Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 16 Şubat 2006 / Perşembe  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilim ve Teknoloji
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
JİTEM vardır!

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi, PKK itirafçısı 11 sanığın yargılandığı davada, "JİTEM'in bir askeri birim olduğuna" karar vererek dosyayı askeri mahkemeye gönderdi

HABER MERKEZİ

Doğu ve Güneydoğu'da insan kaçırma, cinayet ve patlayıcı madde kullanma gibi çeşitli suçlara karıştıkları iddia edilen PKK itirafçısı 11 sanığın yargılandığı davada, yıllardır varlığı resmi kurum ve yetkililerce reddedilen JİTEM'in, Jandarma'ya bağlı bir kurum olduğuna hükmedildi.
Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi, "sanıkların, elemanı oldukları iddia edilen JİTEM'in bir askeri birim olduğuna" karar vererek dosyayı askeri mahkemeye gönderdi.
"Jandarme İstihbarat ve Terörle Mücadele Merkezi" (JİTEM) adıyla varlığı iddia edilen kurum, ilk kez bir mahkemenin kararına dayanak oldu.
Tutuksuz sanıklardan PKK itirafçıları İbrahim Babat sahte kimlikli Suriye uyruklu Hacı Hasan, gıyabi tutuklu Adil Timurtaş, Recep Tiril, Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, gazeteci - yazar Musa Anter cinayetinin faili olduğu öne sürülen Abdulkadir Aygan, Hayrettin Toka, Fethi Çetin ile jandarma istihbaratında görevli oldukları belirtilen Mehmet Zahir Karadeniz, Lokman Gündüz ve korucu Faysal Şanlı, geçen pazartesi günkü duruşmaya katılmadı.

Askeri şahıslar...
Duruşmada savcı, 7 yıllık davayla ilgili esas hakkındaki mütalaasında, "sanıkların suç tarihinde JİTEM görevlisi olduklarının anlaşıldığını, JİTEM'in jandarma istihbaratına bağlı olarak faaliyette bulunduğunu, askeri şahıslar oldukları için asker şahısların işlemiş oldukları suçlardan dolayı askeri mahkemede yargılanması gerektiğini" söyledi.
Savcı, dosyanın görevsizlik kararıyla askeri mahkemeye gönderilmesini istedi. Mahkeme, sanık avukatlarının da katıldığı talebi yerinde görerek, dosyayı, görevsizlik kararıyla 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ne gönderilmesi amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Türkiye'de bir ilk
Davanın müdahil avukatlarından Tahir Elçi, NTV'ye yaptığı açıklamada "kararın Türkiye'de ilk olduğunu" vurgularken, şunları kaydetti:
"Sanıkların tamamı eski örgüt üyesi. Mağdurların iddiası, bunların tamamının örgütten ayrıldıktan sonra JİTEM'de faaliyet yürüttükleri ve jandarma istihbarat elemanlarıyla çalıştıkları, hatta jandarma istihbarat elemanı olarak faaliyet yürüttükleri yönündeydi. Biz baştan beri bu şahısların resmi görevli olduklarını iddia ediyorduk. Ancak bu görüşümüz bugüne dek kabul görmüyordu."

Koman 'yok' demişti

Susurluk skandalı sonrasında oluşturulan TBMM Susurluk Komisyonu'na bilgi veren eski Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman, "Jandarma teşkilatı içinde JİTEM adında legal ya da illegal bir örgüt kurulmamıştır, yoktur. Ama jandarma dışında bu ismi kullanıp kanunsuz işler yapan bir grup vardır" demişti.

GÜNCEL
CNN'i aç, birazdan uçak ikiz kulelere çarpacak
Açıköğretime haksızlık
Hamas alternatifleri
JİTEM vardır!
15 Şubat genelde 'sakin' geçti
Prof.'lara Pamuk formülü
Canpolat'ta son söz Ağır Ceza'nın
Parkta örgüt infazı
Vicdan testi değişecek
Cerrah: Ölmüş adamı niye arayalım
Tabancalı 'intihal' kavgası
Yarasa Adam El Kaide'ye karşı
Donanma'ya yeni güç
Rusya'da 3 okul açık
Töreci vekillere 20 ay hapis cezası
7800 sözleşmeli öğretmen atanacak
'Bağımsızlar' buluşması
'Sevgi' peşinde koşan ressam


Melih AŞIK
Danimarka Sarayı
Ankara'daki Danimarka Büyükelçisi, karikatür ...
Can Dündar
Porno CD satan profesörler?
Hocam Baskın Oran'ın Ankara'daki duruşmasında...
Hasan PULUR
Değişmesi mümkün mü?
"DEĞİŞİM", çağımızın moda kavramı. Özellikle ...
Çetin ALTAN
Can Dündar'ın Menderes-Ayhan Aydan belgeseli ve Yassıada...
Önceki akşam Star TV'de, Can Dündar'ın damıtı...


 2003 yılında neler oldu
 2004 yılında neler oldu

© 2006 Milliyet