Niğde gazozu Facebook'ta 20 bin hayrana ulaştı

Süper Kupa’daki reklamlarıyla dikkati çeken Niğde Gazozu’nun internette hayran grupları var. Nostaljisi olan böyle birçok yerel marka üretiliyor


Eylem Türk

Niğde gazozu Facebookta 20 bin hayrana ulaştı

Dün gece oynanan ve Fenerbahçe - Beşiktaş maçının bir başka yıldızı da Niğde Gazozu oldu. Maç boyunca yaptığı aktif reklamlarla dikkat çeken bu gazozun tarihi 1960’lı yıllara dayanıyor.
1962 yılında Niğde’de üretimine başlanan ‘Niğde Gazozu’ önceleri yerel bir markayken, şimdilerde tüm Türkiye’de satılmaya başlandı.
Marka çalışmalarına ağırlık veren firma, frambuaz aromasıyla ürettiği bu özel gazozun yanı sıra portakallı gazoz ve kola üretimi de yapıyor.
Şirketin sahiplerinden Selçuk Olcay, ulusal marka olma yolunda ilerlediklerini belirterek, “Önceleri depozitolu şişelerde üretim yapıyorduk. Bu da il dışına çıkmamıza bir engel teşkil ediyordu. İadeli şişe üretimine geçince bütün Türkiye’ye yayılma fırsatı bulduk” dedi.
Türkiye genelinde 20’ye yakın bayilik verdiklerini belirten Olcay, yavaş yavaş zincir marketlere girmeye başladıklarını kaydeden Olcay, Azerbaycan, Irak ve Avustralya’ya da ihracat yaptıklarını anlattı.
Niğde Gazozu’nun en önemli özelliğinin üretilmeye başladığı tarihten bu yana kullanılan hammaddelerin aynı olması olduğunu ifade eden Olcay, “Sadece teknolojisini geliştirdik. Biz tatlandırıcı kullanmıyoruz. Sadece doğal şekerle üretim yapıyoruz” dedi.
Geçen yıl 12 milyon adet şişe üretim yaptıklarını kaydeden Olcay, bu yıl 20 milyon adet üretim hedeflediklerini söyledi. Saatte 8 bin şişe olan üretim kapasitelerini, saatte 24 bin şişeye çıkardıklarını ifade eden Olcay, Fenerbahçe - Beşiktaş maçında verdikleri reklamın tüketici ilgisini artırdığını, bayilik için başvuru aldıklarını belirtti.

 

İçerken fotoğraf çektiriyorlar
Niğde sünnetlerinin, düğünlerinin ve bayramlarının özel içeceği olan Niğde Gazozu’nun son günlerde facebook’ta 20 bin kişiye yakın hayran kitlesi oluştu. Facebook’ta 20’ye yakın grup kuran hayranlar, bu gazozla ilgili anılarının yanı sıra gazoz içerken çekilmiş fotoğraflarını da paylaşıyorlar.

Yerel markalar ulusallaşma yolunda
Gazozun Türkiye’ye girişi 1890’larda, maden suyu ile birlikte olmuş. Osmanlı’da ilk gazoz üretimi ‘Mısırlıoğlu’ markasıyla 1908’de yapılmış. Bu markayı sırasıyla Hasanbey, Neptün, Hürriyet markaları izlemiş. 1923’de Cumhuriyet markalı gazoz piyasaya çıkmış.
Devamında Cincibir, Ankara, Elvan, Kocataş, Olimpos, Recep, Şirin Ada, Güven gibi yerel gazoz markaları ortaya çıkmış. Uzun yıllardır yerel kalan ve bazıları yok olan markaların bu kaderini Bursa’nın ünlü gazozu Uludağ bozmuş gibi görünüyor.
Bu markanın ulusal pazardaki başarısını diğer yerel gazoz markaları da takip ediyor. Ulusal marka olma yolundaki yerel gazoz markalarından bazıları şöyle:

Denizli - ZAFER GAZOZ
Bir diğer yerel gazoz markası ise Zafer Gazozu. Denizli’nin ünlü içeceği olarak nitelendirilen Zafer Gazozu köklü meşrubat firmalarından birisi.
Mustafa Lütfi Özdemir tarafından 1934 yılında kurulan firma, Denizli’de “Yeşil Denizli Zafer Gazozhanesi” adı altında gazoz üretimine başlamış.
Geleneksel tadını koruyabilmek için son teknolojiyi kullanan firma, halen sade ve meyveli gazoz üretimi yapıyor.

Bodrum - MANDALİN GAZOZU
Bodrum’da ticaret odası önderliğinde, 22 kurucu üye tarafından kurulan ve üretime başlanan Bodrum Mandalin Gazozu, yerli mandalidan üretilen elde edilen konsantreden üretilmiş gazlı bir içecek.
Bodrum Mandalin Gazozu’nun yanı sıra Mandalin Aromalı Bodrum Gazozu da üreten firma, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Kayseri, Adana, Mersin, Antalya, Kocaeli ve Tekirdağ illerine bayilik de veriyor.

Adana - BADE GAZOZ
Yerel gazoz markalarından birisi de Ferah Bade Meşrubat. Bade Gazozu, 1928’de Mehmet Çukurova tarafından Adana’da üretilmeye başlanmış.
Bugün saatte 12 bin şişe dolum yapabilen fabrikada sade gazoz, meyveli gazoz ve soda üretiliyor. Bade Meşrubat, “Ferahlığın ve Lezzetin Değişmeyen Adı Bade” sloganıyla tüm ülkeye yayılma çalışmalarını sürdürüyor.

Adapazarı - NEŞE GAZOZ
1948 yılında Adapazarı’nda üretilmeye başlanan NeşeFrea Gazoz’un üretimi o gündür bugündür Yüksekkaya ailesi tarafından gerçekleştiriliyor. Geleneksel tadıyla piyasaya sunulan gazoz,
İzmit, Bilecik, Bursa, İstanbul ve Ankara’da da bayileri bulunan şirket Hollanda, Belçika ve Azerbaycan’a da ihracat yapıyor.
Gazoz, portakallı gazoz ve kola üretimi yapan firma, doğal meyve aromalı gazlı içecek üretimi de gerçekleştiriyor. Şirket vizyonunu ‘Türkiye pazarında en iyi yerel, bölgesel, kendine özgü kalite ve tadıyla potansiyel pazarı olan bir marka olmak” olarak belirlemiş.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum:
Finans
 • BIST 100
 • 82800.00
 • 0.61
 • EURO
 • 4.07
 • -0.28
 • DOLAR
 • 3.82
 • -0.12
 • ALTIN
 • 147.81
 • -0.31