Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 04 Mart 2006 / Cumartesi  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilim ve Teknoloji
  Kültür ve Sanat
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
Basının hedefi: İSTİHBARAT
Belçika'da 'Fehriye' alayı!

Terörist Fehriye Erdal'ın kaçması, Belçika basınının hem Brüksel hükümeti, hem de İstihbarat Servisi ile alay etmesine neden oldu

BRÜKSEL AA

Belçika Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Laurette Onkelinx ile İçişleri Bakanı Patrick Dewael'in önceki günkü basın toplantısının ardından terörist Fehriye Erdal'ın "izini kaybettirmesi" konusunu dün birinci sayfalarının manşetlerine taşıyan Belçika basını, Brüksel hükümeti ve İstihbarat Servisi (SE) ile alay ediyor.
Le Soir: 70'lerin Fransız komedisine benzeyen olay herkesi güldürdü. Ancak bu "gerçek" Belçikalı yetkilileri ve Ankara hükümetini hiç güldürmedi.
La Libre Belgique: Polis ve istihbarat birimleri "ızgarada pişirilecekler". Erdal, 32 kişilik bir ekip tarafından izlendi ama elden kaçırıldı.
Flaman "Het Volk" ve "Nieuwsblad" gazeteleri, terörist Erdal'ın SE'yi aldatmak için kendisine benzeyen şahısları devreye soktuğunu, SE'nin federal polisten bu kişilerin gözaltına alınmasını istediğini ancak polisin bunu yapmadığını yazdı.

Erdal kayıp, bakan kayakta
Belçika basını Fehriye Erdal'ın 32 kişiden oluşan istihbarat ekibine rağmen kayıplara karışması nedeniyle hükümeti yerden yere vururken, İçişleri Bakanı Patrick Dewael kayak tatiline çıktı.

Senato'dan soruşturma

Terörist Fehriye Erdal'ın ortadan kaybolması Belçika siyasetini karıştırdı. Senato, Erdal dosyası bağlamında İstihbarat Servisi (SE) hakkında soruşturma açma kararı aldı. Muhalefet, Erdal'ın kaçışından sorumlu tuttuğu İçişleri Bakanı Patrick Dewael ve Adalet Bakanı Laurette Onkelinx'in istifasını istiyor. Bu arada Fehriye Erdal'ın avukatları Bruges Ceza Mahkemesi'nin kararını temyize götürmeye hazırlanıyor.

En fazla 30 yıl hapis istenecek

ANKARA ANKA
Belçika'da aldığı dört yıl hapis cezasının ardından kayıplara karışan terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın Interpol aracılığıyla aranmasına yeniden başlandı.
Erdal'ın Belçika'da yakalanmasını sağlayan ve Sabancı Center cinayetinin ardından çıkarılan Interpol Kırmızı Bülteni'nin ayrıntılarını ise ANKA açıkladı. "172-3/1996" kayıtlı Kırmızı Bülten'de Erdal'ın Türkiye'de alınmış 10 parmak izi bulunuyor. 25 Şubat 1977 doğumlu Erdal'ın doğum yeri olarak Adana ve Sivas geçiyor. Erdal'ın nüfus bilgileri ise şöyle: Baba Adı: Hüseyin, Anne Adı: Elif, Uyruğu: Türk.
Erdal için istenebilecek en büyük cezanın 30 yıl hapis olduğu kaydediliyor. Bülten 181 ülkeye gönderildi.
Belçika yargısının terörist örgüt olduğunu ancak 28 Şubat'ta "fark ettiği" DHKP-C, yıllardır Brüksel'de faaliyet gösteriyor. Avrupa'daki en önemli organizasyonlarından biri Belçika'da olan örgüt, AB kurumlarına birkaç yüz metre uzaklıktaki bir evi kullanıyor. Bu ofisin kapatılması şu aşamada gündemde değil. Buna gerekçe olarak, DHKP-C yandaşlarının Belçika'da işledikleri suçlardan yargılanmalarının sürmesi gösteriliyor. Binanın birey adına kayıtlı olması ve resmen ofis olarak görülmemesi de yaptırımı engelliyor.

GÜNCEL
Yılmaz'a ceza yok
Başsavcı 'soruşturulmadı'
Belçika'da 'Fehriye' alayı!
Çalıntı malları satmak için market işletmişler
'Evime akrep girdi belediye ilgilenmedi'
Doktordan yeşil kart başvurusu
Korkmaz Yiğit'in çaycılarına iyi haber
Sigara şirketlerine sponsorluk engeli
Çelik: ÖSS'de karmaşa yok
Rüşvet değil yemek parasıymış!
Kadının sanattaki gücü
Çadır fiyatına kiralanan 'koy'un sözleşmesine iptal
AB, 8 Mart için özel temsilci gönderiyor
Terhisine 3 ay kalmıştı...


Melih AŞIK
Duman sohbeti...
Sigara yasaklarını öngören tasarıyı onaylayan...
Hasan PULUR
Basının derdi başından aşkın...
BİZ bu oyunu çok seyrettik, biz bu filmi çok ...
Çetin ALTAN
Politikadan "yalan" çıkarılsa, cümle şapşallık oksijensiz kalırdı
Bugün cumartesi... Gündüzler de artık iyice u...


 2003 yılında neler oldu
 2004 yılında neler oldu

© 2006 Milliyet