29 Ağustos 2007 / Çarşamba - 18:20

Bakanlar Kurulu'nun özgeçmişi

      60 Bakanlar Kurulu'nu kuran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gözgeçmişi şöyle:
      -26 Şubat 1954 yılında İstanbul’da doğdu İstanbul Piyale Paşa ilkokulunu ve İstanbul İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1973 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’ne kaydoldu Üniversite yılları sırasında Milli Türk Talebe Birliği'ne girdi, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına ve aynı yıl MSP İstanbul İl Başkanlığına seçildi.
      Erdoğan, 12 Eylül 1980 sonrasında İETT’deki görevinden ayrıldı ve bir süre özel sektörde çalıştı. 1982 yılında askerlik hizmetini yapan Erdoğan, 1983 yılında kurulan RP ile yeniden siyasi hayata döndü. Partinin 1984 yılında Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında da İl Başkanı ve MKYK üyesi seçildiğinde 30 yaşındaydı.
      1986 ara seçimlerinde milletvekili adayı, 1989 seçimlerinde de Beyoğlu ilçesinden belediye başkan adayı oldu 1991 senesinde tekrar milletvekili adayı oldu olup mazbatasını aldıktan sonra tercihli oy sistemi nedeniyle yüksek seçim kurulu mazbatasını iptal etti .27 Mart 1994 seçimlerine kadar RP İstanbul İl Başkanlığı görevimi sürdürdü ve bu tarihte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.
      12 Aralık 1997’de İstanbul Belediye Başkanı sıfatıyla gittiği Siirt’te okuduğu bir şiir nedeniyle yargılandı ve Diyarbakır DGM tarafından “Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmekten" mahkum edildi .26 Mart 1999’da girdiği Pınarhisar Cezaevi’nden 24 Temmuz 1999’da tahliye edildi. Erdoğan aynı zamanda seçilme hakkını da yitirdi. Tayyip Erdoğan, daha sonra Fazilet Partisi'nin kapatılmasının ardından bu partinin Meclis Grubunu oluşturan milletvekillerinin büyük bir kısmıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AKP) kurarak genel başkanı oldu.
      AKP, 3 Kasım 2002 seçimlerinde tek başına iktidar oldu 3 Kasım seçimlerinde adaylığı kabul edilmeyen Erdoğan yenilenen Siirt seçimlerinde milletvekili olarak Meclis’e girdi ve Abdullah Gül’ün Başbakanlığı’ndaki 58 hükümetin istifasını sunması üzerine 59 Hükümeti kurarak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı oldu.
      AKP, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde de 1 parti çıkmasının ardından 10 Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 60 hükümeti kurmakla görevlendirildi. Bir konferansta tanıştığı Emine Hanım evliliğinden Ahmet Burak, Necmeddin Bilal, Esra ve Sümeyye adlı 4 çocuğu oldu.
     
     Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı

      1952 yılında Rize'de dünyaya geldi 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1976 yılında hakim adayı olarak Adalet Bakanlığı'nda çalışmaya başladı. Çeşitli bölgelerde hakim olarak görev yaptı. 1985 yılından itibaren İstanbul Barosu'na bağlı serbest avukat olarak çalışmaktadır. Çeşitli dernek ve vakıflarda siyasal ve mesleki çalışmalarını da yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
     
     Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek:

      1946 yılında Yozgat'ta doğdu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Çiçek, Anavatan Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.
      ANAP iktidarlarında devlet bakanlığı görevinde bulunan Çiçek, daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katıldı. 3 Kasım 2002'de yapılan milletvekili seçimlerinde tekrar milletvekili olan Çiçek, 58 ve 59 Hükümetlerde Adalet Bakanı olarak görev yaptı. İngilizce ve Fransızca bilen Çiçek, 3 çocuk babası.
     
     Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan:

      1957 yılında Muş'da doğdu 1980 yılında şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi'nin Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.
      Alüminyum sektöründe sanayicilik yapan ve 1982 yılında firması ASO'ya üye olan Çağlayan, 1987 yılında yapılan Oda Organları Seçimlerinde Alüminyum Sanayii Meslek Komitesi ve Oda Meclisi Üyeliğine seçild.i 1989 yılında Yönetim Kurulu Üyeliğine ve 1991 yılından itibaren de iki dönem Yönetim Kurulu Başkanvekilliğine seçilen Zafer Çağlayan, 1995 yılında ilk dönem olarak Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi. Çağlayan, 22 temmuz seçimlerinde milletvekili seçilinceye kadar bu görevi sürdürdü 1996-1998 dönemi TOBB Başkanvekilliği ve 1995-1998 dönemi MESS Temsilciler Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulunan Çağlayan 2005 yılının Mayıs ayında TOBB Başkanvekilliği görevinde de bulundu.
      Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği, kurucusu olduğu ve uzun yıllar Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Ankara Alüminyum Sanayicileri Derneği Üyeliği görevi de devam eden Çağlayan, evli ve iki çocuk babası.
     
     Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek:

      Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde bir çiftçi ailesinin 9 çocuğu olarak doğan Mehmet Şimşek, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun olduktan sonra, İngiltere'de yüksek lisans yaptı. Şimşek, 1993-1997 yılları arasında, Marc Grossman'ın Büyükelçilik yaptığı dönemde, ABD Büyükelçiliği'nin kıdemli ekonomisti olarak çalıştı. Bir dönem çeşitli yatırım bankalarında çalışan Şimşek 2000 yılında uluslararası faaliyet gösteren yatırım kuruluşu Merrill Lynch'e girdi. Merrill Lynch Gelişmekte Olan Piyasalar Araştırma Direktörü ve Dünya Gazetesi yazarı olan Mehmet Şimşek, 22 Temmuz seçimlerinde AKP'den Gaziantep milletvekili seçildi Mehmet Şimşek evli.
     
     Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay:

      1948’de Ordu’da doğdu 1969’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Ordu’da avukatlığa başladı. CHP Genel Merkezi’nin 50 kuruluş yılı nedeniyle açtığı yarışmada “Devlet Partisi’nden Halk Partisi’ne" başlıklı yazısıyla “birincilik" ödülü aldı 1974-1977 arasında CHP Ordu İl Başkanlığı, 1977-80 döneminde Ordu Milletvekilliği yaptı 1980’den sonra SHP’de Ankara İl Başkanlığı (l986-87) ve Genel Sekreter Yardımcılığı (1990-91) görevlerinde bulundu CHP’nin siyasal yaşama yeniden dönüşü üzerine CHP’de yer aldı. 9 Eylül 1992’den 1994 sonuna kadar CHP'nin Genel Sekreterlik görevinde bulundu.
      1999 Genel seçimlerinde CHP’nin TBMM dışında kalması üzerine yeniden aktif siyasete döndü. Genel Başkanlığa aday oldu. Parti yönetimi ile görüş ayrılıklarının sürmesi üzerine CHP’den ihraç edildi.
      “Bosna İçin İnsanlık Girişimi", “Doğu Konferansı" ve “Yeni Siyaset Girişimi" gibi sivil girişimlere de öncülük eden Günay’ın “Bosna Yazıları" ve “Karşı Siyaset" adıyla iki kitabı ve çeşitli gazete ve dergilerde hukuk ve siyaset konularında yayınlanmış çok sayıda makale ve söyleşisi bulunmaktadır. Günay evli ve iki çocuk babası.
     
     Maliye Bakanı Kemal Unakıtan:

      1946’da Edirne'de doğdu Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezun olduktan sonra Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanı olarak çalıştı. SEKA Genel Müdür Muavini ve Genel Müdürlüğü yapan Unakıtan, Family Finans Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. 22 Dönem AKP İstanbul Milletvekili seçilen Unakıtan, 1 Erdoğan Hükümeti'nde Maliye Bakanı olarak görev yaptı. 23 Dönem Eskişehir Milletvekili seçilen Unakıtan evli ve 3 çocuk babası.
     
     Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan:

      1967 yılında Ankara'da doğdu 1985'te TED Ankara Koleji'ni birincilikle bitirdi .1989 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden, 400'lık ortalama ile üniversite birincisi olarak mezun oldu.
      1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, ABD'ye gitti. 1990 - 1992 yılları arasında ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School'da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı.
      1992 - 1994 yılları arasında, Amerika'da finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette danışman olarak çalıştı. 1994 - 2002 yılları arasında Ankara'da ticaretle uğraştı.
      2001 yılında AK Parti Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu 58 Hükümet'te Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. Çok iyi derecede İngilizce bilen Babacan, evli ve iki çocuk babası.
     
     Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin:

      1950 yılında Karabük'te doğdu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra bir süre serbest avukat olarak çalıştı. 20 ve 21 dönem İstanbul Milletvekili olarak TBMM'de görev aldı. AKP’de Grup Başkanvekilliği görevinin yanı sıra Adalet Komisyonu üyeliğinde de bulundu. 59 Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevinde de bulundu Şahin, evli ve 4 çocuk babasıdır.
     
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler:

      1949 yılında Ordu'da doğdu İlk, ortaokul ve lise öğrenimini Ordu'da yaptı. 1972 yılında ODTÜ'den Metalürji Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora yaptı Master ve Doktora derecelerini de aynı Üniversite'den alan Dr M Hilmi GÜLER sırasıyla ODTÜ'de part-time asistan, ADMMA'de Makina Mühendisliği Bölümünde asistan ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra Türk Uçak Sanayii TAŞ-TUSAŞ'ta proje mühendisi ve grup başkanı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu-TÜBİTAK'ta uzman müdür, başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Aktif olarak bilimsel ve teknik araştırma projeleri yürüttü. Ereğli Demir ve Çelik Sanayii TAŞ, İGDAŞ gibi resmi Kurum ve Özel Sektör Kuruluşlarında Yönetim Kurulu Üyesi, Murahhas Aza ve Genel Koordinatör olarak çalıştı. Çeşitli Yatırım Projeleri yürüttü ve uygulamalarında bulundu. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve Etibank'ta Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Üretimden sorumlu Başbakan Müşavirliği görevinde bulundu Evli ve iki çocuk babas.ı
     
     Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu:

      1955 Yılında Kastamonu’da doğdu İlk ve orta öğrenimini İsfendiyar Bey ilkokulu, 23 Ağustos Orta Okulu ve Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi’nde tamamladı. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Askerlik görevini Daday Askerlik Şubesi’nde şube başkanı olarak ifa etti .Kastamonu Barosu’na kayıtlı olarak 7 yıl süreyle Kastamonu’da serbest avukatlık yaptı. 1984 yılında Anavatan Partisi’nde siyasete başladı. 18 19 Ve 20 Dönem Milletvekilliği seçimlerinde Kastamonu’yu TBMM‘nde temsil etti. Anavatan Partisi Genel Merkezi’nde çeşitli görevlerde bulundu. Anavatan Partisi TBMM Grup Başkanlığı görevini yaptı. 28 şubat sürecinin ardından kurulan 55 Mesut YILMAZ hükümetinde, ülkedeki siyasi gerilimin arttığı kritik bir dönemde kabinenin en genç üyesi olarak 13 ay süreyle İçişleri Bakanlığı yaptı. Evli 2 çocuk babası.
     
     Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker:

      Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 1956’da doğdu. İlk, orta, lise eğitimini Diyarbakır’da tamamladı. 1976 Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Veteriner Hekimliği Lisans Eğitimi, 1982 Aberden University Department of Agricultural Economics Bilim Master Programı, Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doktora Programı’nı tamamladı. AK Parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu Üyesi, TBMM – Türkiye Pakistan Dostluk Grubu Başkanı, Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi, 22ve 23Dönem AK Parti Diyarbakır Milletvekili, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı yaptı. Evli, 3 çocuk babası.
     
     Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım:

      ERZİNCAN 1955 yılında Erzincan'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tershanesinde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. 1990-1991 yılları arasında İsveç'te bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ne ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) da Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Piri Reis Denizcilik Vakfı ve Refahiye Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlık görevini sürdürüyor. Evli ve üç çocuk babası Yıldırım, İngilizce ve Fransızca biliyor.
     
     Sağlık Bakanı Recep Akdağ:

      1960 yılında Erzurum’da doğdu Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Akdağ, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Atatürk Üniversitesi Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Prof Dr Akdağ, evli ve beş çocuk babası.
     
     Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak:

      1946 yılında Trabzon’da doğdu Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Trabzonspor Futbol Takımı Kaptanlığı yaptı ve Yılın Sporcusu Ödülü sahibi oldu. Trabzonspor Asbaşkanı ve Başkanı, YAPISUN AŞ Yönetim Kurulu Başkanı, Trabzon Kalkınma Vakfı Kurucusu oldu. Özak, evli ve 2 çocuk babası.
     
     Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik:

      1956 Yusufeli, Artvin doğumludur. Eğitimi Bursa Yüksek İslam Enstitüsü, Kocaeli Yıldız Üniversitesi, İşletme Enstitüsü, Aynı Üniversitede master eğitimi yapmıştır. Çalışma Hayatı; 4 yıl Milli Eğitim Bakanlığında çalışmıştır. Bursa’da çeşitli ticaretle uğraşmıştır. İki yıl yerel bir gazetenin sahibi iken aynı zamanda köşe yazarlığını da yapmıştır. 18 Nisan 1999 seçimlerinde Bursa’dan Milletvekili seçilmiştir ve halen bu görevle birlikte İçişleri Komisyon üyeliğini devam ettirmektedir. Siyasi Çalışmaları; Refah Partisi İl Başkanlığı, Fazilet Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. AK Parti Bursa Milletvekiliği ve TBMM Grup Başkan Vekilliği Görevlerini yürütmüştür. Medeni Durumu; Evli ve dört çocuk babası .
     
     Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik:

      Türkiye Cumhuriyeti'nin 60. hükümetinde de Milli Eğitim Bakanlığına getirilen Hüseyin Çelik, 1959 yılında Van'ın Gürpınar ilçesinde doğdu.
      1983 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden mezun olan Çelik, aynı yıl Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne asistan olarak girdi.
      1987 yılında İstanbul Üniversitesi'ne geçen Çelik, 1988-1991 yılları arasında doktorası ile ilgili araştırmalarda bulunmak üzere İngiltere'de bulundu. Çelik, aynı zamanda Londra Üniversitesi School of Oriental and African Studies'te Turkish Politics bölümünde Master programına devam etti.
      Türkiye'de ilk siyasal hareket olan Yeni Osmanlılar Cemiyeti ile ilgili araştırmalar yapmak üzere Belçika, Hollanda, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya ve Fransa'da bulunan Çelik, 1991 yılında Ali Suavi ve Dönemi konulu doktorasını tamamladı. 1992'de Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yardımcı doçent, 1997 yılında doçent olan Çelik, 18 Nisan 1999 seçimlerinde DYP'den Van Milletvekili seçildi.
      3 Temmuz 2001'de DYP'den istifa ederek AK Parti'nin kurucuları arasında yer alan Çelik, son seçimde Van milletvekili olarak parlamentoya girdi.
      Türk kültürü, siyasi tarihi ve edebiyatı üzerinde yayımlanmış 11 kitabı bulunan Çelik, evli ve 3 çocuk babası. Hüseyin Çelik İngilizce biliyor.
      Çelik, 58. ve 59. Hükümette Milli Eğitim Bakanı olarak yer aldı.
     
      Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu:

      Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde doğdu.
      İlköğrenimini Şuhut Zaferyolu İlkokulu'nda tamamlayan Eroğlu, 1966 yılında Afyon Lisesi'nden mezun oldu.
      Eroğlu, İTÜ İnşaat Fakültesinden 1971'de mezun olduktan sonra, 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne kaydoldu. İTÜ'de asistanlık yaparken İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde öğrenim gören Eroğlu, 1978 yılında buradan mezun oldu.
      İSKİ ve DSİ Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunan Eroğlu, son seçimde AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili olarak TBMM'ye girdi.
      Veysel Eroğlu, evli ve 4 çocuk babası.
     
     
Yorumlar (1)

Hakkımızda hayırlısı

Bakanlar kurulu oldukça tecrübeli ve ehil insanlardan oluşuyor. Başarılı olacaklarını umuyorum. İzleyip göreceğiz.

[18:32 - Emrep]   yazarın tüm yorumları © Copyright 2007 Milliyet.