21 yıl sonra geldi tahliye edildi!

1989’da müebbetle yargılanan ve Almanya’dan hasta babasını ziyarete geldiğinde yakalanan Doğan Akhanlı ilk duruşmada serbest bırakıldı


21 yıl sonra geldi tahliye edildi!Doğan Akhanlı 1989 yılında yargı-lanmaya başlandı, yıllar sonra hasta babası için Türkiye’ye dönünce havaalanında yakalandı. Tahliye sevincini böyle yaşadı

ESRA ALUS İstanbul

Eminönü’nde 1989 yılında bir döviz bürosunun soyulması talimatını verdiği iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanan yazar ve insan hakları aktivisti Doğan Akhanlı tahliye edildi. Almanya’da yaşayan Akhanlı hasta babasını ziyaret için 21 yıl sonra Türkiye’ye gelince hakkındaki yakalama kararı nedeniyle havalimanında gözaltına alınmıştı. Akhanlı’nın babası ise oğlunun tahliyesini göremeden iki hafta önce hayatını kaybetmişti.

Alman desteği
Yazar Akhanlı, rahatsızlanan babasını görebilmek için 10 Ağustos 2010’da Almanya’dan Türkiye’ye dönüş yapmış, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki pasaport kontrolü sırasında gözaltına alınmış ve çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak Tekirdağ Cezaevine gönderilmişti. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi (THKP), Yeniden Kuruluş Birliği (YKB) ve Halk Kurtuluş Güçleri (HKG) isimli terör örgütlerinde sorumlu düzeyde yer aldığı öne sürülen Akhanlı, 1989’da Eminönü’nde bir döviz bürosunun soyulması, sahibinin de öldürülmesi olayının talimatını vermekle suçlanıyor.
İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada Akhanlı tutuklandıktan sonra ilk kez hakim karşısına çıktı. Yazar Akhanlı’ya destek için Almanya’dan “En Alttakiler” kitabıyla tanınan Alman yazar Günter Wallraff’ın da aralarında bulunduğu bir grup duruşmayı izlemeye geldi.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: