Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 18 Ocak 2007 / Perşembe  
   Milliyet Online    Blog    Emlak    Arabam    İnsan Kaynakları    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    Mobil 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Sağlık
  Bilim ve Teknoloji
  Kültür ve Sanat
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
  Otomobil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
EMLAK
Apartmana 'merkezi ısıtma' tartışma yarattı

Dünyada merkezi ısıtma sistemi hızla yaygınlaşıyor. Avrupa'da 4 kattan yüksek binalarda merkezi sistem zorunlu. Türkiye'de ise merkezi ve bireysel ısıtma tartışması yeniden alevlendi. Sitelere kombi taktıran TOKİ de eleştiriliyor

Fehim Genç

Sanayi ve Enerji Komisyonu'nda kabul edilen Enerji Verimliliği Kanunu Tasarısı'nda, merkezi ısıtma sistemlerinin teşvik edilmesi, 'merkezi sistem' ile 'bireysel ısıtma' tartışmasını yeniden alevlendirdi.
Doğalgazın yaygınlaşmaya başladığı ilk yıllarda binlerce daire sahibi, merkezi sistemle ısınmanın daha pahalıya malolduğu gerekçesiyle, ekonomik olduğunu düşündükleri kombi sistemine geçmişti. Merkezi sistemi teşvik eden tasarıyla, tartışma yeniden gündeme geldi.
Tasarı, bireysel ısıtma sisteminden merkezi ısıtma sistemine geçmek isteyen aparmanlarda 'oy çokluğu'nu yeterli görürken, merkeziden bireysele geçmek isteyenler için 'oybirliği'ni şart koşuyor.
Merkezi sistem Avrupa'da özellikle teşvik ediliyor. Hatta yangın tehlikesine karşı bazı zorunlu uygulamalar var. Uzmanlar, bazı ülkelerde dört kattan yüksek binalarda merkezi ısıtma sisteminin zorunlu olduğunu belirtiyor.

Dört kattan sonra yasak
Erensan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eren, dünyada merkezi sistem yaygınlaşırken, yılda 600 bin kombi satılan Türkiye'de, bireysel ısıtma sistemlerinin pazar payının yüzde 50'yi aştığını belirterek, şöyle konuştu:
"İtfaiye merdivenleri yetişemiyor gerekçesiyle Avrupa'da 4 kattan yüksek binalara kombi konulması yasak. Bizde 20 katlı binaya bile takılıyor. 10 kattan sonra kombi koymak cinayettir. Binlerce daire yapan TOKİ bile kombiyi şart koşuyor."

Yasada pay ölçere yer verilsin
Tasarının teşvik ettiği merkezi sistemde, daire sahiplerinin, kullandıkları enerji kadar ödeme yapmalarını sağlayan 'pay ölçer' konusunda ise yasal düzenleme gerekiyor. Ekoterm Isı Sistemleri Sahibi Fazilet Kraft ve Erensan Yönetim Kurulu Başkanı Eren, yasaya, "Merkezi sistemlerde yakıt ödemeleri, pay ölçerlerin verilerine göre hesaplanır" şeklinde bir madde konulması gerektiğini söyledi.

Şartnamede kombi maddesi
Emay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çağlar, Ataşehir'de Emay-İpek Ortak Girişimi olarak inşa ettikleri 2 bin 44 konutluk Kentplus sitesinde, kombi sistemi olduğunu belirterek, ısıtma sistemi tercihinin, TOKİ tarafından hazırlanan şartnamede yer aldığını söyledi. Çağlar, şu bilgileri verdi:
"Kombi sistem olması, TOKİ şartnamesinin bir gereğiydi. TOKİ, dairelerin satılmaması durumunda çok yüksek meblağlara ulaşabilecek aidatları ödememek için böyle bir gerek duymuş. Çünkü daha önce çok ciddi yakıt paraları ödemişler."

'Tercihimiz merkezi sistem'
Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, 104 dairelik Dilman Towers ile ortak girişim projeleri olan 1742 dairelik Uphill Court Ataşehir ve 682 konutluk Bahçeşehir'de merkezi ısıtmayı tercih ettiklerini belirterek şunları söyledi:
"Daha ekonomik olduğu için tüm dünyada merkezi sisteme bir yönelme var. Merkezi ısıtma sistemleri de pay ölçer sayesinde bir bakıma bireysel ısıtma statüsüne dönüşüyor. Öte yandan dairelerde fırın, ocak gibi cihazlarda artık doğalgaz yerine elektrik tercih ediliyor. Ayrıca merkezi sistem, kombi gibi yer kaplamıyor ve daha güvenli."

'Eşitliğe ve hakkaniyete aykırı'
İSTANBUL Milliyet
Tüketiciler Birliği Başkanı Avukat Bülent Deniz, sitelere merkezi ısıtma zorunluluğu getiren tasarının yasalaşmaması gerektiğini belirterek şöyle dedi:
"Bu düzenleme sakıncalı. Herkesin yaşam tarzı aynı değil. Evi çok kullananlar olduğu gibi evi çok az kullananlar da var. Evi sürekli kullananla sadece akşamları eve gidenin aynı enerji ücretini ödemesi eşitliğe ve hakkaniyete aykırı. İnsanlar kullanmadıkları enerjinin karşılığını ödemek zorunda kalır."
Bireysel sistemle enerjinin verimli ve az kullanılacağını savunan Deniz, "Bireysel sistem gereksiz tüketimi de engelliyor. Herkes kullandığı enerjinin parasını ödemeli. Ferdi sistemin teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.
Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Engin Başaran ise konuyu derneğin Enerji Komisyonu'nda ele aldıklarını belirterek şunları söyledi:
"Merkezi sistemden kombiye geçen tüketicilerden derneğimize çok sayıda şikayet geliyor. Tüketiciler yüksek ücret ödemelerine rağmen ısınamadıklarından yakınıyor. Ankara'daki çok büyük binalar da ferdi sistemden merkezi sisteme geçmeye başladı. Biz de merkezi sistemde, birçok batı ülkesinde uygulanan termostat sisteminin uygulanmasını istiyoruz. Böylece radyotörlere koyulacak termostatla herkes harcadığı kadar enerjinin ücretini ödüyor. Enerji verimliliği tüm dünyada önemli bir problem. Batı bu sistemle enerjiyi verimli bir şekilde kullanmaya başladı. Termostat sistemi daha önce de Türkiye'de gündeme gelmişti ama kombi lobisi bunu engelledi."

Enerjide paylaşarak tasarruf dönemi
GÜLÇİN ÜSTÜN Ankara
Enerjinin üretim, iletim ve tüketim aşamalarında verimli kullanılmasını amaçlayan TBMM gündemindeki Enerji Verimliliği Kanunu Tasarısı ile merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda enerji bedelinin kullanım miktarına göre paylaşımı zorunlu hale gelecek. Konutlarda her bir odanın sıcaklığının farklı ayarlanabilmesi ve kullanıma göre fatura düzenlenmesini sağlayan 'pay ölçer' sistemini Türkiye'ye getiren Techem Enerji'nin Genel Müdürü Orhan Altun, "Sistemle konutların enerji maliyeti yüzde 30 azalacak" dedi.
Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde zorunlu hale gelen, konutlarda enerji bedelinin paylaşımıyla tüketimi azaltma modeli Türkiye'de de uygulanacak. Enerji Verimliliği Kanunu Tasarısı'nın yasalaşmasıyla merkezi sistemle ısınma, yani bina genelindeki enerji bedelinin kullanım oranı dikkate alınmadan eşit mikarlara bölünerek ödenmesi sistemi bitecek.
Yeni inşa edilecek binaların projelerinin onaylanması için ön şart olacak sistemde, merkezi veya lokal ısı kontrol cihazları ısınma maliyetlerinin kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayacak.

Uygulama başladı
Sistemin Türkiye'de yaygınlaşması için gerekli altyapı yatırımını yaptıklarını anlatan Altun, pay ölçer cihazının kullanımını ve elde edilecek tasarrufu Milliyet'e anlattı. Merkezi sistemle ısınan evlerde enerji bedelinin çok yüksek olduğunu ve evde bulunulmayan saatlerde sıcaklığı düşürerek tasarruf etme olanağı olmadığını kaydeden Altun, "Sistem radyatörlere takılacak bir cihazla ısının her oda için ayrı ayrı ayarlanabilmesini sağlıyor. Böylece kullanılmayan odalar için enerji bedeli ödenemiyor. Gündüzleri işe giderken ya da şehir dışına çıkarken sıcaklığı düşürmek mümkün. Ancak sistem bütün binanın ısısının belirli bir derecenin altına düşmesini önlüyor. Yani evinize geldiğinizde tekar ısıtmak için daha fazla enerji harcamak zorunda kalmıyorsunuz" diye konuştu.
Mevut sistemde vatandaşların sabit bir enerji bedeli ödediği için tasarruf edemediğine dikkat çeken Altun, Ankara, Konya ve İstanbul'da yaptıkları bazı pilot uygulamalarda enerji bedelinde yüzde 30 varan düşüş tespit ettiklerini dile getirdi.

Kurulum bedeli düşük
Türkiye'de merkezi sistemle ısınan 3 milyonun üzerinde konut olduğunu anlatan Altun, mevcut binalara bu sistemin kurulmasının ilk maliyetinin yaklaşık 500 YTL olduğunu, herhangi bir döşeme ya da tadilat işlemi gerektirmediğini vurguladı. Altun, sistemi kullanan binalara faturalandırma hizmetini kendilerinin verdiğini de söyledi.

Konut sektörü markalaşıyor
Management Plus Danışmanlık Eğitim Hizmetleri ve Altın Anahtar Dergisi işbirliğiyle düzenlenen 'Konut ve Yapı Sektöründe Kurumsal Gelişim & Marka' konferansı bugün yapılıyor.
Sektörün önemli isimlerinin konuşmacı olacağı konferansın, katılımcılara kurumsal bir yol haritası göstermesi ve konferansın içeriğinde yer alan konuların katılımcılara maksimum fayda sağlaması amaçlanıyor.
Milliyet Emlak'ın basın sponsoru olduğu konferansta açılış Konuşmalarını GYODER Başkanı Haluk Sur, Kalder Başkanı Çetin Nuhoğlu ve Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz yapacak. Kurumsal Gelişim ve Marka Konferansı, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı-Marmara Salonu'nda saat 09.00'da başlayacak.
Konferansta; rekabetin gittikçe artmaya başladığı konut ve yapı sektöründe; günümüzün vazgeçilmez konularından biri haline gelen kurumsal gelişim sürecinin önemi ve bu süreci tamamlayan ve başlatan firmaların deneyimleri paylaşılacak.

Sosyal konut için azami gelir şartı 840 YTL oldu
Toplu Konut İdaresi (TOKİ), alt gelir grubuna yönelik yaptırdığı sosyal konutlara başvuru için azami net gelir şartını, yüzde 9.8 oranında artırdı. Enflasyon oranlarını dikkate alan TOKİ, daha önce 765 YTL olan azami net gelir şartını 840 YTL'ye yükseltti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2006 yılında üretici fiyatlarının (ÜFE) yüzde 11.58, tüketici fiyatlarının ise yüzde 9.65 oranında arttığını açıklamıştı. TOKİ, asgari gelir şartını belirlerken, her iki enflasyon rakamını dikkate alarak yüzde 9.8 artışı uygun gördü.
Alt gelir grubuna yönelik konut projelerine başvurabilmek için başvuru sahiplerinde, azami gelir dışında; "TC vatandaşı olmak, konutun yapıldığı il veya ilçe sınırları içerisinde en az 3-5 yıl (bu süreyi ilgili belediye belirliyor) ikâmet ediyor olmak, TOKİ'den daha önce konut veya kredi almamış olmak, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına gayrimenkulü olmamak, 30 yaşının üzerinde olmak" şartları aranıyor.
Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor. Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş (bekâr) bayanlarda asgari yaş şartı 25 yaş olarak belirlendi.
Başvurular sırasında, hane halkı gelirinin en fazla net 840 YTL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri isteniyor.

Çorlu'da 95 bin YTL'ye 3 + 1 daire
İttifak İnşaat'ın Çorlu'nun seçkin yerleşim alanlarından Emlak Konutları Bölgesi'nde inşa ettiği Doğa Evleri'nde daire fiyatları 95 bin YTL'den başlıyor. 3 ayrı bloktan oluşan Doğa Evleri, 122 metrekarelik 92 adet 3+1 dairelerden oluşuyor.
İstanbul'a 115, Çorlu Havaalanı'na 3, şehir merkezine ise 1 kilometre uzaklıkta bulunan Doğa Evleri, çocuklar için ayrılmış oyun alanları ve rekreasyon alanlarıyla dikkat çekiyor.

Milletvekili lojmanları 15 milyon YTL getirdi
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Oran semtinde bulunan milletvekili lojmanlarının satışından, bugüne kadar yaklaşık 15 milyon YTL gelir elde edildiğini bildirdi.
Unakıtan, Anavatan Partisi Mersin Milletvekili Hüseyin Güler'in soru önergesine verdiği yanıtta, Maliye Bakanlığınca 3 Kasım 2002 tarihinden bugüne kadar, genellikle tahsisi talep edilmeyen, çoğunluğu Bakanlığa tahsisli 184 adet lojman satıldığını belirtti. Unakıtan, bu satışlardan, toplam 14 milyon 788 bin YTL gelir elde edildiğini kaydetti.
Bakan Unakıtan, Güler'in, "ihaleye girenlerin kaçının milletvekili olduğu" sorusu üzerine, lojmanların Toplu Konut İdaresi Başkanlığına devredildiğini ve işlemlerin TOKİ tarafından yürütüldüğünü hatırlattı.

Arnavutköy Belediyesi toplu konut yaptıracak
İstanbul Gaziosmanpaşa Arnavutköy Belediyesi, kat karşılığı toplu konut yaptıracak. Arnavutköy Belediyesi. Yavuz Selim Mahallesi Mehmet Akif Caddesi'nde bulunan 60 bin 477 metrekarelik arsa üzerinde yaptırılacak olan proje için ihale açtı. 69 bin metrekare inşaat alınına sahip olacak projenin ihalesi 30 Ocak 2007 tarihinde saat 10.00'da "açık teklif usulü" ile yapılacak. İhalenin tahmini muhammen bedeli 37 milyon 242 bin YTL, katılımcılardan alınacak olan geçici teminat bedeli ise 1 milyon 117 bin 260 YTL olarak belirlendi. İhaleye katılmak isteyenler teknik şartnameyi mesai saatleri içinde, Arnavutköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nden bedel ödeyerek temin edebilecekler.EKONOMİ
Sosyal güvenliğe ikinci erteleme
Esnaf sakin olsun
Sigaraya 'bandrol zammı' geliyor
Aklın gıdasını buldular: Amaze!
Bürokrata Ofer soruşturması hazırlığı
Kadınlar, Yalçındağ'ın adaylığından memnun
Apartmana 'merkezi ısıtma' tartışma yarattı
İlseven, Doğan Grubu Koordinatörü oldu
'Nahum'u toplantıya biz davet ettik'
Ciner'in şirketine tebligat muamması
Visa: Türkiye yeni fikirde öncü bir pazar
Üç bölge pazarı Tofaş'tan sorulacak
'atv' markasına ihalede alıcı çıkmadı
Sayha davasında zamanaşımı endişesi
Hazine hakkında suç duyurusu yapılıyor
Turkcell'e muafiyet iptali
TZOB: Kuraklık izlensin, su konseyi kurulsun
Norveçli 100 bin emekli için Türkiye'de 20 şehir kurulacak
Kurumlar vergisine 'örtülü kazanç' ayarı


Meral TAMER
İstanbul'un sorunu, kural tanımazlık!
Can Dündar, NTV'de ilgiyle izlenen programı "...
Güngör URAS
Geçici işçiler 'sevindiriliyor'
Hükümet kamu kurumları, belediyeler ve KİT'le...
Serpil YILMAZ
Korkmaz Yiğit'in oğlu da mahkemelik
Aman efendim, ne güzel proje, tam da bir Amer...
Yaman TÖRÜNER
2007'de ekonomide ne bekleniyor?
Geçen hafta, Haber Türk'ün ödüllü programı Ba...


© 2006 Milliyet