Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 03 Ekim 2006 / Salı  
   Milliyet Online    Blog    Emlak    Arabam    İnsan Kaynakları    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    Mobil 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilim ve Teknoloji
  Kültür ve Sanat
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
  Otomobil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
Büyükanıt da 'irtica tehdidi var' dedi

ABD'ye giderken, "İrtica tehdidi yok" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Cumhurbaşkanı Sezer'in ardından Orgeneral Büyükanıt'tan da, "İrtica tehdidi var" karşılığı geldi. Büyükanıt, Bülent Arınç'ın sözlerini 'irtica kanıtı' olarak gösterdi

Serhat Oğuz


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, günlerdir merakla beklenen konuşmasında Avrupa Birliği (AB), TESEV, eski DEP milletvekilleri, PKK ve irtica konularında sert açıklamalar yaptı. Büyükanıt, isim vermeden TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın "laikliğin yeniden tanımlanması" yönündeki sözlerini Türkiye'deki irticanın kanıtlarından biri olarak gösterdi.
Büyükanıt, Harp Akademileri Komutanlığı'nın 2006-2007 eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, geçen hafta kuvvet komutanlarının irticayla ilgili sözlerine aynen katıldığını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:
 • Türkiye'de her fırsatta 'laikliği yeniden tanımlayalım' diyenler yok mudur? Bu kişiler devletin en üst düzeylerinde yer almıyorlar mıdır? Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk'ün yalnız şahsı değil, düşünce sistemi cumhuriyet rejimimizin temel nitelikleri ağır bir saldırı altında değil midir? Her fırsatı Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) yıpratmak için kullananlar kimlerdir? Toplumsal yapımızı bozarak insanımızı çağdışı bir görünüme sokmak isteyenler yok mudur? Bu sorulara 'Hayır, Türkiye'de bunlar yoktur' diyebiliyor musunuz? Eğer diyemiyorsanız Türkiye'de irtica tehdidi vardır ve bu tehdide karşı her türlü önlem alınmalıdır.


 • AB'ye 'gizli gündem' sorusu
 • Din eğitimi, kültürel haklar, üniversite derken sözü geçen AB görevlisi (AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer) nelerden rahatsızlık duyuyor? TSK'nın halktan en çok saygı gören gücünden. Halkın bu söylemlerden etkilenmesinden neden rahatsızlık duymaktadır? TSK'nın demokrasi dışı hangi söylemi vardır? Yoksa TSK'nın söylemleri, bu yorumları yapanların gizli ajandalarının hedeflerini mi zorluyor?


 • 'Ateşkes geniş çaplı kurgu'
 • Bu, evvela yurtiçinde çeşitli şahıs, kuruluş ve gruplarca gündeme taşındı. Bilahare Avrupa Parlamentosu'nun bazı üyelerinden ve bazı devletlerden benzer çağrılar yapıldı. Geçtiğimiz hafta da Irak Devleti Başkanı sıfatını taşıyan kişi tarafından terör örgütünü ateşkes yapmaya ikna ettikleri açıklandı. Buraya kadar arz ettiklerim bu konunun ne kadar geniş çaplı bir kurgu içinde ele alındığını göstermektedir.

 • TSK tek terörist kalmayıncaya kadar mücadelesini sürdüreceğini ilan etmiştir. Hem AB, hem de NATO, PKK'yı terörist örgüt ilan etmiştir. Hal böyle iken bu kuruluşlara üye bazı ülkeler, kendi topraklarında terör örgütünün serbestçe faaliyet göstermesine, para toplamasına ve Türkiye aleyhine çeşitli çalışmalar yapmalarına seyirci kalmaktadır.

  'PKK üyesi eski vekiller'
 • Halen terör örgütünün aktif üyesi olan bazı eski milletvekillerinin de aralarında bulunduğu birtakım kişilerin seçimlere katılmasının anayasal ve demokratik bir hak olduğu ve bunun önlenemeyeceği yolunda görüşler dile getirilmiştir. Anayasal hak talep etmek için evvela o anayasayı tanımak ve kabul etmek gerekmektedir. Anayasayı değiştirmek için eline silah almış veya silah alanları desteklemiş olanlar, değiştirmeye çalıştıkları anayasadaki hakları talep edemezler.


 • Hollandalı komutana tepki
 • Dost ve müttefik bir ülkenin (Hollanda) Dışişleri Bakanlığı, Türk Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması yolunda almış oldukları karara gerekçe tespit etmek için, yerli ve yabancı kuruluşların katıldığı toplantılar icra etmiş ve raporlar yayımlamıştır. Hatta aynı ülkenin Genelkurmay Başkanı, üzerindeki üniformayla Türkiye'ye gelip Türkiye'deki sistemi tenkit eden ve maddi hatalarla dolu bir konuşma yapmıştır. Böylesi bir girişim Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez gerçekleşmiştir. Bu durumu 'askerler her konuda beyanatta bulunuyor' diyenlerin dikkatine sunuyorum.


 • Amaç TSK'ya AB tahriki

  "Bu belgenin tanıtımı (TESEV almanağı), 22 Eylül 2006 tarihinde düzenlenen bir toplantıda yapılmıştır. Bu toplantıda yerli ve yabancı konuşmacılar tarafından yapılan bazı beyanlar, her türlü teamül, nezaket ve tahammül sınırını aşmaktadır. Bu beyanların, Mayıs 2006'da yayımlanmış bir belgenin aylar sonra yapılan tanıtım toplantısı vasıtasıyla, kasım ayında AB tarafından yayımlanacak ilerleme raporu öncesine denk getirilmesinin amacının da, TSK'yı cevap vermeye zorlamak ve hazırlanacak olan bu rapora bu cevabi beyanatımızı bir gerekçe olarak dahil ettirmek olduğu aşikârdır."

  'Polis'e ağır eleştiri

  "TSK'nın konumu konusunda içeriği pek çok maddi hatayla dolu yeni bir belge, almanak yayımlandı. Bu belgede dikkat çeken en önemli konu, dokümanı oluşturan 22 bölümden 9'unun Polis Akademisi tarafından yazılmış olmasıdır. Bu kurumsal işbirliğine en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde, devletin önde gelen kurum ve kuruluşlarının bu tür çalışmalara katılmalarının nasıl bir fayda sağlayacağını da takdirlerinize bırakıyorum.

  Şemdinli rahatsızlığı

  Belgenin 54. sayfasında 'Üst düzey komutanlar düzenli olarak gerek iç, gerekse dış politika konularında görüşlerini açıklamayı sürdürmektedirler' ifadesi yer almaktadır. Buna örnek olarak Şemdinli olaylarında yer alan bir astsubay hakkında benim söylediğim 'Tanırım, iyi askerdir. Ancak suç işlemişse cezasını alır' cümlemi gerekçe göstermiştir. Bu cümlenin iç ve dış politika ile ilgisi nedir? Bu tür raporlar kimlerin desteğiyle hazırlanıyor, bilmiyorum. Bir kısmını sadece tahmin ediyorum. Ancak bu tahminlerim, bu raporların kimler tarafından desteklendiğini gördükçe gerçeğe dönüşüyor ve bundan ziyadesiyle rahatsız oluyorum. "

  TESEV toplantısında Kretschmer ne demişti?

  TESEV'in hazırladığı Türkiye Almanağı tanıtımında konuşan AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Kretschmer, Türkiye'de askerin rolünü eleştirerek, "Güvenlik güçleri sivil otoritenin kontrolü dışında kendi oyunlarını oynuyor" demişti. Kretschmer, Silahlı Kuvvetler'in yasal ve kurumsal düzene saygı göstermediğini söylemişti. AKP'li TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger de silahlı kuvvetlerin harcamalarını tam olarak denetleyip yönlendiremediklerini kaydederek, medyanın asker açıklamalarına karşı "dişi kesildiği"ni savunmuştu.

  Piyasalar etkilenmedi

  Para ve sermaye piyasaları, Orgeneral Büyükanıt'ın konuşmasını temkinli karşıladı. Konuşma öncesinde borsada küçük çaplı satış ve dövizde ise alım vardı. Ancak Büyükanıt'ın konuşması piyasalar üzerinde kısmen iyimserlik yarattı. Böylece hükümete yönelik eleştirilerinin dozunu merak eden piyasalar, Büyükanıt'ın açıklamasının beklentiler düzeyinde olması nedeniyle önemli bir dalgalanma yaşamadı. Başbakan Erdoğan, ABD'ye giderken şunları söylemişti: "Gerilime vesile olabilecek açıklamalardan kaçınmak lazımdır. Özellikle ekonomide hassas dönemlerde piyasalar hemen etkileniyor..."


  'Cevap vermesi haklı ve yerinde'

  ANKARA Milliyet

  Başbakan Vekili Mehmet Ali Şahin, Orgeneral Büyükanıt'ın TESEV raporuyla ilgili sözlerine destek vererek, "TSK'yı itham eden rapora verdiği cevabı anlayışla karşılıyorum. Haklıdır, yerindedir" dedi.

  Raporu okumadım ama...
  Şahin, dün TBMM'de gazetecilerin yönelttiği bir soru üzerine, "O raporu okumadım; ama kendi beyanlarından çıkardığım sonuç o ki, TSK'ya ve ordumuza o raporda ve o raporun irdelendiği toplantıda haksız bazı suçlamalarda bulunulmuştur.
  TSK'nın başı olarak Genelkurmay Başkanımızın bu iddialarla ilgili olarak bir değerlendirme yapması ve cevap vermesi, son derece doğaldır. Haklıdır ve yerindedir" diye konuştu.
  TSK'nın AB sürecinde daima destek olduğunu kaydeden Şahin, şunları söyledi: "Türkiye, yöneticilerinin birbirleri hakkındaki beyanlarına cevap yetiştirmek için enerjisini sarf etmek lüksüne sahip değildir. Ben umuyorum ve diliyorum ki sizler, Türkiye'yi yönetenlere, şu soruyu sorabilmelisiniz: 'Türkiye için, halkımız için bugün ne yaptınız? Türkiye'nin bana göre muhtaç olduğu budur."

  'Türkiye'de irtica yoktur diyemem'

  ANKARA Milliyet

  Devlet Bakanı Mehmet Aydın, dine dayalı siyaset ve devlet anlayışını arzulayanların olabileceğini belirtirken, "Bunun adı irticadır. Türkiye'de bu tür görüşler, hareketler vardır, ama son derece minimaldir" dedi. Sabah gazetesine verdiği röportajda, devletin dini olmayacağını dile getiren Aydın, "Türkiye'de sizce irtica var mı?" sorusuna, şöyle yanıt verdi:

  'Laiklik dinsizlik değildir'
  "Atatürk ne demiş? 'Halk egemenliği din anlayışı çatışırsa ben buna irtica' derim. Keşke herkes Atatürk'ün tariflerini ciddiye alsa. Laiklik din ve vicdan hürriyetini teminat altına alıyor diyor. Yani laiklik dinsizlik değildir. Türkiye'de Müslümanlığın birden çok yorumu vardır. Bunlardan bir tanesini devletin kabul ettiği resmi yorum sayılırsa diğer yorumlara sahip insanların başı dertten kurtulmaz. Dine dayalı siyasi bir devlet anlayışını, yine dine dayanarak birtakım gerekçeler ortaya koyup toplumu o tarafa götürmeye çalışan birileri var mıdır? Yoktur desem yalan olur. Bunun adı irticadır. Türkiye'de bu tür görüşler, hareketler vardır, ama son derece minimaldir."
  SİYASET
  Erdoğan önlem istedi Bush 'kararlıyız' dedi
  Büyükanıt da 'irtica tehdidi var' dedi
  Hatada ısrar etmem
  Türk heyeti şaşırdı
  'Randevu' adımı
  AKP'ye geçti, başkan oldu
  Müzakerelere siyaset karıştı
  Yeni partiye küpeli başkan
  Erdoğan: TSK da Anayasa'ya uyacak
  Alevi davası başlıyor
  Org. Büyükanıt'ı canlı dinleyemedi


  Olay Yaratan Şemdinli İddianamesi (PDF) (DOC)

  Taha AKYOL
  İrtica gerilimi
  CUMHURBAŞKANI ve komutanlar irticai tehdidin ...
  Fikret BİLA
  Genelkurmay Başkanı'nın konuşmasındaki adresler
  Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın, ...
  Hasan CEMAL
  Sürpriz yok!
  Amerika'da çalışmak gazeteci milletinin işini...
  Güneri CIVAOĞLU
  Kim konuşmalı?
  Başbakan Erdoğan ve bakanları, Meclis Başkanı...
  Derya SAZAK
  Tayland olmasın
  Kuvvet komutanlarından sonra Genelkurmay Başk...


   AB Ulusal Programı (Giriş ve Siyasi Kriterleri)


   AB - Katılım Ortaklığı Belgesi
   Kopenhag Kriterleri

  © 2006 Milliyet