Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 16 Mayıs 2004 / Pazar  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Ehliyette 'merkezi' skandal

Ankara'daki operasyonda, merkezi ehliyet sınavında başarısız olan 700 kişiyi, para karşılığı optik sınav kâğıtlarında oynama yaparak kazandıran 6 MEB'li ile organizasyonu yöneten 1 kişi gözaltına alındı

TOLGA ŞARDAN Ankara

Türkiye genelinde sürücü belgesi almak isteyenlere yönelik merkezi sistemli sınav yapan Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) "hileli ehliyet" skandalı ortaya çıkarıldı. MEB'de görevli 6 bilgisayar memuru ile usulsüzlüğü organize eden sürücü kursunun sahibi Ahmet Sürücü, gözaltına alındı.
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nce yapılan sınav sonrasında başarısız puan alan adayların sınav kâğıtlarına para karşılığında Ankara'daki merkezde oynama yapılarak, hileli olarak sınav kazandırıldığını belirleyen MEB yetkilileri, İçişleri Bakanlığı'ndan yardım istedi. Savcılık kanalıyla yapılan soruşturma sonrasında Ankara Emniyeti'ne bağlı ekipler önceki gün bir operasyon gerçekleştirdi.
Organize Suçlar Bürosu'nun ekipleri, MEB'de sınav kâğıtlarını bilgisayarda optik okuyucudan geçirip onaylayan birimde görevli 6 memuru gözaltına aldı. Ayrıca, organizasyonu yöneten ve Hatay Kırıkhan'da faaliyet gösteren Özel Kırıkhan Fırat Sürücü Kursu'nun sahibi Sürücü de Hatay'da gözaltına alınarak Ankara'ya getirildi.

Sorguları sürüyor
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü de, Sürücü Kurslarından Sorumlu Şube Müdürü Mustafa Toper'i, şebekeye yardım ettiği iddiasıyla açığa aldı. Zanlıların sorgusu sürerken, Sürücü'nün memurlar adına gönderdiği paralara ait banka dekontları da ele geçirildi. Sürücü'nün Kırıkhan'dan başvuran başarısız adaylar için girişimde bulunduğu da belirlendi.
Yılbaşından bu yana yaklaşık 700 adayın "hileli yolla" ehliyet sahibi olduğunun saptandığını ve bu sayının daha da artabileceğini belirten MEB yetkilileri, yurt genelinde aynı yöntemi kullanan başka sürücü kurslarının da bulunduğunu vurguladı. Yetkililer, yılbaşından bu yana yapılan sınavların da mercek altına alındığını bildirdi.

GÜNCEL
Gurur gecesi
'Meşale'ye 125 Türk
Cihan annesine ağlayarak gitti
Sokağa otopark işgali...
Ehliyette 'merkezi' skandal
Alkollü sürücünün hasarı ödenmeli!
Serin Duruş

Melih AŞIK
Biz tarafsız mıyız?
Milliyet yenileniyor... Ana binamızın girişi,...
Can DÜNDAR
Popüler Kültür'e veda
Insanlar gibidir gazeteler de... Doğar, yaşar...
Hasan PULUR
Umumi arzu üzerine...
GENÇLİĞİMİZDE sinema afişlerinin üzerine yaza...
Çetin ALTAN
Aut mu, gol mü?
JULES Cesar büyük seferlerden İtalya'ya geri ...


 2003 yılında neler oldu
© 2004 Milliyet