Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 28 Mayıs 2004 / Cuma  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Kentleri yaşatan size anlattıklarıdır

Yaşam Güzeldir / Banu Şen


Kentleri yaşatan beton binaları, asfaltları, köprüleri, kaldırımları, gecekonduları, kooperatifleri, otoyolları değil elbet. Onlar kentlileri yaşatıyor sadece. Zaman ilerledikçe yerine yenisi yapılıyor, en yenisi, en işlevseli yeniden inşa ediliyor. O sokağın kaldırım taşları nasıldı, unutuyoruz. O caddenin yolları nasıldı, hatırlayamıyoruz.
Kentleri yaşatan içinize işleyen ruhları... Anılarınızı ilmek ilmek ören, bir köşenizde hep saklı duran ve birgün ortaya çıkıveren zaman taşları... Aşklarınızı sakladığınız sinemaları, bir ağustos akşamı kaybolduğunuz fuarı, ilk oyuncağa bindiğiniz lunaparkı, denizin ilk tokatını yediğiniz sahilyolu, ilk oyunu izlediğiniz tiyatro salonu... Bir akşam üzeri en yüksek tepesinden baktığınızda göz göze geldiğiniz - tüm saydıklarımla çizili olan- silüeti... Kentleri yaşatan o kentin size anlattıkları... Büyülü masalları...
Bir de kentlerin belleğinde yazılı kalan isimler elbet! Onları da unutmamak gerek.
İzmir, bu konuda çok şanslı.

Kent Kitaplığı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Kitaplığı'nı kurdu bir süre önce. "Kentin belleğine yolculuk" temasındaki Kent Kitaplığı dizisisini oluşturdu. Kent Kitaplığı İzmir'in kent kültürüne büyük katkı sağladı kuşkusuz. Ekrem Akurgal'ın "Ege - Batı Uygarlığının Doğduğu Yer", A. Nedim Atilla'nın "Geçmişten Günümüze İzmir Mutfağı", Ziya Somar'ın "Yakın Çağların Fikir ve Edebiyat Tarihimizde İzmir", Erkan Serçe'nin "İzmir'de Kitapçılık" kitapları gibi sayamayacağım kadar çok yapıt içeriyor bu dizi.
2004 Mart'ında da Türk Tiyatrosu'na oyuncu, rejisör ve yazar kimliği ile emek veren Fikret Tartan'ın "İzmir Devlet Tiyatrosu (1944 - 2003)" dizinin 47'nci kitabı olarak basıldı. Hiç duymamışım. Bu benim ayıbım mı? Bilemiyorum... Çok yeni ondan mı? Bilemiyorum...
Ama yayınlanan bir kitabı duyurmak da elbet birilerinin vazifesi.
Arşive kaldırılmak amacı ile hazırlanmıyorsa bu kitaplar, bizim de bir biçimde haberimiz olması gerekiyor. Tanıtımın yayıncılığın önemli bir parçası olduğunu biliyorlardır diye düşünüyorum.
Beş yıl İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü yapan Tartan, kitabını bir buçuk yılda yayına hazırlamış. 1957'de yerleşik düzene geçen İzmir Devlet Tiyatrosu'nun 2003'e kadar yaşadığı serüveni var kitapta. Bu anlamda bir ilk olma özelliği de taşıyor. "Tarih İçinde İzmir'de Tiyatro" bölümü ile başlayan kitapta, Cumhuriyet dönemi İzmir'de tiyatrodan, Tiyatro - Seyirci İlişkileri - Seyirci Sayıları'na, Karşıyaka Sahnesi'nin kurulmasına kadar yaşayan bir tarih var.

Azalan koltuklar
Fikret Tartan ile İzmir Devlet Tiyatrosu hakkında sohbet de ediyoruz. Kitapta da yer alan bir bölüme dikkat çekiyor Tartan: "Seyircisiz tiyatro olmaz. Seyircinin de nabzını yakalamak lazım. Sıkmadan, üzmeden seyirciyi yetiştirmek gerek. Karşıyaka Sahnesi'ni ilk kurduğumuzda Efes Sineması'ndan aldık binayı. 1001 koltuk vardı. Aşağıdaki 550 kişilik salonu açmayı planladık. Balkona seyirci almayız diye düşünüyorduk. İlk oyun için Hırçın Kız Ankara'dan turneye geldi. Bir hafta boyunca salon doldu. Biz balkonu da açmak zorunda kaldık. Ama şimdi baktığınızda Karşıyaka Sahnesi'nin koltuk sayısı 200'e düşürülmüş. Bu, seyirciye ihanet gibi. Konak'taki salon da 252 kişilikti. Tadilat yapıla yapıla 220 koltuk kalmış. İzmir'de hayli yüksek bir seyirci sayısından peşin peşin vazgeçilmiş oluyor. Buradan da sanki kendimiz zaten seyirci az gelsin istiyoruz gibi bir mantık çıkıyor."
Bir de ekliyor Fikret Tartan, "Reşat Nuri Güntekin şöyle der: Işıklarını yakmış, pırıl pırıl bir tiyatro için en hüzünlü şey boş koltuklardır." Dileğimiz İzmir'de tiyatro salonları dolsun. Sayıları artsın. İzmirli daha güzel oyunlarla tiyatroya bağlansın. İşte bu belge niteliğindeki kitabın İzmir'in tiyatrosuna çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Tarihini bilmeyen bir kent, kültüründen kopan bir kent, kent olamayacaksa, tarihini bilmeyen bir tiyatro da tiyatro olamaz elbet...

* * *

"Bir kentte hayran kaldığın şey onun yedi ya da yetmiş yedi harikası değil, senin ona sorduğun bir soruya verdiği yanıttır." Calvino

HAFTANIN SEÇKİSİ

Kafkas Tebeşir Dairesi/Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi
Yazan: Bertolt Brecht, Reji ve Dramaturgi: Ekip Çalışması, Oynayanlar:Ali Ersan Karadeniz, Açelya Uçan, Eda Dinler, Erdem Can, Erhan Bolatoğlu, Esin Aslan, Fırat Özmen Akıncı, Gizem Candemir, Güllü Ekin, Kazım Başer, Kerem Demirtaş, Merve Güner, Mine Tatlıdede, Mustafa Sırkıntı, Onur Arabacı, Özge Kizir, Özgür Kurşun, Tekin Çolak, Yücel Kızılöz, Zeynep Alaçam 29 - 30 Mayıs saat:20.30, ücretsiz.

DESO Bahar Konseri/Fuar Açıkhava Tiyatrosu
Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası'nın kapanış konseri olan "Bahar Konseri"ne İbrahim Yazıcı şefliğindeki orkestra ile solist olarak Zuhal Olcay katılacak. İzmir Sanat ve DESO işbirliği ile düzenlenen konser 2 Haziran 21.00'de Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleşecek. Bilet fiyatları Tam: 20 milyon TL.,İndirimli:10 milyon TL. Fuar Açıkhava Tiyatrosu (0232) 489 95 49, İzmir Sanat: (0232) 483 63 34

Cenk Güçer/İKSEV Sanat Galerisi
Fotoğraf Sanatçısı Cenk Güçer'in Anıtkabir'i konu alan fotoğraf sergisi, İKSEV Sanat Galerisi'nde açıldı. 5 Haziran'a kadar. Pazar hariç 09.30 ile 18.00 arası görülebilir.
Tel: (0232) 482 00 90

E.Ü Hemşirelik Yüksekokulu Korosu/ Atatürk Kültür Merkezi
Ege Üniversitesi 25'inci Kültür Sanat ve Spor Şenliği kapsamında Hemşirelik Yüksekokulu Türk Müziği Korosu bir konser verecek. Ümit Bulut yönetimindeki konser AKM Adnan Saygun Salonu'nda yarın (29 Mayıs) 20.30'da.
EGE
Verilecek her göreve hazırım
Dünyanın parlayan Yıldız'ı
Sağlıkçının öfkesi
Muhalifler disipline
Kentleri yaşatan size anlattıklarıdır
Bebeği çöpe attılar
Hırsızlık parasını harcarken yakalandı
Hiç yoktan tartışma
ALSANCAK'TA KARNAVAL VAR
Onlara kocaman alkış
Mavi bayrakları gururla çektik
Vergi daireleri hafta sonu açık
Plastik dünyası kapılarını açtı
Urla'da eğitim ve bilim sergisi
Çağdaş vakıf, yaz çalışmalarına başladı
Otoyolda umut yılı
Bodrum yükünü alıyor
İZMİR REHBERİ

Ege Ana Sayfa
Ekonomi
Spor
Rehber


İsmail Özelçinler
Deniz Sipahi
Deniz Taner
Mustafa Tanyeri
© 2004 Milliyet