08:00

İran'da şiddetli deprem...

      İran'da sabaha karşı 6.7 büyüklüğünde şiddetli bir deprem oldu. Depremin merkez üssünün, İran'ın güneydoğusunda, Kirman eyaletinin başkenti Kirman'a 180 kilometre mesafedeki Bem kenti olduğu açıklandı. İtar-Tass ajansı, ölü sayısının en az 40 bin olduğunu duyurdu. İran televizyonu ise, depremde ''ilk belirlemelere göre'' 4 bin kişinin öldüğünü ve 30 bin kadar kişinin yaralandığını duyurdu. Haberde, kentteki binaların yüzde 70'den fazlasının yıkıldığı ve acil kana ihtiyaç olduğu belirtildi.
      •  Ölü sayısı en az 40 bin!
      •  Bem kenti yerlebir... Herkes yakınlarını arıyor...
      •  Resmi açıklama yok... Bir yetkili: 2000 ölü ve yaralı var!
      •  İran devlet televizyonu: Bem kentinde ''binlerce'' kişi öldü
      •  Son 100 yılda meydana gelen büyük depremler...
      Bölgeden gelen son bilgilere göre, Bem'de bazı semtlerde binaların tamamı yerle bir oldu. Çıkarılan cesetler kentin spor salonuna taşınırken, bölgede havanın soğuk olması kentte yaşam koşullarını zorlaştırıyor.
      İranlı üst düzey bir yetkili, depremde can kaybının ''çok yüksek'' olduğunu söyledi.
      Depremde çok sayıda insanın enkaz altında kaldığı bildirildi. Kentteki binaların yüzde 60'ında hasar meydana geldiği öğrenilirken, Bem'in civar kentlerle bağlantısı kesildi.
      ABD'nin Colorado eyaletindeki Jeolojik Araştırma Merkezi'nin kaydettiğine göre, sabaha karşı, TSİ 03.57'de meydana gelen deprem, can ve mal kaybına neden oldu.
      Hasarın büyük olduğunu belirten Kirman eyaleti valisi Muhammed Ali Kerimi, İran radyosuna yaptığı açıklamada, Bem kentindeki tarihi mahallenin yıkıldığını ve depremde çok sayıda kişinin öldüğünü belirtti.
     
     500 CENAZE TOPRAĞA VERİLDİ

      İRNA'nın haberine göre eyaletin Kızılay yetkilisi Mehdi Edna, depremde can kaybının olduğunu, Bem, Cirof, Kehnuş ve Kirman kentleri arasındaki telefon bağlantılarının kesildiğini söyledi.
      Peyam Radyosu ve İRNA'nın haberine göre, Kirman Eyaleti Valisi Muhammed Ali Kerimi, hastaneye kaldırılan yaralı sayısı göz önüne alındığında depremin büyük bir faciaya yol açtığının gözüktüğünü söyledi. Kerimi, Bem kentinin durumunun kaygı verici olduğunu, binaların yüzde 60'ında hasar meydana geldiğini, kentteki su ve elektriğin kesildiğini belirtti. Bölgede 5.3 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı hissedildi.
      Vali Kerimi, kentle haberleşme sistemlerinin kesik olması nedeniyle depremdeki hasar ve can kaybına ilişkin kesin bilgilerin alınmasının zor olduğunu, 5 helikopterin kurtarma çalışmaları için Bem kentine gönderildiğini kaydetti.
      Bem civarında üç kentin hasar gördüğü de belirtildi.
      Bu arada, güneybatıdaki Huzistan eyaletinin Mescid Süleyman kentinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldiği, depremde can ya da mal kaybı olduğuna ilişkin bilgi bulunmadığı bildirildi. Mescid Süleyman kentindeki depremin artçı olup olmadığı henüz bilinmiyor.
      İran'da geçen yıl Haziran ayında meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki deprem ülkenin kuzeyini vurmuş, bu depremde en az 229 kişi ölmüş ve 1000'den fazla kişi yaralanmıştı.
      İran'da resmi istatistiklere göre, 1991'den bu yana yaşanan 950'den fazla depremde 17 bin 600 kişi öldü, 53 bin 300 kişi de yaralandı.
     
     400 YARALI CİROT'A NAKLEDİLDİ

      İran'da bugün Richter ölçeğine göre 6.3 büyüklüğünde depremin vurduğu Bem kentinde yaralanan 400 kişi Ciroft kentine nakledildi.
      Peyam Radyosu'nun haberine göre, Acil Durumlar İdaresi Başkanı Torab, Bem kentindeki depremde yaralanan 400 kişinin Ciroft kenti hastanesine nakledildiğini, depremde Bem kentinde bazı hastanelerin yıkıldığını söyledi. Torab, Cirfot kentinden 300 kadar kurtarma görevlisi, 50 güvenlik görevlisi, 8 ambulans, 5 su tankeri, gıda malzemesi ve yakıtın Bem'e gönderildiğini belirtti.
      İran Kızılayı Halkla İlişkiler Genel Müdürü Mehran Nurbahş da çeşitli eyaletlerden sağlık görevlileri ve destek ekiplerinin yanı sıra çok sayıda çadır, gıda malzemesi, battaniye, soba, kıyafet ve ilaç malzemesinin deprem bölgesine gönderildiğini söyledi.
      Nurbahş, Bem, Ciroft, Golbeft, Kehnuc ve Revar kentlerinde telefon, su ve elektrik şebekelerinin kesik olduğunu, kentin tarihi mahallesinin tamamen yıkıldığını ve büyük can kaybı olduğunu belirtti.
     
     YARALI SAYISI BEKLENENDEN ÇOK YÜKSEK

      İran'ın güneydoğusundaki Bem kentini vuran depremde, henüz açıklanmayan can kaybı sayısının büyük olduğu belirtilirken, hasarın tahminin ötesinde olduğu açıklandı.
      Kerman milletvekili Hasan Hoşru, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, olay yerindeki insanların kendisine, ''hasarın tasavvur edilebilenin ötesinde'' olduğunu anlattıklarını söyledi.
      Hoşru, ölü sayısının henüz bilinmediğini ancak ''çok çok yüksek'' olduğunun sanıldığını aktardı.
      Kirman Valisi Muhammed Ali Keremi de, ölü sayısını açıklamamış, ancak çok yüksek olduğunu belirtmişti.
      Sabah erken saatlerde olduğu için insanları uykuda yakalayan depremde 80 bin nüfuslu Bem kentinin yüzde 60'ının yıkıldığı, çok sayıda kişinin enkaz altında bulunduğu belirtiliyor.
      İranlı yetkililerin, Richter ölçeğine göre 6.3, Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi'nin 6.7 olarak açıkladığı ilk depremin ardından, 5.3 büyüklüğünde de bir artçı sarsıntı meydana gelmişti.
     © 2003 Milliyet