Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 19 Kasım 2006 / Pazar  
   Milliyet Online    Blog    Emlak    Arabam    İnsan Kaynakları    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    Mobil 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilim ve Teknoloji
  Kültür ve Sanat
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
  Otomobil

Herkes düşünce ve ifade özgürlüğü hakkına sahiptir; bu hak serbestçe düşünme, hangi yoldan ve nereden olursa olsun bilgi ve görüş alma, araştırma ve yayma özgürlüğünü içerir.
İnsan Hakları Evrensel bildirgesi

Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
Devlet Mezarlığı'nda yatan ve yatmayanlar

Eski başbakan Bülent Ecevit'in özel yasayla defnedildiği Devlet Mezarlığı'nda Atatürk'ün silah arkadaşları Mareşal Fevzi Çakmak ve Ali Fuat Cebesoy'un naaşları bulunmuyor, sadece sembolik mezarları var

DERYA SAZAK


Eski başbakanlardan Bülent Ecevit, Ankara'daki cenaze töreninden sonra Devlet Mezarlığı'na defnedildi. Bu amaçla özel yasa çıkarıldı. Devlet Mezarlığı'na bugüne kadar cumhurbaşkanları ve "Atatürk'ün yakın silah arkadaşları"nın defnedildiği bilgisi ise kimi okurlarımızın itirazına yol açtı.
Devlet Mezarlığı'ndaki yeni düzenleme 8 Kasım tarihli Milliyet'te "Ecevit'e jet karar" başlığıyla yer aldı. Haberde Cemal Gürsel ve Cevdet Sunay gibi eski cumhurbaşkanlarının yanı sıra 61 İstiklal Harbi Komutanı'nın da Devlet Mezarlığı'nda yattığı belirtiliyordu.
Haberde geçen "Atatürk'ün yakın silah arkadaşları" tanımına en başta Fevzi Çakmak ve Ali Fuat Cebesoy'un girdiğini belirten bir okurumuz telefonla şu uyarıyı yaptı:
"Atatürk'ün en yakın silah arkadaşları Cebesoy'un ve Mareşal'in Devlet Mezarlığı'nda yatmadığını biliyorum. Mareşal'in ailesi, Eyüp Sultan Mezarlığı'ndaki naaşının rahatsız edileceği düşüncesiyle taşınmasına karşı çıktı. Bunun üzerine Devlet Mezarlığı'na sembolik bir mezar yapıldı, üzerine Mareşal Fevzi Çakmak yazıldı, ama asıl mezarı Eyüp'te."

Çakmak'ın naaşı Eyüp'te
TBMM eski başkanvekillerinden Murat Sökmenoğlu'na konuyu sorduk. Sökmenoğlu, Milliyet Okur Temsilcisi'ne şu bilgiyi verdi:
"Doğrudur; 1980 sonrası çıkan bir yasayla Atatürk'ün en yakın silah arkadaşlarının naaşının bir arada bulunması amaçlandı. Genelkurmay bu konuya ilişkin bir liste hazırladı ve isimler sınırlı tuttu. Listede ailelerinin rızası olmadığı için bazılarının isimleri Devlet Mezarlığı'nda sembolik olarak kaldı.
Örneğin Mareşal Fevzi Çakmak'ın naaşı Eyüp Mezarlığı'nda, Ali Fuat Paşa'nın naaşı Sakarya Geyve'de, Rauf Orbay'ın naaşı ise Edirnekapı Şehitliği'nde bulunmaktadır.
2002'de çıkan bir kanunla da Celal Bayar, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Fuat Köprülü ve Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen defnedildikleri yerde 'Devlet Mezarlığı' statüsüne alınıp mezarlarının bakım ve onarımı il özel idarelerine bırakıldı."

Eski cumhurbaşkanları
Milliyet Ankara Bürosu da şu notu geçti:
"Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na gömülmesine 2549 Sayılı Devlet Mezarlığı Hakkındaki Kanun engel oluşturuyordu. Hükümet, geçen perşembe akşamı TBMM'de kabul edilen jet yasayla vefat eden başbakanların da Devlet Mezarlığı'na gömülmesinin yolunu açtı. Bu süreçte yasaya Meclis başkanlarının da Devlet Mezarlığı'na gömülmesi hükmü eklendi. Yasaya göre, ayrıca cumhurbaşkanları ve başbakanların Devlet Mezarlığı'na gömülmemelerine ilişkin vasiyeti veya ailelerin isteği olması halinde bu istek dikkate alınacak.
Devlet Mezarlığı'nda cumhurbaşkanları için 60, İstiklal Harbi komutanlarının mezarları için de 61 adet yer ayrıldı. Devlet Mezarlığı'na 30 Ağustos 1988'de Genelkurmay Başkanlığı'nca belirlenmiş olan 61 İstiklal Harbi komutanı ile üç cumhurbaşkanı defnedildi."
Ombudsman'ın notu: Yakın tarihe gönderme yapan haberlerde okurun ayrıntılı olarak bilgilendirilmesinde yarar var. Habere eklenecek kutular bu gereksinimi karşılar.

okur@milliyet.com.tr
dsazak@milliyet.com.tr

Tel: 0212 505 62 03
Faks: 0212 505 68 09
Doğan Medya Center, Bağcılar 34204 İstanbulOMBUDSMAN
Devlet Mezarlığı'nda yatan ve yatmayanlar
Borçlar ödenmedi mi?
Güvenç keman virtüözü değil
Tandoğan mitingi
Bebeğe tecavüz


Okur Temsilcisi, Milliyet gazetesinin içeriği (haber, yorum, fotoğraf, başlık, spot, sayfa düzeni, baskı, kağıt vs.) ile ilgili olarak okurlardan gelen şikayetleri ele alır; bunları basın etiği (doğruluk, denge, tarafsızlık, adil yaklaşım...) ve temel kalite ölçütleri açısından inceleyerek görüşlerini okurlarla paylaşır.
Görüşleri kendisine aittir.
Okur Temsilcisi, Milliyet'in gazete ve internet içeriği ile ilgili tüm şikayetlerinizi bekliyor.
Tel: (90) 212 505 68 40
Fax: (90) 212 505 68 09
Posta: Doğan Medya Center, Bağcılar 34204 İstanbul
Ombudsman e-mail:
okur@milliyet.com.tr

OKUR ARŞİV
22 Mart 1999 ile 20 Kasım 2000 tarihleri arasındaki okur sayfalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. 20 Kasım 2000 tarihinden sonraki sayfalara gazete arşivinden ulaşabilirsiniz.© 2006 Milliyet