Astana Arena Stadyumu açıldı

Kazakistan'ın başkenti Astana'da Türk mimarlar tarafından tasarlanan ve bir Türk inşaat şirketi tarafından inşa edilen Astana Arena Stadyumu Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı. Stadyumun açılışı onuruna oynana sembolik maçta Hakan Şükür ve Hasan Şaş'ın oynadığı takım galip geldi.

Kazakistan'da Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan, Sembol İnşaat tarafından Astana'da inşa edilen stadyum, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Milli Takımlar Sorumlusu Levent Kızıl, Türk Mili Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, Hakan Şükür, Galatasaray Kulübü eski futbolcusu Hasan Şaş, Ünşlü hakem Pierluigi Collina, Sembol İnşaat'ın kurucuları Fettah Tamince ve Aytekin Gültekinyanı ile Kazak Bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

NAZARBAYEV'İN İLK VURUŞU YAPTIĞI MAÇI COLLİNA YÖNETTİ

Kazakistan Milli Marşı'nın okunması ile başlayan törende birbirinden renkli gösteriler sunuldu. Törende konuşan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev stadyumun başkent için çok önemli bir katkı oluğunu söylerken, "Tasarımı ve inşası ile dünya stadyumları arasında önemli bir yer alacak olan bu stadyumun kazandırılmasında emeği geçenler teşekkür ediyorum" diye konuştu. Astana Arena Stadyumu açılış töreninin ardından Pierluigi Collina'nin yönettiği ilk futbol karşılaşmasına da ev sahipliği yaptı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in ilk vuruşu yaptığı Kazakistan'ın Lokomotiv Astana ve Kazakistan Gençler Milli Takımı arasında da oynanan dostluk maçını törenine katılan davetliler ilgiyle izledi. Maçı Hakan Şükür ve Hasan Şaş'ın oynadığı Lokomotiv Astana 5 - 2 kazandı.

30 bin kişilik, 2006'da başlanan ve 3 yılda tamamlanan Astana Arena Stadyumu'nun 185 milyon dolara mal olduğunu söyleyen projenin mimarlarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu stadyumun en büyük özelliğinin kapanan çatı sistemi ve ısı korumada yaymada sağlanan başarı olduğunu eklenerek, "Astana'nın kışın çok soğuk bir havası oluyor. Stadyum dışarıda –40 derece soğuk varken içeride +15 derece ısı yaıyor işte bu mükemmel bir özellik. Stadyum'un yeşil alanını korumak, iklimsel faktörlerden etkilenmemek ve farklı etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere istenildiğinde 15-20 dakika içinde tamamen açılıp kapanabilen hareketli çatı sistemine sahip. Astana Stadyumu bu özelliği sayesinde futbol müsabakaları dışında basketbol, tenis gibi spor müsabakaları, konser ve fuar gibi farklı amaçlar için de rahatlıkla kullanılabilecek. 30.000 kişiyi bir araya getiren sosyal bir değer, büyüklüğü, kapsamı ve mimari tasarımıyla simgesel bir yapı durumunda. Bu proje ayrıca Türkiye'nin artık tekstil, tarım ve sanayi ürünlerinin yanı sıra "tasarım" ihraç eden çağdaş entellektüel kapasiteye ulaştığının önemli bir göstergesi" diye konuştu.

Astana Arena Stadyumu'nun açılışı ile ilgili bir değerlendirme yapan Sembol İnşaat kurucularından Fettah Tamince; "Sembol İnşaat olarak Kazakistan'ın simgesi haline gelen projelerden birini daha tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Kazakistan ve hızla gelişen yeni başkent Astana'nın sosyal ve kültürel hayatına önemli katkılar sağlayacağını düşündüğümüz Astana Arena Stadyumu hem şehir hem de grubumuz için bir prestij projesidir" dedi.

Stadyumun mimarlarından Murat Tabanlıoğlu, "Stadyum Türk mimarlarının neler yapabileceğinin bir örneğidir. Diğer ülkelerdeki stadyumları dikkate aldığınızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz burası çok kaliteli ve iddialı bir yapı. Çok olumlu tepkiler alıyoruz ve beğenilmesi bizi de çok mutlu ediyor" diye konuştu.

STADYUMUN ÖZELLİKLERİ

Astana Stadyumu şehir merkezi ile uluslararası havalimanını birbirine bağlıyan ana yol üzerinde 232 bin 485 metrekarelik alana kurulu. Stadyumun ana formu elips olup, elips geometrisi kendisini çatı kabuğunda göstermekte. 30 bin seyirci kapasiteli stadyumun ana taşıyıcı konstrüksiyonu çelikten inşa edildi. Hareketli çatı elemanları doğu-batı yönünde, ana taşıyıcı çelik elemanların üzerinde hareket edebiliyor. FIFA ve UEFA kriterlerine uygun olarak dizayn edilen futbol sahası, alttan ısıtmalı, yüksek standartlara sahip suni çimler ile kaplanmıştır. Sahanın üzeri, teknik özellikleri yüksek pitch cover, gibi malzemelerle kaplanabilmektedir. Tüm bu özellikleri sayesinde stadyumun, futbol müsabakaları dışında farklı spor müsabakalarına, konser ve fuarlar gibi etkinliklere de ev sahipliği yapması planlanmaktadır. Toplam oturma kapasitesi 30 bin kişi olan stadyumun, alt tribün alanları 16.000, üst tribün alanları ise 14 bin kişi oturabilecek şekilde planlanmıştır. VIP tribünleri stadın batı tarafında, alt ve üst tribün alanlarının arasında bulunmaktadır. Her tribün altında, izleyiciler için yeterli sayıda tuvalet ve büfe alanı planlanmıştır.