kadınındır!
Aynı şarkılara farklı yorum
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet