16 Mart 2003 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  

 Marmara Üniversitesi 120’inci yaşını "Kuğu Gölü" ile kutladı

     İstanbul’da Devlet Operası’nın Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelediği opera, müzikal ve bale gösterilerini öğrenciler 1 milyon 750 bin lira, halk 3 milyon 500 bin lira ödeyerek seyretme imkanına sahip. Halbuki İstanbul’da sinema ücretleri 6 milyon lira ile l7 milyon 500 bin lira arasında... Hem de 1 milyon 750 bin liraya neler seyrediliyor? Kuğu Gölü Balesi, Prens Igor, Don Giovanni, La Traviata, Tahiti Macerası operaları, Kiss me Kate opereti şu günlerde izlenebilecek temsiller...
     
     1883’te kuruldu
     Geçen hafta Marmara Üniversitesi’nin 120’nci yaş günü ‘Kuğu Gölü’ balesi ile kutlandı. Rektör Prof. Dr. Tunç Erem, öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin üçüncü büyük üniversitesi olan Marmara Üniversitesi’nin yaş gününü, bolca konuşmalı bir salon toplantısı yerine "klasik bir gösteri" ile kutlamayı düşünmüş. Çok da iyi yapmış... Marmara Üniversitesi, 1883 yılında "Hamidiye Ticaret Mekteb - i Alisi" ismi ile kurulan ve Cumhuriyet döneminde "Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi" adını alan okulun temelleri üzerinde gelişen bir üniversite. Şimdilerde 55 bine yakın öğrencisi, 3 bine yakın akademik personeli var. 14 fakülte, 8 yüksekokul, 11 enstitü, 32 araştırma merkezinden oluşan üniversitenin, İstanbul’un 17 ayrı yerindeki tesislerinde eğitim veriliyor. Ben de "profesörölüğe bu üniversitede yükseldim. Bu üniversitede ders veriyorum.
     Üniversitenin 120’nci yaş gününün kutlandığı gece, Kuğu Gölü temsilinde, en önemli balerin rolü olan "Odette - Odile"de Hülya Aksular, en önemli balet rolü olan "Prens Siegfried" de Berk Sarıbay sahne aldı. Klasik balelerin en sevileni olan, müziğini Çaykovski’nin bestelediği Kuğu Gölü ilk defa 1877’de Moskova’da Bolşoy Tiyatrosu’nda oynandı. Bizde, belli bölümleri l958’den itibaren sahnelendi. Bütün olarak ilk defa Dame Ninette de Valois tarafından 1966’da Ankara’da sahneye konuldu. Odette - Odile’de Meriç Sümen, Gülcan Tunççekiç, Prens Siegfried’de Ferit Akın, Tanju Tüzel sahne aldı. Çok kişi bu gösteriler sayesinde baleyi sevdi. Erkekler zarafetleri ve güzellikleri ile Meriç Sümen ve Gülcan Tunççekiç’e aşık oldu. İstanbul’da ise dört yıl önce başlayan oyunu Derek Deane sahneye koydu.
     
     Nefis bir gösteri
     Kuğu Gölü balesini, ilk defa sahnelendiği Moskova’nın Bolşov Tiyatrosu’nda l4 Mayıs 2002 tarihinde izleme şansım oldu. Odette - Odile’de Anastasiya Volochkova, Prens Siegfried’de Yugeni Ivanchenko sahne aldı. Bu baş danscılar ile diğer balerin ve baletler, boylarıyla, oyunlarıyla nefisti. Ama "turistler" 226 yıllık Bolşov’u dejenere etmişti. Devamlı çakan fotoğraf makinesi flaşları, bağırtılar, ıslıklar... Ve de şımaran sanatçıların her bölüm sonu uzayan selam sahneleri, yandaşlarının çığlıkları ve tekrarlar nedeniyle gösteri, "okul müsameresi" haline dönüşmüştü.
     İstanbul’daki Kuğu Gölü temsillerinde genç balerinlerimiz, baletlerimiz, disiplinleri, becerileri ile nefis bir gösteri gerçekleştiriyorlar. Orkestra şefi Elşad Bagirov, orkestrayı biraz daha canlı yönetir, orkestranın sesini biraz daha yükseltir ise herhalde oyun daha doyurucu hale gelecek...
     İstanbul’da iseniz, İstanbul’a yolunuz düşüyor ise, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Atatürk Kültür Merkezi’ndeki gösterilerini izleyiniz. Memnun kalacaksınız.
     
     guras@milliyet.com.tr
     
 SAYFA BAŞI 

Çetin ALTAN
Hemen acele bez getir, elini çabuk tut tez getir...

Melih AŞIK
Bahane lügati

Fikret BİLA
Bush’un Kürt kartı

Hasan CEMAL
Çok gezen iyi yaşar!

Can DÜNDAR
Zülküf ile Süheyl

Abbas GÜÇLÜ
8 ayda 4’üncü bakan

Mehmet Y. YILMAZ
Kendi yaşamının efendisi ol, kölesi değil!

Hasan PULUR
Alo 155, polis imdat!

Derya SAZAK
Körfez Savaşı tutanakları (2)

Meral TAMER
Gülriz kitabında soyunuyor

Ece TEMELKURAN
Enayi!

Tamer HEPER
Zorla para alınmaz

Osman ULAGAY
Deneyimsiz AKP ile büyük poker oynuyoruz

Güngör URAS
Marmara Üniversitesi 120’inci yaşını "Kuğu Gölü" ile kutladı

Serpil YILMAZ
Washington’da enerji ve inşaat kovalanacak

© 2002 Milliyet