Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 12 Şubat 2007 / Pazartesi  
   Milliyet Online    Blog    Emlak    Arabam    İnsan Kaynakları    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    Mobil 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Sağlık
  Bilim ve Teknoloji
  Kültür ve Sanat
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
  Otomobil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
Roma'nın lezzetli yüzü

Eğer önerilerime kulak verirseniz, Roma'da asla kötü bir yemek yemezsiniz. Zaten hamur işlerinden et yemeklerine kadar birçoğu size tanıdık da gelecektir

vmilorster@gmail.com

Geçen hafta Paris'teki iyi ve nispeten ucuz lokantaları tanıtmıştım size. Bu hafta sırada Roma var.
Roma'da iyi ve ucuz yemek yemek tabii ki mümkün. Hatta diyebilirim ki, Paris'in aksine Roma'da kötü yemek yemek kolay iş değil.
Tabii bu satırların yazarı gibi enayice bir iş yapmadıkça. Hatırlıyorum. 10 seneyi geçti. Arnavutluk'tan, bir Dünya Bankası misyonundan, Washington'a dönüyorduk. Roma'da geceledik. Yanımda iki Amerikalı vardı. Karnımız acıkmıştı. Fellini'nin ünlü "Dolce Vita / Tatlı Hayat" filminin geçtiği meşhur Via Veneto'da volta atıyorduk.
Kolumuzdan çektiler. Aile lokantası tipli bir trattoria'ya girdik. Mikrodalga fırından çıkan ve dondurulmuş hamurdan yapılmış, süpermarket ürünü bir ravyoli. Kötü bir şarap. Sonra da anasının nikahını istediler. Allahtan başkalarına eli sıkı Dünya Bankası kendi elemanlarına kıyak geçer. Faturayı onlara havale ettik.
Bu tarihten sonra Roma'ya birkaç defa daha gitmek nasip oldu. Bu şehirde yaşayanlara gıpta edecek kadar sevdim burayı. Hayatın ritmi ve dinamizmi İstanbul'u andırıyor. Ama insanlar kaba değil. Candan, samimi ve sıcak insanlar Romalılar.
Şehir mimarisi, tarih, sıcak gülümseyişler, fazla efor sarf etmeden şık görünen güzel insanlar... O kadar çok güzellik var ki etrafınızda, ara sıra can sıkıcı bir durum olsa, örneğin bir taksi şoförü sizi gideceğiniz yola uzun mesafeden götürüp 5 avro falan dolandırsa bile fazla kızamıyorsunuz. Buna karşılık, öyle cömert davranışlarla karşılaşıyorsunuz ki, yabancı biri olduğunuzu unutuyorsunuz bu şehirde sevgili okuyucular.

En lezzetli hamur işleri
İyi yemek yemek istiyorsanız yapacağınız birkaç şey var:
1) Sizi kolunuzdan çeken çığırtkanların lokantalarına kesinlikle gitmeyin.
2) Lokanta girişlerindeki mönülere bakın. Dört lisanda yazıyorsa girmeyin. Sadece İtalyanca olanlara bakın.
3) En turistik ve pahalı butiklerin bulunduğu sokaklardaki lokantalara yüz vermeyin.
4) Daha çok ara sokaklarda ve kulağınıza İngilizce değil İtalyanca sesler gelen, gürültülü, 7'den 70'e aile fertlerinin bir arada güle oynaya yemek yediği yerlere girin.
5) "Burada pizza var mı?" diye sormayın. Bizdeki durumun aksine, İtalya'da lokanta ve pizzacı ayrı.
Yemek seçimi çok kolay. Önce antipasti yani mezeler. Tezgah üstünde size gülümsüyorlar. Mevsimine göre hazırlanırlar ve hepsi Türk ağız tadına uygun. Taze, lezzetli ve ucuz. Doldurun tabağınızı. Eğer mevsimi ise o sivri ve küçük enginarlarını mutlaka deneyin. İtalyancası carciofi. Tavada kızartılanı alla Guidea, tencerede pişeni alla Romana.
Hamur işleri size yabancı gelmeyecektir. İstanbul'daki İtalyan lokantalarından bildiğiniz tanımlamalar. Ancak domuz yemiyorsanız, bilin ki dana jambonu diye bir şey yok burada. Pastaya prosciutto ya da pancetta girdi mi, domuz ürünü var demektir. Hiç çekinmeden garsona "No porc / Domuz olmasın" deyin.
İtalyanlar son derece hoşgörülü. Garson size lokantanın en lezzetli hamur işlerini tavsiye edecektir. Hepsi elle açılmış. Bilin ki İstanbul'daki hiçbir İtalyan lokantasında bu kadar lezzetli hamur işleri yok.

Dana yemekleri çok lezzetli
Eğer sakatat seviyorsanız, Batı'da hiçbir yerde Roma'daki kadar lezzetlisini bulamazsınız. Roma mutfağı özünde "cucina povera" denen köylü, fakir mutfağı olduğu için sakatat üstüne uzmanlaşmışlar. Trippa yani işkembe Roma usulü nefis. Domates sos, pecorino peyniri, sarmısak ve nane ile pişiyor. Beyin ve uykuluk genellikle fritözde pişiyor. Rigatoni alla Pajata denen, dana
ya da kuzu işkembesinden yaptıkları bir makarna yemeği var ki, çok özel ve Roma'ya özgü.
Secondi dedikleri ana yemekler de çok güzel. Nefis çevirme ya da fırında kuzu yemekleri var. Abbachio kuzu demek. İtalyanlar bizim gibi, üç-altı aylık arası yiyorlar kuzuyu. Dana yemekleri çok lezzetli. Ama benim en sevdiğim yemekleri Coda alla Vaccinara. Yani şarapta pişmiş, şey, affedersiniz, sığırın... Neresi mi? Ben sorduğumda garson anlatmaya çalıştı. Bende jeton düşmedi. O zaman garson iki büklüm olup kuyruksokumuna bir şaplak attı. İşte orası!
Balıklar genellikle ızgara ve taze. Bahar aylarında giderseniz, mercan-fangri ailesinden, pezzogna diye bir balıkları var. Mutlaka tavsiye ederim. Yalnız yanında limon istemeyin. "Bu işten anlamıyor" derler.
Bir de bu yörede çıkan çok lezzetli ve lokantalarda 20 avro altı bir kırmızı şarap var: Cesanese del Piglio. Eğer onu ısmarlarsanız, ucuz diye garson dudak bükmez. Yöresel şarap ısmarlayan tek yabancı olduğunuz için size bir-iki kıyak çeker. En azından lokantadan çıkarken bir şişe tutuşturulur elinize, hediye olarak.Sevdiğim yerler

 • Matricianella: İspanyol merdivenlerine yakın. Tel: 06 683 21 00
 • L'Arcangelo: Vatikan'a yakın. Tel: 06 321 09 92
 • Paris: Adına bakmayın. Fransız değil. Buranın sahibi aile Yahudi asıllı. Trastevere adlı bohem bölgede. Tel: 06 581 53 78
 • Perilli: Sudan ucuz. Tescacci adlı, eski mezbahaların bulunduğu bölgede. Yemekleri nefis. Tel: 06 574 24 15
 • Gattamangiona: Yeri biraz sapa ama Napoli dışında İtalya'da, yani dünyada yiyebileceğiniz en iyi pizzalar burada. Ayrıca biraları da çok özel. Tel: 06 534 67 02


  PAZAR
  Güney Kutbu'na yürüyüşün hikayesi
  "Ne isimmiş bu Gönül Yazar... Sermayeden yiyorum bitmiyor"
  "Köpeğime verdiğiniz bu ilacı ben de kullanıyorum"
  "Hâlâ en kuvvetli okul ruhu bizde!"
  Partilemenin yeni adı: Sexenbir
  İstanbul'u çizdiler...
  Yeni belgelerle Çanakkale'deki Atatürk
  Amber kokulu şarkılar
  Kentler ve heykeller
  İpek raylar
  Benim kuşağımın dizi kahramanları
  Büyük değişimler dönemi: 2008-2012
  Roma'nın lezzetli yüzü
  Renkli bir ressam: Amadeo Preziosi
  Duygusal açlık kilo aldırır
  Kart kurt ve "Kurtlar Vadisi Terör"
  Romantik bir tatil için rotalar
  "İçki profesörü" Michael Jackson

 • Ahmet Turhan Altıner
  Can Dündar
  R. Hakan Kırkoğlu
  Vedat Milor
  İlber Ortaylı
  Taylan Kümeli
  Tuba Akyol
  Fatih Türkmenoğlu
  Mehmet Yalçın

  © 2006 Milliyet