18 Nisan 2007 / Çarşamba - 14:20

Malatya'da yayınevine kanlı baskın: 3 ölü

Malatyada yayınevine kanlı baskın: 3 ölü       HIRİSTİYANLIK konusunda kitaplar yayınlayan Zirve Yayınevi'nin Malatya İrtibat Bürosu bugün Türkiye'yi sarsan vahşete sahne oldu. Yayınevi çalışanlarından Alman vatandaşı Tilnman Geske ile Türk vatandaşı Necati Aydın'ı domuzbağı ile bağlanıp boğazları bıçakla kesilerek katledildi, ağır yaralanan Uğur Yüksel ise hastanede hayatını kaybetti. İhbar üzerine olay yerine giden polis, 1'i binadan atlayıp yaralanan 5 zanlıyı gözaltına aldı. İncil dağıttığı için bazı gruplardan tehdit alan yayınevinin ‘Kayra’ olan adını geçen yıl ‘Zirve’ olarak değiştirmişti.

     
     Mikail PELİT/MALATYA, (DHA)

     
Merkezi İstanbul'da bulunan Zirve Yayınevi'nin Malatya İrtibat Bürosu bugün saat 13.00 sıralarında saldırıya uğradı. Kentin en merkezi yeri Niyazi Mısr-i Mahallesi'ndeki Ağbaba İşhanı'nın üçüncü katındaki büroyu basan saldırganlar, içerde bulunan Alman Tilman Geske ile Türk çalışanlar Necati Aydın ve Uğur Yüksel'i, ağızlarını kapatıp ellerini arkadan iple bağlayarak etkisiz hale getirdi. Ardından katliam planını uygulamaya koyan saldırganlar, domuzbağı denen yöntemle kurbanlarının el ve ayaklarını bağlayıp sorguladı.
      Misyonerlikle suçladıkları yayınevi çalışanları için infaz kararı alan saldırganlar, bıçakla kurbanlarının boğazlarını kesti.
     
     POLİSLER GELDİĞİNDE ZANLILAR İÇERDEYDİ

      Zirve Yayınevi'nde katliam yapılırken, 6 katlı işhanındaki işyerlerinde bulunanlar, yayınevinden gelen gürültüleri sıradan konuşmalar zannetti ve kimsenin katliamdan haberi olmadı. Alt katında inşaat malzemeleri satılan işyerleri, birinci katında Cemevi ve diğer katlarda genelilkle avukatlık büroları ve sigorta acentelikleri bulunan binada en hareketli saatte katliam yapan saldırganlar olay yerinden ayrılmadan polise ihbar geldi.
      Ankara Emniyeti'nden gelen bilgilere göre yayınevi çalışanlarının aileleri, "Yakınlarımıza ulaşamıyoruz" diyerek polisi aradı.
      Başka bir iddiaya göre bir yayınevi çalışanının ihbar telefonuyla harekete geçen polis, hemen Ağbaba İşhanı'na geldi. Bir ekip üçüncü kattaki yayınevine yönelirken, bir ekip de bina dışında önlem aldı.
      Henüz yayınevinden ayrılmayan saldırganlardan 4 kişi, şüphe üzerine gözaltına alınırken, yakalanacağını anlayan saldırganlardan olduğu ileri sürülen Emre Günaydın da üçüncü kattaki yayınevinin balkonundan kendini boşluğa bıraktı. Ağır yaralanan Günaydın, hemen bina önündeki polisler tarafından hastaneye kaldırıldı.
     
     KAN GÖLÜ VE DOMUZ BAĞI

      İşhanında yayınevi çevresinde önlem alarak içeri giren polisler kan gölüyle karşılaştı. Domuzbağı ile bağlanıp boğazları kesilen yayınevi çalışanları Tilma Geske ve Necati Aydın'ın cesedini bulan polisler, yine aynı şekilde bağlanıp boğazı kesilen Uğur Yüksel'i ağır yaralı buldu. Uğur Yüksel de ağır yaralı kaldırıldığı hastanede doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Uğur Yüksel'in saat 17.30'da ölmesiyle, vahşette ölü sayısı 3'e çıktı.
      İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Murat Cem Miman, binadan atlayan Emre Günaydın'ın ameliyata alındığını ve durumunun ciddi olduğunu söyledi.
      Kurbanların domuz bağı ile bağlandığı da gelen bilgiler arasında. Emniyet, domuz bağını kullanan örgütler üzerinde duruyor.
      Ailelerin uzun süre yayınevi çalışanlarına ulaşamaması, zanlıların kurbanları birkaç gündür sorguladığı ihtimalini de gündeme getirdi.
     
     
     “TARTIŞMA OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜŞLER''

      Yayınevi ile aynı binada bulunan Cem Vakfı'nın Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan, yayınevine giren ve çıkan çok sayıda kişinin olduğunu söyledi.
      Eşref Doğan, “Yayınevi, birkaç kat yukarımızda bulunuyor. Arkadaşlarımız, olaydan kısa süre önce üst katlarda bağrışmalar olduğunu söyledi. Bu bağrışmaları pek önemsememişler. İş merkezi içerisindeki işyeri sahipleri arasında tartışma olabileceğini düşündükleri için çıkıp bakma gereği duymamışlar'' dedi.
     
     ‘TEHDİT EDİLİYORDUK’

      Zirve Yayınevi Genel Müdürü Hamza Özant, Malatya'daki irtibat bürosunda çalışan arkadaşlarının son dönemde daha sık tehdit edildiğini söyledi.
      Özant, tehdit edenlerin kimlikleri veya hangi gruba bağlı olduklarına ilişkin kendilerine bilgi olmadığını belirtmekle yetindi.
      Soruşturmayı sürdüren polis, olayın Trabzon'daki rahip cinayetiyle ilgili bağlantısını araştırırken, katliama sahne olan yayınevindeki bilgisarlarda incelemeye alındı.
     
     ALMAN BÜYÜKELÇİ: ŞOKE OLDUM

      AB Dönem Başkanlığını yürüten Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Malatya’daki Zirve yayınevine karşı gerçekleştirilen “vahşi" cinayeti kuvvetle kınadığını belirterek “Bir Alman vatandaşının kurbanlarının arasında olmasından şoke oldum" dedi.
      Büyükelçi Cuntz, ANKA Ajansı’na yaptığı açıklamada, Malatya’da meydana gelen saldırıları büyük bir üzüntü ile öğrendiğini belirterek, “Alman bir vatandaşının kurbanların arasında olmasından şoke oldum" dedi. Cuntz şöyle devam etti:
      "Cinayetin nasıl gerçekleştiğinin henüz belli olmamasına karşın bu vahşi cinayeti kuvvetle kınıyorum. Alman Büyükelçiliği, Türk otoriteleri ile temas halinde ve soruşturma yürüten Türk yetkililerinin çalışmalarını kararlılıkla ve gecikmeden yürüteceklerine güveniyorum.
     


     

     © Copyright 2007 Milliyet.