Dünya
23.05.2016 - 01:51 | Son Güncelleme: 23.05.2016-1:53

AB'den Yıldırım'a tebrik

Avrupa Birliği'nden (AB), hükümeti kurma görevini alan AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım tebrik edilerek, "Ortak bölgesel ve uluslararası zorluklar karşısında beraber çalışmayı ve geçen kasım ayındaki ilk AB-Türkiye Zirvesi ile 18 Mart'taki AB-Türkiye anlaşmasında mutabık kalındığı üzere ortaklığımızı tüm yönleriyle gerçekleştirmeye devam etmeyi dört gözle bekliyoruz" açıklaması yapıldı.

Sitene Ekle

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica  Mogherini ve AB Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden  Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, ortak yazılı açıklama yaptı.

Yıldırım'ın yeni Başbakan adayı gösterildiği kaydedilen açıklamada, şu  ifadelere yer verildi:

"Sadece Türkiye için değil, aynı zamanda AB-Türkiye ilişkileri için de  önemli bir zamanda gelen adaylığı dolaysıyla kendisini tebrik ederiz. Ortak  bölgesel ve uluslararası zorluklar karşısında beraber çalışmayı ve geçen kasım  ayındaki ilk AB-Türkiye Zirvesi ile 18 Mart'taki AB-Türkiye anlaşmasında mutabık  kalındığı üzere ortaklığımızı tüm yönleriyle gerçekleştirmeye devam etmeyi dört  gözle bekliyoruz."

- AB-Türkiye anlaşmaları

Sığınmacı akışı karşısında zor durumda kalan AB, soruna kalıcı çözümü  için Türkiye'nin yardımına muhtaç. 29 Kasım'da yapılan AB-Türkiye Zirvesi'nde  sığınmacı Türkiye'nin üyelik sürecinin yeniden canlandırılması, yeni fasılların  açılması, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar avroluk fon  sağlanması, Türkiye ve AB arasında senede iki kez zirve düzenlenmesinde mutabık  kalınmıştı.

18 Mart'taki zirvede ise Türk vatandaşları için vizelerin en geç  haziran sonuna kadar kaldırılması, ek 3 milyar avroluk fonun yanı sıra, 20  Mart'tan sonra Türkiye üzerinden Yunan adalarına giden sığınmacıların geri kabul  edilmesi ve Türkiye'ye gönderilen her bir Suriyeli sığınmacı için Türkiye'den bir  Suriyeli sığınmacının AB ülkelerine yerleştirilmesine karar verilmişti.

- Vizede terör şartı sorunu

Anlaşma çerçevesinde AB Komisyonu, 4 Mayıs'ta Türk vatandaşlarının  Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı almış,  ancak vizelerin kaldırılabilmesi için 72 kriterden geriye kalan 5'inin de  tamamlanması gerektiğini belirtmişti. Bu şartlar arasında terör tanımının  değiştirilmesi de bulunurken, Avrupa Parlamentosu, tüm kriterler karşılanana  kadar AB Komisyonunun teklifini oylamama kararı almıştı.
 


Bilgi Yarışması"Oblomov" adlı romanı ve karakteri yaratan ünlü romancı kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    İngilizcede "evet" ne demektir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.