10:4008 Ağustos 2006 / Salı 


Aşırı sıcaklarda tavuklara yumurtlaması için limonata...

      Yaşamı olumsuz yönde etkileyen çöl sıcaklarının, yumurta veriminin düşmemesi için tavuklara, buz ve C vitamininden oluşan serinletici veriliyor.
      Konya Yumurta Üreticileri Tarımsal Birliği (KYÜTB) Başkanı Hasan Konya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanları sıcaktan bunaltan aşırı sıcakların, yumurta üretimi yapan kişi ve kurumları da olumsuz yönde etkilendiğini belirtti.
      Bir tavuğun, en yüksek verimle yumurta yapabilmesi için belli koşulların sağlanması gerektiğini ifade eden Konya, bu şartların sağlanabilmesi için ise entegre tesislerde her şeyin düşünüldüğünü belirtti.
      Entegre tesislerin belli bir sıcaklık düzeyinde kalması için kışın ısıtıcıların yazın da soğutucu cihazların çalıştırıldığını ifade eden Konya, alınan bu önlemlere rağmen bugünlerde etkili olan yoğun sıcakların tesis içindeki tavuklarda, yüzde 5'lik yumurta verimi azalmasına neden olduğunu ifade etti.
      Tavukların aşırı sıcaklardan minimum seviyede etkilenmesini sağlamak için ek bazı uygulamaları hayata geçirdiklerini belirten Konya, şunları kaydetti:
      ''Tavuklar yoğun şekilde su kaybına bağlı olarak sürekli su içmek istediği için, yeteri kadar yem yemiyor ve yumurta verimi düşüyor. Biz de tavukların vücut fonksiyonlarını normale döndürmek için buz ve C vitaminiyle hazırlanan serinletici veriyoruz. Hazırlanan bu karışım bir çeşit limonata özelliği taşıyor. Sıcaktan bunalan insanlar serinlemek için nasıl limonata içiyorsa biz de tavuklara aşırı sıcakların etkili olduğu dönemlerde bu limonata benzeri karışımlardan veriyoruz.'' Konya, bu ve benzeri serinletici uygulamalar yapılan tavuklarda, yumurta veriminde görülen azalmanın minimum seviyelere düşürülebildiğini vurguladı.
     
     SICAKTA YUMURTLAMA SIKLIĞI GÜN AŞIRIYA DÜŞÜYOR
      Entegre tesisler dışında, serinletici önlemler alınmayan tavukların ise aşırı sıcaklardan çok daha fazla etkilendiğini belirten Konya, ''aşırı sıcağa maruz kalan bu tavuklarda verimin ne oranda düştüğünü net olarak söyleyemeyiz. Ancak, aşırı sıcağa doğrudan maruz kalan tavukların yumurtlama sıklığı azalır. Çoğu zaman da tavuklarda bir gün yumurtlamayıp bir gün yumurtlamama durumu görülüyor'' diye konuştu.
     
Yorum yaz
Bu habere ilk yorumu yazan siz olun