10:00

Uday ve Kusay öldü... İhbarı kim yaptı, Irak'ta neler oluyor?

      Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in oğulları Kusay ve Uday'ın Musul'da öldürüldüklerinin açıklanmasının ardından, ABD'nin iki kardeşin başına koyduğu 15'er milyon dolarlık ödülü kimin alacağı tartışılıyor.
      ABD yönetimine yakın kaynaklar, Kusay ve Uday'ın çok güvendikleri bir kişi tarafından ihbar edildiğini belirtirken, İsrail ve Amerikan istihbaratına yakın Debkafile adlı internet sitesi, Saddam'ın oğullarıyla ilgili ilk ihbarın Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) yanlılarınca yapıldığını ileri sürdü.
     
     İhbarcı Amerikalıların korumasında

      Amerikan birliklerine, Saddam Hüseyin'in oğulları Uday ve Kusay'ın yerini bildiren ''kaynağın'' Amerikalıların korumasında olduğu bildirildi.
      ABD Ordusu 101. Hava Tümeni'nden Albay Joe Anderson, AFP'ye yaptığı açıklamada, ''Kaynak Amerikalıların korumasında. Size kim olduğunu söyleyemem'' dedi.
      Anderson, bu kişinin ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer'in Saddam'ın oğullarının yakalanması için vaat ettiği ödülü aldığını düşündüğünü söyledi.
     
     Yoksa Talabani mi?

      Uday ve Kusay'ın Pazar gecesi geldikleri babalarının kuzeni Marvan Zeydan'a ait villanın etrafında çok sayıda IKYB yanlısı ailenin oturduğunu belirten internet sitesi, Saddam'ın oğullarını tanıyan bu kişilerin IKYB lideri Celal Talabani'ye haber vermelerinin ardından, Talabani'nin de Amerikalıları bilgilendirdiğini savundu.
      Debkafile sitesi, istihbaratın üzerine Marvan Zeydan ve ailesini de gözaltına alan Amerikan askerlerinin gizlice kuşattığı villaya bir süre sonra baskın yaptığını, Washington yönetimin koyduğu ödülü hiç şüphesiz Talabani yanlılarının almak isteyeceğini öne sürdü.
      Haber sitesi, ayrıca istihbarat kaynaklarına dayanarak, ABD Başkanı George W. Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Irak'ta bir türlü bulunamayan kitle imha silahlarına ilişkin ''tatmin edici'' kanıtları toplamakta olduğunu ve bunların yakında açıklanacağını öne sürdü.
     

      •  ABD Saddam'ın oğullarının fotoğraflarını yayınlamayı planlıyor
      •  Uday ile Kusay nasıl ölü ele geçirildi?
      •  Saddam yanlıları intikam yeminleri ediyor..!
      •  Uzmanlara göre Uday ile Kusay'ın ölümü Irak'ı nasıl etkileyecek?
      •  Komşuları, Uday ve Kusay'ın varlığından habersizmiş...
      •  Saddam'dan Iraklılar'a ABD'ye karşı savaş çağrısı...
      •  Saddam'ın oğullarının cesetleri Bağdat'ta...
     
     Halk kutluyor...

      Uday ile Kusay'ın öldürüldükleri haberi üzerine, Irak'ın başkenti Bağdat'ta silah sesleri duyulmaya başladı.
      Silah seslerinin yaygın olmakla birlikte farklı yerlerden gelmesinin, Uday ve Kusay'ın öldürüldüğü haberleri üzerine ''kutlama atışı'' yapıldığını gösterdiği belirtiliyor.
      Amerikalı bir askeri yetkili de, ''Bu, kutlama... İnsanlar olanları duydular'' diyerek, bunların çatışma sesleri olmadığını söyledi.
      Silah seslerinin çoğunun kalaşnikoflardan geldiği bildiriliyor.
     
     Kutlama gazileri

      ABD yönetimi, Saddam Hüseyin'in oğulları Uday ve Kusay'ın öldürülmesini memnuniyetle karşılarken, Irak'ın bazı kentlerinde kutlama için silahla ateş açılması sonucu yaralananlar oldu.
      Uday ve Kusay'ın öldürüldüklerinin açıklanmasının ardından Bağdat'ın birçok yerinde ve güneydeki Divaniye kentinde havaya kutlama ateşleri açılırken, Musul'da da baskın düzenlenen evin önünde kalabalık toplandı.
     
     ABD askerleri kutlamayı yanlış anlayınca...

      Görgü tanıkları ve yetkililere göre, Bağdat'ta kutlama için havaya ateş açılması sırasında bir Amerikan birliği kendilerine ateş açıldığını sandı. Amerikan askerlerinin karşı ateşiyle bir kişi göğsünden, 6-8 yaşlarındaki bir kız çocuğu ise başından vurularak hastaneye kaldırıldı.
      Irak'ın güneyindeki Şii kenti Divaniye'de de havaya kutlama ateşleri açıldı. Yetkililer, bu sırada bir Amerikan askerine kurşun isabet ettiğini, askerin ameliyata alındığını söyledi.
      Bu arada, Musul'daki evde meydana gelen çatışmanın ardından, dumanların çıktığı evin önünde yaklaşık 1000 kişi toplandı. Bazıları baskınla ilgili olarak memnuniyetini ifade ederken, diğerleriyse tepki gösterdiler.
      Kalabalık arasından bir kişi, evin haline tepki göstererek ''Bunu nasıl yapabilirler? Amerikalılar, böyle, bir evi yıkarak ne yapıyor?'' dedi.
     
Saddam'ın ölen oğulları Uday ve Kusay kimdir?

      Amerikalı yetkililerin bugün Musul'da öldürüldüklerini doğruladığı devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in oğulları Kusay ve Uday, ABD'nin 55 kişilik aranan Iraklılar listesinde ikinci ve üçüncü sırada bulunuyordu.
      Washington yönetimi 3 Temmuz'da Kusay ve Uday'ın başına ödül koymuştu. ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer, Kusay ve Uday'ın yakalanmasına yardımcı olanlara 15 milyon dolar verileceğini açıklamıştı.
     
     UDAY

      Arananlar listesinde üçüncü sırada olan Saddam'ın büyük oğlu Uday (39), Saddam yönetiminin devrilmesinden önce, ''Saddam Fedaileri'' ve aralarında Gençlik Televizyonu ve Babil gazetesinin de bulunduğu birçok medya kuruluşunun başında bulunuyordu.
      Parlamentoda 2000 yılından Saddam yönetimi devrilene dek, milletvekilliği yapan Uday, Irak Olimpiyat Komitesi ve Gazeteciler Birliği'nin de başkanıydı.
      1996 yılında uğradığı saldırıdan yaralı olarak kurtulan Uday, 6 ay hastanede kalmış ve bacağının iyileşmesi için birkaç kez ameliyat geçirmişti.
      Saddam yönetimini devrilmesinin ardından çok sayıda kişi, Uday'ın ''anormal davranışlarda bulunduğunu ve işkence yapmaya meraklı olduğu yönünde'' açıklamalar yapmıştı.
      Uday'ın adının açıklanmasını istemeyen bir yakını, Nisan ayında yaptığı açıklamada, Uday'ı, ''İnternete, işkenceye, silahlara, alkole, kadınlara ve otomobillere tutkulu bir kişi '' olarak nitelendirmişti.
      2000 yılının Mart ayında yapılan meclis seçimlerinde oyların yüzde 99.99'unu alan Uday'a 2002'nin Aralık ayında ''doktora üstü'' diploma verilmişti.
      Irak basınına göre, tam adı belirtilmeyen ve şu ana kadar kimseye verilmeyen unvan, Uday'a ''21. Yüzyılda Arap Ulusunun Geleceği'' konulu incelemesi için verildi. Uday, Bağdat Üniversitesi Politeknik Fakültesi'nden mezun oldu.
     
     KUSAY

      ABD'nin arananlar listesinde ikinci sırada bulunan Irak lideri Saddam'ın küçük oğlu Kusay (37), Baas Partisi'nin başına getirildiği 2001 Mayıs ayından sonra babasının halefi olarak görülüyordu.
      Kusay'ın devlet başkanı olacağı görüşü, Saddam'ın savaş tehdidi büyürken kendisini Bağdat'ın savunmasından sorumlu ilan etmesiyle iyice kuvvetlenmişti.
      Cumhuriyet Muhafızları'nı yöneten ve kamuoyunun önüne pek çıkmayan Kusay, savaştan önce son haftalarda hazırlık amacıyla babasının başkanlık ettiği bütün askeri toplantılara katılmıştı.
      Kusay'ın, 2001'in Mayıs ayında iktidardaki Baas partisinin askeri bürosunun sorumlu yardımcılığına atanması, siyasi kararların alınmasına katılmasına ve silahlı güçler üzerinde etkili olmasına fırsat sağladı.
      Evli ve 3 çocuk babası olan Kusay, Bağdat üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.
      Kusay'ın önemli görevlerin dağılımını bizzat kendisinin yaptığı ve aşiret üyelerinin kaçakçılıktan elde ettiği geliri de kendisinin paylaştırdığı ileri sürülüyor. Kusay'ın Irak petrolünün ihracından da gelir elde ettiği iddia ediliyor.
      Çok fazla seyahat etmeyen Kusay'ın üç komşu ülke, Türkiye, İran ve Suriye hakkında çok bilgili olduğu belirtiliyor. Kusay, 2001'de 2 Iraklı güvenlik yetkilisi tarafından düzenlenen suikasttan kurtulmuştu.
      New York Times'da Mayıs'ta yayımlanan bir habere göre, Kusay babasının emriyle savaşın başlangıcından birkaç saat önce yaklaşık bir milyar doları Irak merkez bankasından çekti.
     
İngiltere Uday ve Kusay'ın ölmesinden memnun!

      İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Saddam Hüseyin'in oğulları Uday ve Kusay'ın öldürüldükleri haberini memnuniyetle karşıladı.
      Straw, yaptığı yazılı açıklamada ''Uday ve Kusay, Irak halkının yıllarca acı çekmesine neden olan babalarıyla sorumluluğu paylaşmışlardı'' dedi.
      Jack Straw, Saddam'ın oğullarının teslim olarak ''suçlarının hesabını vermeyi reddettiklerini'' belirterek, ''Aslında bunu tercih edecek olduğumuzu söylemeye gerek yok'' dedi.
     
     Blair: "Irak için büyük gün"

      İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak'ın devrik devlet başkanı Saddam Hüseyin'in oğulları Uday ve Kusay'ın, Irak'ta ABD güçlerince düzenlenen bir operasyonu sonucu öldürülmelerinin yeni Irak için büyük bir günü işaret ettiğini söyledi.
      Blair, Asya gezinin son ayağı olaran Hong Kong'da, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Özellikle bu iki kişi, sadece silah programları nedeniyle değil, aynı zamanda binlerce masum Iraklının öldürülmesi ve işkenceye tabi tutulmasından sorumlu olan rejimin başıydılar'' diye konuştu.
      Bağdat'ta, Saddam'ın oğullarının ölümü nedeniyle yapılan kutlamalara işaret eden Blair, ''Yapılan bu kutlamalar bu kişilerin ne kadar kötü kişiler olduğunun bir göstergesidir. Bunun ileriye doğru atılmış çok çok önemli bir adım ve büyük bir haber olduğu kanısındayım'' dedi.
     

      •  Kolestrole karşı imambayıldı...
      •  ABD, Arap gençliğinin kafasını ''Hi'' dergisiyle çelmeye çalışıyor
      •  New York'ta 400 bin kişiye bir tuvalet düşecek
      •  İkiz kulelere kaç saldırı yapıldı?
     © 2003 Milliyet