30 Eylül 2007 / Pazar - 11:50

'Uçağı kıbleye çevirin, namaz kılacağım'

      Vahide YANIK DHA

      ALMANYA'dan Türkiye'ye seyahat eden bazı yolcuların uçakta namaz kılmak istedikleri, bunun için de hostesten pilotun uçağın yönünü kıbleye çevirmesini istedikleri iddia edildi. Hosteslerin en çok karşılaştığı sorulardan birinin de kıblenin yönü ile ilgili olduğu belirtildi.
      Uçuş harekat uzmanlarının kurduğu Dispeçerler Derneği (ACDA) Yönetim Kurulu üyesi Çağatay Uysal, uçuş sırasında kabin ekibinin yolcuların farklı talepleriyle karşılaştığını söyledi. Bunlardan en ilgincinin yolcuların, uçağın yönünün kıbleye çevrilmesi olduğunu kaydeden Uysal, şöyle devam etti:
      “Bazı yolcular, namaz kılmak için hostesten, pilota uçağın yönünü kıbleye çevirmesini söylemesini istiyor. Bazı yolcular ise kıblenin ne tarafta olduğunu soruyor. Bu tabii ki mümkün değil. Hostesler ise genellikle ‘kıble kalbimizde’ diye yanıt veriyor. Bu sorular daha çok, Almanya'nın Köln, Düsseldorf, Hollanda'nın başkenti Amsterdam ve Avusturya'dan Türkiye'ye seyahat eden yolculardan geliyor.'' Uysal, genellikle namaz saatleri yaklaşınca bu soruların geldiğini belirterek, “Uçakta namaz kılmak isteyen yolcular kıbleye dönüp namaz kılmak istiyor, ama bunu saptamak mümkün değil. ‘Kıble ne tarafta’ diye soran yolcuya, ‘Kıble içimizde’ diyoruz. Kıbleyi soran ya da uçağın yönünü kıbleye çevirmek isteyen yolculara yardımcı olamıyoruz'' diye konuştu.
     
Apronda namaza inceleme


      DİNÇER ŞEREF / Milliyet

İstanbul Atatürk Havalimanı'nın apronunda çarşaflı ve sarıklı bir çiftin namaz kıldığının ortaya çıkması üzerine İstanbul Valiliği inceleme başlattı. Vali Yardımcısı M. Ali Ulutaş, ihmali olanlar hakkında soruşturma başlatılacağını söyledi.
      Atatürk Havalimanı'nda geçtiğimiz perşembe akşamı İzmir'e gidecek uçağın rötar yapması üzerine sarıklı cüppeli bir erkek ile çarşaflı bir kadın apronda namaza durdu. Hiçbir engellemeyle karşılaşmayan çiftin namaz kılma anı uçağın yolcularından biri tarafından görüntülendi. Çiftin THY'nin 338 sefer sayılı uçağıyla İzmir'e gittiği öğrenildi. Görüntünün basına yansımasının ardından havalimanından sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı M. Ali Ulutaş olayla ilgili olarak inceleme başlatıldığını belirtti.
      Ulutaş, ihmali belirlenen görevliler hakkında soruşturma açılacağını kaydetti. Atatürk Havalimanı apronunda deve kesilmesi tartışma yaratmış, yine apronda Irak'tan gelen Azmar Havayolları'na ait uçağın pilotları namaz kılmıştı.
     
     
Yorumlar (101)

Yurdum insanı işte!

Şov yapmayı seviyor! Halbuki en güzel ibadet sessizce ve gizli yapılandır. Bu işin kazası var, seferi olmak var. Bunları biliyor ama amaç gösteriş yapmak!

[18:47 - sahingöz]   yazarın tüm yorumları


Bırakın kılsınlar

serbest bırakın kılsınlar Allah riyakarları sevmez namaz Allah için kılınır birileri için değil

[18:38 - dursun inanç]   yazarın tüm yorumları


© Copyright 2007 Milliyet.