Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 03 Eylül 2004 / Cuma  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Özeller, işbaşı yaptı

İK danışmanlık firmalarının İŞKUR'dan aldıkları lisanslarla istihdam da 'özelleştiriliyor'. İş ve eleman arama faaliyetleri yasallaştırılan firmalar İŞKUR'un yükünü hafifletecek

Pınar Çelik


İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR)'un 2004 yılının şubat ayında tebliğini Resmi Gazete'de yayımladığı 'Özel İstihdam Büroları Kanunu' ile birlikte artık lisansı olmayan insan kaynakları danışmanlık firmaları faaliyetlerini sürdüremeyecekler.
İŞKUR'un aracılık hizmetini gören firmalar olarak da nitelendirilecek bürolara, iş arayanlar ücretsiz olarak CV'leri ile başvuracaklar. Aranan pozisyona göre CV'si değerlendirilen elemanların, şirket yapısına uygun mülâkatların ardından firmadaki yöneticilerle buluşması sağlanacak.

Hamili kart mantığı tarih oluyor
Şu ana kadar İŞKUR'a başvuran adaylardan sadece 6'sı bu lisansı alabildi. 6 firmanın üçü İstanbul'da, diğerleri Eskişehir, Ankara ve Bursa'da bulunuyor. Lisans alan firmalardan Adecco'nun Türkiye Genel Müdürü Pembe Candaner, bu sistemin özellikle yurtdışında çok yaygın olduğunu söyledi. "Türkiye'de hâlâ 'hamili kart yakınımdır' mantığı işliyor. Bu yolla işe aldığınız kişi firmaya hiçbir katkı sağlamaz" diyen Candaner, asıl amaçlarının doğru kişileri doğru firmalarla buluşturmak olduğunu söyledi.

Derneği de kuruldu
Özel istihdam bürolarına yasal izin verilmesinden sonra 'Özel İstihdam Büroları Derneği' de kuruldu. 2004'ün şubat ayında kurulan dernekte 14 firma ve 30 üye bulunuyor. Derneğe üye firmalar bir aya kadar lisans alarak faaliyetlerini sürdürmeye devam edecekler.

Lisans alamayana soruşturma yolu
İŞKUR'un lisans kanunundan sonra lisanssız faaliyetini sürdüren firmalara yasal işlem uygulayacağını vurgulayan Candaner, "İŞKUR bir aya kadar lisans alamayan firmalara ceza uygulayacak. Bu para cezası da olabilir yasal işlemler de olabilir. Para cezası 1 milyar 285 milyon gibi cüzi bir rakam. Bu rakamı yükseltmek için de çalışıyoruz" dedi.

Ekonomi kayıt altına alınacak
Lisans almaya hak kazanan üç İstanbul firmasından biri de Manpower. Firmanın Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş, artık yasal olarak firmalarla iş arayanlar arasında aracılık görevini yerine getirecelerini dile getirdi. "Adayları, veri tabanımızda bulunan değerlendirme süreçlerinden geçirdikten sonra ihtiyacı olan firmalarla buluşturacağız" diyen Coş, yürürlüğe giren kanun ile birlikte özel istihdam bürolarının da bir sektör haline geleceğini söyledi. Coş, kararın ardından bu işi kanunsuz olarak yapan firmaların oluşturduğu kayıtsız ekonominin de kayıt altına alınacağını sözlerine ekledi.

İşverenden yüzde 15 alınacak
Özel istihdam bürolarının ücret politikası da yapılan hizmetlere göre değişiyor. Bürolar anlaşma imzaladıkları firmalara eleman bulduklarında firmadan, o elemanın yıllık brüt alacağı maaşın yüzde 10'u ile 15'i arasında bir ücret alıyorlar. İşe yerleştirilen elemandan ise ücret alınmıyor.

Lisans alan beş firmanın üçü İstanbul'dan

 • Detam Özel İstihdam Aracılık ve Hizmetleri - Ankara: 0312 284 27 25
 • Mehmet Bayır / MBA Danışmanlık - Bursa: 0224 252 41 33
 • Adecco İstihdam Hizmetleri Ltd. Şti. - İstanbul: 0212 291 26 27
 • Manpower Seçme ve Yerleştirme Hizmetleri Ltd. Şti. İstanbul: 0212 213 67 77
 • Dr. Gökhan Aykan - İstanbul
 • Piramit İnternim İş ve İstihdam Hizmetleri Ltd. Şti. - Eskişehir
 • İŞ YAŞAMI
  Özeller, işbaşı yaptı
  Az çalış, nüfus artsın
  Ünlülerin çocuklarının yüzde 90'ı başarısız oluyor
  KISA... KISA...
  K A R İ Y E R
  Seminer
  Haftanın kitabı

  © 2004 Milliyet