Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim    Kurumsal 27 Ekim 2005 / Perşembe  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilişim
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
Ortaköy meydanında dört dörtlük bir kafe

Ortaköy'de açılan House Cafe'nin mönüsü zengin, tabakları bol kepçe. Çoğu üniversite öğrencisi olan personeli güler yüzle, kibar kibar hizmet veriyor

Ortaköy benim mekanım. Benim sokağın başında, Ortaköy vapur iskelesinin yanında bulunan Simon Kalfa'nın binasının alt katında House Cafe adında bir kafe açıldı. Dolmabahçe Sarayı'nı ve 1853 yılında Ortaköy Camii'ni yapan Balyan ailesi üyelerinden Simon Kalfa'nın kendine mesken olarak yaptırdığı binanın alt katı ile denize uzanan bahçesi Osmanlı döneminde ve cumhuriyetin ilk yıllarında Cafe Jardin isminde ünlü bir gazinoymuş. Bu gazinonun bahçesinde Safiye Ayla sahneye çıkarmış.
Yıllardır sahipsiz kalan binayı Edin ailesi Maliye Bakanlığı'ndan kiraladı. Üst katları bir yatırımcının butik otele dönüştürmesi bekleniyor. İşte House Cafe o binanın altında açıldı.
Acep bu House Cafe nasıl bir yer ki diyerek kapısından çekinerek girdim. Cici bir genç hanım "Merhaba" dedi. Baktım bu hanımı tanıyorum. Bizim Milliyet Ekonomi ile ortaklaşa yılın girişimci yarışmalarını düzenleyen yabancı danışmanlık şirketi Ernst&Young firmasının uzmanlarından ve yarışma görevlilerinden biriydi... "Siz de kafeye mi geldiniz?" diyerek sual eyledim. "Hayır, ben buranın ortaklarındanım" dedi. Meğer uzmanlığı bırakmış, "girişimci" olmuş.

Öğle saatinde her yer doluydu
Tarihi binanın alt katının dekoru, mobilyaları, düzeni pek güzel olmuş. Öğle saatinde her yer doluydu.
"Kızım, kimsiniz, kimlerdensiniz, bu işle ilginiz ilişkiniz ne?" diyerek ben sordum, o anlattı.
Canan Baltacıoğlu (Ernst&Young firmasının eski uzmanı genç hanım) Nişantaşı ve Tünel'de de aynı isimde kafeleri olan Ramazan Üren'in ortağıymış.
Benim bayıldığım dekoru çizen, mobilyaları hazırlayan kız kardeşi Seyhan Özdemir'miş. Seyhan Özdemir, Sefer Çağlar ile birlikte Autoban isminde bir tasarım atölyesi kurmuş. Mobilya, mimari çalışmalar, aydınlatma tasarımı yapıyormuş. Ünü yurtdışına da taşmış. Ünlü Wallpaper dergisi onu en iyi 7 genç tasarımcıdan biri olarak seçmiş. Şimdilerde, Sefer Çağlar ile birlikte Sabancı Müzesi bahçesinde açılacak Changa lokantasının ve Vakko mağazalarının tasarımını ve dekorasyonunu yapıyormuş.
House Cafe'deki masalar, iskemleler, yüksek tavanlı salonun orijinalliğine dokunulmadan yapılan düzenlemeler insana huzur veriyor.
İki kız kardeşin bir de Sibel Büyükuğur isminde ablaları var. Sibel Büyükuğur da Canan Baltacıoğlu'na yardım için işin başında duruyor. Aynı zamanda Ortaköy House Cafe'nin ortağı.
Yaz aylarında bahçenin keyfini tadamadım. Şimdilerde soğuğa ve yağmura rağmen, gittiğimde bahçedeki masaların da dolu olduğunu görüyorum. Masaların üzerindeki tenteler oturanları yağmurdan koruyor, ısıtıcılar da soğuğu hissettirmiyordu.

Pizzaları kocaman
Ortaköy House Cafe'nin dikkat çeken bir özelliği de servis personeli. Güzel genç kızlar, yakışıklı erkekler... Çoğu üniversite öğrencisi. Güler yüzle, kibar kibar hizmet veriyorlar.
Ortaköy House Cafe'nin şefi Coşkun Uysal. Gökçe Hutoğlu bar sorumlusu. Deniz Zorlu, Sevinç Küçükçetin, Kutay Yener servis sorumlularından isimlerini öğrenebildiklerim.
Mönüsü zengin. Tabakları (Anadolu deyimiyle) "bol kepçe". Pizzaları kocaman. Kıtır ve lezzetli (17,5 YTL). Izgara bonfile salatası, mercimekli keçi peyniri salatası, ızgara levrek salatası, ızgara mevsim sebzeleri 15,5 ile 19,5 YTL arası. Taze kıyma ile yapılan, bolca dilim patates kızartması ile servis edilen House Burger köftesi 17,5 YTL. Makarnalar 14,5 YTL. Dana pirzolalar, şarap soslu ızgara bonfile 26 YTL.
Küçük yemekler denilen küçük porsiyon yiyeceklerle karın doyurmak da mümkün. Bu küçük yemeklerin tabakları 8,5 ile 14,5 YTL arasında. Çay-kahve, kolalı içecekler 4-5 YTL, şarabın kadehi 8-10 YTL.
Her sabah kahvaltı servisi var. Özellikle hafta sonları aileler, çoluk çocuk kahvaltı için House Cafe'yi dolduruyor. Kahvaltı tabağı 17 YTL. Pancake, eggs benedict, eggs florentine gibi Batı ülkelerinde yaşayanların kahvaltıda yedikleri yumurtalı kahvaltılıkları da hazırlıyorlar.
Ortaköy'de otopark sorunu önemli. Aracı ile Boğaz yolundan gelecekler, kilisenin karşısındaki otoparkı kullanabilir. Dolmabahçe yönünden gelecekler, araçlarını vapur iskelesi sokağının başında park görevlisi Ayhan Akçay'a teslim edebilirler.PAZAR
"Üniversitede yaşadığım acı ve tatlı olaylar, beni önce felsefeye sonra dine yönlendirdi"
"Asıl başarı, önemli haber olmadığında da çarkı çevirmektir"
Adını Vikinglerden alan restoran
Bu albümün sürprizi Zuhal-Bülent düeti
"İyi hissetme" merkezi
Hukuku toplumla buluşturan dergi
Camın ötesine geçin
Bülent Erkmen'e ödül getiren afişler
"Şovdan kaçınmak lazım"
"Bu sahneye kamyon bile iner"
Aklınız Çatalca'da kalacak
Depeche Mode için hasat mevsimi
11 fotoğrafla bir kadının hikayesi
Bir saatte nikotin isteğinden kurtulun
Tek yol tüp geçit!
Pamuk'la yatıp kalkan Amerikan gençleri
Merhaba... Ben Çelik... Tarumar Çelik...
2012-2015 Uranüs / Pluto krizi
Ortaköy meydanında dört dörtlük bir kafe
UNESCO'nun 60'ıncı yılı
Ege mutfağı vücudu koruyor
Manikürde edebiyat, pedikürde resim
Yakın tarihimizden yeme-içme manzaraları
Arkadaşım Gündağ Kayaoğlu

Ahmet Turhan Altıner
Yasemin Çongar
Can Dündar
R. Hakan Kırkoğlu
Ali Rıza Kardüz
İlber Ortaylı
Taylan Kümeli
Tuba Akyol
Ülkü Tamer
Yalvaç Ural

© 2005 Milliyet