11 Eylül 2003 Perşembe
 
 
 BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
  ·  SON DAKİKA       
  ·  ANA SAYFA    
  ·  GÜNCEL         
  ·  SİYASET         
  ·  EKONOMİ         
  ·  YAZARLAR         
  ·  SPOR         
  ·  DÜNYA         
  ·  YAŞAM         
  ·  MAGAZİN         
  ·  SAĞLIK         
  ·  KADIN & MODA         
  ·  ASTROLOJİ         
  ·  OTOMOBİL         
  ·  ÇİZERLER         
  ·  BİLİM & TEKNİK         
  ·  TV'DE BUGÜN         
  ·  İŞ YAŞAMI         
  ·  OMBUDSMAN         
  ·  HAVA DURUMU         
  ·  CUMARTESİ         
  ·  PAZAR         
  ·  BUSINESS      
Cargill Ülker'e de ortak

       
    Bursa Orhangazi'de olaylı biçimde kurulan Amerikan nişasta, glikoz, fruttoz fabrikası Cargill'in yöneticileri ile önceki akşam yemek yerken kafamda bir resim ve geçtiğimiz yıl elime geçen bir belge vardı.
    Resimden başlayayım...
    Başbakan Tayyip Erdoğan 17 Ağustos depreminin yıldönümünde Bakanlar Kurulu'nu Sakarya'da düzenlemiş ve Cola - Turka fabrikasının açılışına katılmıştı. Açılışta kendisini karşılayan Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifleri (APEK) çalışanları "Cola Turka şekersiz" olmaz pankartı ile karşılamıştı.
    17 Ağustos enkazından kendilerine hayat kurma mücadelesi vermeye çalışan Sakaryalıların şeker fabrikası kapalıydı. Pankart tanıdık geldi... İlginç olan Erdoğan'ın çiftçilerin taşıdığı pankarta "Peki Cola Turka glikoz isterse ne yapacaksınız" sorusunu yapıştırmasıydı! Başbakan'ın sorusu yerinde bir soru.
   
    Cola Turka'ya glikoz
    Cola Turka'nın hammaddesi glikozu üreten Pendik Nisaşta Fabrikası. Pendik Nişasta, Ülker ve Avrupa firması Serestar ile 1997'de yüzde 50 - 50 ortaklıkla kurulmuştu. Ancak ABD firması Cargill, dünyadaki Serestar yatırımlarını satın almış ve böylece Pendik'in de yüzde 50 ortağı durumuna gelmişti.
    Başbakan aynı konuşmasında "yatırımların" Türk halkının yararına olduğunu da vurgulamaktan geri kalmamıştı. Tabii Pendik fabrikasından söz etmemişti...
    Dönelim dün akşamki yemeğe.
    Cargill Proje Yatırım Müdürü Kemal Özbelli, Çin'de 200 milyon dolara mal olan Serestar nişasta fabrikasının, gruba geçerken eksi 30 milyon dolar sayıldığını vurguluyordu. Çünkü fabrika hammedeye (yani mısıra) yakındı, ancak pazara (benzetecek olursak mısırdan üretilen glikozu kullanan Cola'ya) uzaktı ve zarar yazıyordu. Yer bu kadar önemli. Öyle olmasa Cargill bunca davayı göze almazdı. Orhangazi'deki Cargill fabrikası, sivil toplum örgütlerinin ve dönemin Bursa Valisi Orhan Taşanlar'ın muhalefetine rağmen inşa edildi ve açılan aleyhte davalar sürüyor...
    Danıştay'ın 'deşarj ve emisyon izinleri'yla ilgili yürütmeyi durdurma kararları 3 Kasım seçimlerinden 5 ay önce alınan gizli bir Bakanlar Kurulu kararıyla aşıldı. Özbelli önünüzdeki iki ayda yargı sürecinin kendi lehlerine sonuçlanacağına dair beklentisini ifade ediyor.
    Asıl beklenti, davaların sonuçları değil yaptıkları müracaat neticesinde fabrikanın bulunduğu alanın çıkarılacak kanunla endüstri bölgeleri içine alınması yönünde.
    Bu hukuki süreç Cargill'e 2 milyon dolara mal oldu. 90 milyon dolara Orhangazi'deki yatırımı tamamlalayan Cargill'in sepetinde biri 20, diğeri 50 milyon dolarlık iki ayrı yatırım paketi de bulunuyor. Aynı yerdeki 50 milyon dolarlık limontuzu yatırımına İsrail'li bir firma ile Alarko da ortak olacak.
    Geriye kalıyor şeker piyasasını düzenlemek! Kurul kelimesini buraya eklemek gerekirdi ama bildiğimiz kurullara benzemiyor. Üyeleri profesyonel işlerini sürdürüyorlar; Şeker Fabrikaları Genel Müdürü, Cargill'in müdürü vs. Bu iş için ayda 400 milyon maaş alıyorlar, diğer kurullar gibi 10-15 milyardan söz eden yok. Bu 'bağımsız kurulun' başında Sanayi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı var.
    Cargill'e asıl bir darbe Şeker Kanunu ile gelmiş ve 500 bin tonluk kurulu kapasitenin yüzde 36'sı kullanabilmişti. Bu durumda Türkiye'nin mısır nişastası ihtiyacının bir bölümü ithalatla karşılanıyordu. Geçen ay bu soruna da eğilen hükümet, ithalata uygulanan vergi oranını yüzde 25'ten, yüzde 136'ya çıkardı.
    Dün Cargill'e bir müjdeli haber daha geldi; yiyeceklerdeki nişasta bazlı tatlandırıcı kotası yüzde 10'dan, 15'e çıktı.
    Yaşasın yabancı sermaye yatırımı, yaşasın yerli cola, yaşasın tatlandırılmış hayat!
   
    syilmaz@milliyet.com.tr
   
   

Taha AKYOL
Irak'a dikkat

Çetin ALTAN
Terörün silah kaynakları saydamlaşmadıkça...

Melih AŞIK
Eylül kuşkusu

Fikret BİLA
Denktaş planı

Hasan CEMAL
Cami duvarı!

Yılmaz ÇETİNER
Balık ne zaman ucuzlayacak?

Hurşit GÜNEŞ
İki sevindirici haber

Doğan HEPER
İnce uzun yolun sonu

Sami KOHEN
11 Eylül dersleri

Derya SAZAK
CHP'nin 80. yıl resmi

Meral TAMER
Ya ABD'den yanasın, ya da barıştan!

Yaman TÖRÜNER
Sıfırlar nihayet gidiyor

Güngör URAS
Son yılların en iyi altı ayı

Serpil YILMAZ
Cargill Ülker'e de ortak

M. Ali BİRAND
11 Eylül'ü tam anlayamadık