11:1504 Temmuz 2006 / Salı 


Noam Chomsky'nin kitabına 'Türklüğü aşağılamak'tan dava

      Aram Yayınevi tarafından yayınlanan, ABD’li ünlü filozof ve dilbilimci Noam Chomsky ve Edward S. Herman’ın "Kitle Medyasının Ekonomi Politiği: Rızanın İmalatı" adlı kitabında yer alan bazı ifadelerden dolayı, yayınevinin yetkilisi ile kitabı yayına hazırlayan 2 kişi hakkında "Türklüğü, Cumhuriyeti ve TBMM’yi alenen aşağılama" ile "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ettikleri gerekçesiyle iddianame düzenlendi.
      İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Aram Yayıncılık tarafından Mart ayında yayınlanan, yazarları Edward S.
      Herman ve Noam Chomsky olan "Kitle Medyasının Ekonomi Politiği:
      Rızanın İmalatı" adlı kitabın incelendiği belirtildi.
      Kitabın bazı bölümlerinden alıntı yapılan iddianamede, bu bölümlerdeki ibarelerin, hem TCK’nın 301. maddesinde belirtilen "Türklüğü ve Cumhuriyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisini aşağılar ibareler" taşıdığı, hem de aynı kanunun 216/1. maddesinde yer alan "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçunu" oluşturduğu ifade edildi.
      İddianamede, yayınevinin sorumlusu Fatih Taş’ın alınan ifadesinde, kitabın yazarlarının Amerikalı olduğunu, diğer şüpheliler Ömer Faruk Kurhan ve Lütfi Taylan Tosun’un kitabı yayına hazırlık aşamasına getirdiğini, 1987 yılındaki ilk orijinal baskıda bu bölümlerin yer almadığını, daha sonra geçen dönem içerisinde olanların ise kitabın başlangıç bölümüne konulduğunu belirttiği kaydedildi.
      Kitabın özellikle başlangıç bölümünde suç unsurlarının bulunduğuna işaret edilen iddianamede, Kurhan, Tosun ve Taş’ın, "Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek", "Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılamak" suçundan 1,5 yıldan 6’şar yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.
     
Tüm yorumlarYorum yaz
Bir Ileri Iki Geri
Mehter takimi gibi bir ileri iki geri adim atmaya devam. Chomski gibi bir bilim adamini mahkemeye vermek icin hakikaten beyni sulanmis olmak lazim. Adam olmak ...