16:4519 Ocak 2007 / Cuma 


Erdoğan: Cinayet manidar

      Hrant Dink'in öldürüldüğü haberinin ulaşmasından sonra Bakanlar Kurulu toplantısı iptal edildi ve İçişleri Bakanı ile Adalet Bakanı İstanbul'a hareket etti. Başbakan Erdoğan, ilk bilgileri aldıktan sonra bir basın toplantısı düzenledi ve "Dink'in kurban seçilmiş olması son derece manidardır. Bazı ülkelerde sözde Ermeni soykırımına ilişkin tasarılar varken bu cinayetin işlenmiş olması manidardır" dedi.
      Erdoğan basın toplantısında şunları söyledi:
      "Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink menfur bir suikasta kurban gitmiştir.
      Hepimizi sarsan cinayet nedeniyle üzüntümüz büyüktür. Karanlık eller bir kez daha hain emellerine ulaşabilmek için ne yazık ki ülkemizi seçmiş ve İstanbul Şişli'de bu cinayet işlenmiş, kan dökülmüştür.
      Açık söyülüyorum bu saldırı Hrant Dink'in şahsında hepimize, millet olarak birlir ve beraberliğimize yapılmıştır. Özgür düşünceye, demokratik yaşamımıza kurşun sıkılmıştır.
      Hükümetim ve milletim adına alçakçı işlenen bu cinayetin arkasındaki kanlı elleri telin ediyorum. Fail yada faillerin, planlayan yada azmettirenlerin en kısa sürede ortaya çıkarılarak adalete teslim edilmeleri için İçişleri ve Adalet Bakanları'nı görevlendirmiş bulunuyorum.
      İlgili bütün birimlere de istihbarat teşkilatlarım olmak üzere olayı duyduğum anda verilmiştir. Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında olayı öğrendik ve toplantıyı kestik.
      Kanlı ellerin bu kez Hrant Dink'i kurban seçmiş olması son derece manidardır. Özellikle bazı ülkelerde sözde soykırım iddialarının gündemde olduğu bu günlerde cinayetin işlenmesini manidar buluyorum. Bütün yönleri ile araştırıyorum araştıracağız.
      Biz asırlardan beridir bu topraklarda barış ve huzur içinde bu topraklarda yaşamayı başarmış bir milletiz.
      Başta Ermeni kökenli vatandaşlarımız olmak üzere milletimiz bu sınavı da aşacak, sağduyu ve basirete sahiptir."
     
Yorumlar(21)Yorum yaz
Bayraklarla toprağa verilmeli ...
Tam bir alçaklık . . .
Sakin olmalıyız
Fakat bakanlar kurulu neden iptal ediliyor? Evet dış güç odaklı bu hain saldırıyı kınıyoruz ve katilin hemen bulunmasını istiyoruz.