Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 23 Mayıs 2004 / Pazar  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Eurovision gecesi sadece 27 saniye göründü ama herkes onu merak etti

Eurovision gecesi darbuka çalıp "Türk lokumu" yazılı tişörtle dans eden Neşe Sayles "Üzerimdeki kıyafeti çıkarıp dans etmeye başlayınca herkes şoke olacaktı ama o an TV'den yayınlanmayınca bir anda dans etmeye başlayan bir kız gibi göründüm" diyor

YİĞİT KARAAHMET


Geçtiğimiz cumartesi gecesi tüm Türkiye, Eurovision'a kilitlendi. Athena "For Real"i söylediği anda tüm izleyenleri bir de sürpriz bekliyordu: Grubun hiçbir röportajında adından bahsetmediği, sahneye çıkacağı daha önceden bilinmeyen, bir anda elindeki darbukayı bırakıp Turkish Delight (Türk lokumu) yazan tişörtüyle sahnede dans etmeye başlayan kız... Dansın başlamasıyla herkes daha bir coştu. Dolayısıyla yarışma heyecanı bitince Athena'nın Türk lokumunu bulmak şart oldu.
Sürpriz dansçımızın adı Neşe Sayles. 19 yaşında ve İtalya doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi Bale Bölümü'nde okuyor. İlk ve orta öğretimini de Hacettepe Üniversitesi Bale Bölümü'nde yapmış. Yani o okullu bir dansçı. Kendi deyimiyle "Türkiye aşığı" Amerikalı bir baba ve Türk bir annenin çocuğu. Siyah teni de oradan geliyor. İki sene önce "Passaparola"da, geçen sene de "Şansa Dansa" programlarında dans etmiş.
Sayles o gece sahnede 27 saniye kaldı. Şovun en sürprizli anını, yarışmayı televizyondan seyredenler göremedi. Onların planına göre o da grup elemanlarından biri gibi sahneye çıkacakmış. Hatta çok arkada ve silik kalmasını istemişler, soyunma anı ve dans daha da çarpıcı olsun diye. Ama yönetmenin azizliği sonucu o anı sadece Abdi İpekçi Salonu'ndakiler görebildi. Bize de Sayles'in ağzından o anı, o geceyi ve tüm heyecanıyla Eurovision'un kulisini dinlemek düştü.

Athena grubuyla önceden tanışıyor muydunuz?
Onları üç yıldır tanıyorum. "Macera" adlı şarkılarının klibinde oynamıştım.

Athena'nın Eurovision'a katılacağı belli olduğunda "Eski arkadaşlarım beni arar mı acaba?" diye beklediniz mi?
Hayır çünkü onların bir tarzı var. Grup olarak çıkıyorlar ve dansçıyla hiç şov yapmıyorlar. Bir ay kala bana söylendi. Yurtdışından Selatin Kara adlı çok iyi bir koreografla çalıştık. Arkadaşları olmamın yanı sıra fiziğim de değişik olduğu için beni düşünmüşler. Ben de ortamı merak ediyordum ve o heyecanı tatmak istiyordum. Teklif gelince balıklama atladım.

Toplam kaç prova yaptınız?
Jüri önünde altı kez prova yaptık. Onun haricinde de o kadar çok prova yaptık ki... Provalarda daha çok heyecanlıydık. Bize "Mesela provada yere düştünüz, yarışma gecesi de düşmeniz gerekir" diyorlardı. O yüzden bayağı kasıldık. Sahneye çıktığımız gün artık herkes ne yapacağını ezberlemişti, daha cool takıldık.

Normalde de darbuka çalıyor musunuz?
Hayır, sadece senkrona uysun diye birkaç ders aldım. Sonra baktım hoşuma gidiyor. Şimdi istiyorum ders alıp iyice öğrenmeyi.

"Ya şaşırırsam diye endişelenirken sıra bana geliverdi"
Şarkıyı beğendiniz mi?
Çok beğendim. Athena'nın Eurovision için hazırladığı üç şarkının üçünü de beğenmiştim ama favorim "For Real" idi. Ben bile oy atmıştım şarkıya.

Sahnede neler hissettiniz?
Bizden önceki şarkı bitince heyecandan ölecek gibiydim. Salonda ıslıklar duyuluyordu. Gökhan da çok heyecanlıydı. Herkes sahneye çıkmadan önce birbirine destek oldu. "Ne yapacağım, şaşırır mıyım, düşer miyim?" derken sıra bana geldi.

Biz televizyonda mükemmel bir sahne, coşkulu ve dans edip bağıran seyirciler gördük. Ya siz sahneden bakınca ne gördünüz?
Sahneden izleyiciye bakarken bayrakları gördüm. Bence kesinlikle o ortamdaki insanlar oy vermeli. Çünkü salondan izlemek daha coşkulu oluyor.

Her şey çok güzeldi de siz üzerinizde siyah bir sweatshirt'le ve kafanız örtülmüş vaziyette çıktınız sahneye. Hiç görünmüyor gibiydiniz. Daha sonra da tişörtü atıp dans etmek için fırladığınız an televizyondan izlenemedi.
Üstümdekileri attığım anda kameraların beni göstermesi lazımdı. Koreografinin aslı buydu. Biz onu çok söyledik. "Anlamı bu. Mutlaka yapın" diye birçok kez rica ettik. Hiç dinlemediler.

Neden böyle oldu?
Bilmiyorum. Planlandığı gibi gitseydi o anda insanlar "Aaa kızmış, nasıl oldu bu?" diye şoke olacaktı. O anı göstermeyince bir anda dans etmeye başlayan bir kız gibi göründüm. İnsanlar sürpriz yumurta gibi çıktığımı söylediler. Eğer gözükseydim daha iyi bir derece alırdık belki. Çünkü çok önemli bir andı bu.

Şovdan sonra ne yaptınız?
Birbirimize sarılıp sahne arkasına gittik. Çok memnun kalmıştık çünkü yapabileceğimizin en iyisini yaptık. Bu sefer de oylama heyecanı başladı.

Derece bekliyor muydunuz?
İlk beşe gireceğimizi tahmin ediyorduk. Yunanistan'ı favori gösteriyorlardı. Ben beğenmedim. Ukrayna'nın performansı da çok iyi değildi bence. Şovlar ve ışık iyiydi ama birinci olacak kadar da iyi değildi.

Birinci olamayacağınız kesinleştiği an ne oldu?
Biz de orada olabilirdik diye düşündük. Ukrayna'nın yerinde olmayı istedim.

"Beni erkek sansınlar diye tromboncunun pantolonunun aynısından giydim"
Saçlarınızın normal hali de kıvırcık gördüğüm kadarıyla. O gece daha da kabartılmıştı. Kimin fikriydi bu?
Gökhan'la benim ortak fikrimizdi. Şu anda düzleşmiş hali. Gece ek saç yapıp daha da kabarttılar. O kadar kabardı ki "Şapkaya sığmayacağım, kapılardan geçemeyeceğim" dedim.

Ne kadar zamanda hazırlandınız?
Makyaj ve saç toplam 1 saat 45 dakika sürdü. Saat 12.00'dan 23.30'a kadar oradaydım.

Sizin kıyafetiniz diğer ekiplerin dansçılarının çoğunun kıyafetinden daha farklıydı. Daha doğrusu, daha sade ve iddiasızdı.
Onların tarzına uygun bir kıyafetti benimki. Hareketler de daha modern dans gibiydi. Kız olduğum anlaşılmasın diye tromboncu arkadaşla aynı pantolonu giydik mesela. Tişörtün üstüne Turkish Delight yazıldı. Çünkü yurtdışında Türk lokumu diye bir durum var. Yazının belirgin olması için de kenarları kalın kalemle çizildi.

CUMARTESİ
Eurovision gecesi sadece 27 saniye göründü ama herkes onu merak etti
Mayo seçmenin incelikleri
Sokağın sesini Türkçe popa en iyi yansıtan müzisyen
"Kadınlar tanışmak için mutfağa geliyor"
Güzelliğinizi güneş gölgelemesin
Sağlıklı yaşam
Hafta sonu "mis gibi", salı günü sıcaklık düşecek
Önce Nez sonra Uriah Heep
Şimdi reklamlar

Donatella Piatti
Sarıkız''ın Anıları
Tuba Akyol
İlhan Uçkan
© 2004 Milliyet