Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 21 Eylül 2006 / Perşembe  
   Milliyet Online    Blog    Emlak    Otomobil    İnsan Kaynakları    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    Mobil 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilim ve Teknoloji
  Kültür ve Sanat
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
  Otomobil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
Şehzadeler sarayda buluştu

Sürgünden sonra dünyanın birçok ülkesine dağılan Osmanlı hanedanını, TRT'nin 'sürgün filmi' buluşturdu. Belgeselin tanıtımı için Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen geceye 14'ü şehzade, 120 hanedan üyesi katıldı

Gürkan Akgüneş

TRT için hazırlanan "Osmanoğlu'nun Sürgünü" adlı belgeselin Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirilen tanıtımı, 10 ayrı ülkede yaşayan Osmanlı hanedan mensuplarını bir araya getirdi.
Aile arasında sürdürülen Osmanlı protokol geleneğine göre, şu anda hayatta olan 27 şehzadeden 14'ünün bir araya geldiği gece, en yaşlı ve en genç hanedan üyelerini de buluşturdu. Hanedanın en tanınmış üyelerinden biri olan Neslişah Sultan ise rahatsızlığı nedeniyle geceye katılamadı.


En genç ve en yaşlı hanedan üyeleri
Farklı ülkelerde yaşadıkları için yıllarca birbirlerini göremeyen birçok hanedan mensubunun da tanışmasına vesile olan geceye, Sultan II. Abdülhamid'in oğulları Mehmed Selim Efendi ve Abdülkadir Efendi ile ablası Mediha Sultan ve kızı Naime Sultan'ın torunları, Sultan V. Murad'ın torunu Osman Selahaddin Osmanoğlu ve çocukları, Sultan V. Mehmet Reşad'ın torunu Namuk Efendi'nin oğlu ve torunu, Sultan I. Abdülhamid'in torunu İbrahim Tevfik Efendi'nin torunlarının yanı sıra şu isimler katıldı:
II. Abdülhamid'in kızı Ayşe Sultan'ın oğlu Osman Nami, Abdülkerim Efendi'nin oğlu ve torunları, Sultan V. Mehmet Reşad'ın torunları Emel Hado, Lütfiye Sultan ve Fatma Sultan'ın torunları, Enver Paşa'nın eşi Naciye Sultan'ın torunları ile II. Abdülhamid'in kızı Zekiye Sultan'ın torunları.
Çocuklarla birlikte yaklaşık 120 kişinin bir araya geldiği gecede, bazı hanedan mensupları akrabalarıyla ilk kez tanışırken, uzun yıllar birbirini göremeyen aile üyeleri de hasret giderdi. Bu arada gece hanedanın en yaşlı üyesi Sultan II. Abdülhamid'in torunlarından 90 yaşındaki Osman Nami Osmanoğlu ile en genç üyesi olan Sultan V. Murad'ın torunlarından Ayşegülnev Sutton'un iki aylık oğlu Ziya'nın buluşmasına da sahne oldu.


Birçoğu Türkçe konuşamadı
Belgeselin prodüktörü Kerime Senyücel, hanedan mensuplarına "Anavatanınıza hoş geldiniz" dedi. Osman Selahaddin Osmanoğlu da, ailenin daha önce 10-15 kişilik gruplar halinde bir araya geldiğini, ancak ilk kez hanedan mensuplarının bu kadar geniş katılımla buluştuğunu söyledi.
Geceye katılan birçok hanedan üyesinin Türkçe konuşamaması dikkat çekerken, gecenin konuklarından İstanbul Valisi Muammer Güler de, bazı hanedan üyelerine üzerinde padişah tuğralarının bulunduğu kâselerden hediye etti. Davetliler 'Gülizar' adlı müzik topluluğunun Osmanlı sultanlarının bestelerinden oluşan eserleri dinlediler.
"Osmanoğlu'nun Sürgünü" adlı 10 bölümlük belgeselin ilk bölümü 9 Ekim'de TRT 2'de yayımlanacak.
YAŞAM
Şehzadeler sarayda buluştu
'Koruma tutmak sünnettir'
Neden ilaç olamadı?
Değişen bir manşetin teröre direnen öyküsü
Erdoğan'dan, 'Belbim'de işi bitirin' talimatı
'Atatürk filmini çekemedim, içimde ukde kaldı'
2050'de 100 milyon 'alzheimer'lı
'Portakal'da facianın eşiğinden dönüldü
'İstanbul Kültür Mirası olmaktan çıkarılabilir'
Sigara içilen yerde hava 9 kat daha kirli 
İftar sigarası balyoz etkisi yapıyor© 2006 Milliyet