Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 16 Mayıs 2004 / Pazar  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
'Meşale'ye 125 Türk

2004 Atina Olimpiyat Koşusu'nda Türkiye adına meşaleyi taşıyacakların arasında fizikçi, mühendis ve cerrahlar da var

Pınar Aktaş

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin 2004 Atina Olimpiyat Meşalesi Koşusu'nda meşaleyi Türkiye adına taşıyacak 125 kişilik listesinde Çağla Kubat, Azra Akın, Tan Sağtürk gibi medyatik isimlerin yanı sıra adı hiç duyulmamış kişiler de yer aldı. Onlar, başarılarını sponsor firmalara yazarak listeye girmeye hak kazandı. İstanbul'da yaklaşık 50 kilometrelik bir yolu 400'er metre koşacak 125 kişiden 42'sini ana sponsorlardan Coca - Cola, 30 kişiyi de diğer sponsor Samsung jüri oluşturarak seçti. İşte kahramanların bazılarının kendi ağızlarından başarı hikâyeleri:
• Bahattin Baş (55): "Emekli binbaşıyım. 8 yıldır mahalleliye yaz - kış, yağmur - çamur demeden kitle sporu yaptırmaktayım. 700 kişiye halkevlerindeki gibi çeşitli konularda kurs sistemini kurdum."
• Mustafa Coşkun (24): "Türkiye'nin yetiştirdiği ilk ve tek optik mühendisiyim. Bu yıl ABD'de, Amerikan Enerji ve Savunma bakanlıkları için dünyanın en güçlü lazerinin yapımında yüksek optik mühendisi olarak ülkemi temsil etmekteyim. Bu lazer nükleer füzyonla dünyanın enerji sorununu çözmek için kullanılacak."
• Leyla Mine Tandağ (31): "Eczacıyım. 2001'de Amerika International Poet of The Year (Uluslararası Yılın Şairi) ödülüne layık görüldüm."
• Doç. Dr. Gülüm Altaca (43): "Genel cerrahi ihtisasından sonra ABD'de karaciğer, böbrek ve pankreas organ nakli üst ihtisası yaptım. Türkiye'nin ilk ve halen tek kadın organ nakli cerrahıyım."
• Caner Ekin (22): "Zihinsel engelli. Özel olimpiyatlarda Türkiye'yi yüzme dalında temsil ederek 1 altın ve 1 gümüş madalya aldı. Başarılı sporcular için düzenlenen ödül töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sarılarak, herkese duygulu anlar yaşatan çocuk."
• Derya Sözen (17): "2002'de Güney Afrika'da "Uluslararası Expo 2002" Bilim Yarışması'nda "Assos Projesi"yle altın madalya kazandım. Turizm Bakanlığı'ndan Üstün Hizmet Madalyası aldım."

NASA projesinde çalışan fizikçi
n Bilge Demirköz (24):
"7 seneden Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) genç bir parçacık fizikçisi ve matematikçisi olarak ülkemi temsil ediyorum. MIT'te üniversite diplomasını aldıktan sonra doktorama orada devam ediyorum. 4 yıldır NASA ile birlikte enternasyonal uzay istasyonuna gönderilecek olan bir projede çalışıyorum. Türkiye'yi uluslararası bilim dünyasında genç bir Türk kızı olarak başarıyla temsil ettiğime ve edeceğime inanıyorum."

Shandong'daki tek Türk
n Nurfer Babur (40): "Endüstri mühendisiyim. İsviçre ve Çin'de uluslararası firmalarda çalışarak 'geleneksel Türk kadını' imajının dışında kadınların Türkiye'de eğitim görerek en az diğer 'gelişmiş Batı toplumlarındaki' kadın ve erkekler kadar başarılı olduğunu gösterdim. Çin'de kaldığım bölge Shandong sınırları içinde tek Türk'tüm."

GÜNCEL
Gurur gecesi
'Meşale'ye 125 Türk
Cihan annesine ağlayarak gitti
Sokağa otopark işgali...
Ehliyette 'merkezi' skandal
Alkollü sürücünün hasarı ödenmeli!
Serin Duruş

Melih AŞIK
Biz tarafsız mıyız?
Milliyet yenileniyor... Ana binamızın girişi,...
Can DÜNDAR
Popüler Kültür'e veda
Insanlar gibidir gazeteler de... Doğar, yaşar...
Hasan PULUR
Umumi arzu üzerine...
GENÇLİĞİMİZDE sinema afişlerinin üzerine yaza...
Çetin ALTAN
Aut mu, gol mü?
JULES Cesar büyük seferlerden İtalya'ya geri ...


 2003 yılında neler oldu
© 2004 Milliyet