Dünya
08.02.2016 - 22:37 | Son Güncelleme: 09.02.2016-9:56

ABD: Biz YPG'yi terörist örgüt olarak görmüyoruz

ABD, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin askeri kanadı YPG'yi terörist örgüt olarak görmediklerini ve YPG'yi desteklemeyi sürdüreceğini açıkladı.

Sitene Ekle

DHA

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin PYD’yi terörist  bir grup olarak gördüğünü fakat kendilerinin böyle düşünmediğini bildirdi. 
 
  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt dışı seyahatinden dönerken uçakta gazetecilere  yaptığı konuşmada, ABD’nin PYD ile ilişkisine işaret ederek, “Ben miyim senin ortağın, yoksa Kobani'deki teröristler mi?" şeklindeki eleştiri soruldu.
 
  Türkiye’nin bir NATO müttefiki ve DAEŞ’e karşı yapılan operasyonlarda  önemli bir ortak olduğuna değinen Kirby, “Bu konu Türkler için sadece teorik bir  mesele değil. Tam olarak sınırlarında yaşanıyor. Milyonlarca mülteci ile  uğraşıyorlar. Rusya ve Esed rejiminin askeri operasyonlarından dolayı daha fazla  mülteci gelebilir” dedi.Bu sebeplerden dolayı “Türkiye’nin üzerindeki baskıyı” anladıklarını  belirten Kirby, “PYD hakkında endişelerinden dolayı kendileriyle çalışmaya devam  edeceğiz. Bu yeni bir şey değil, hatta hiç yeni değil. Onlarla konuşmaya devam  ederek konu hakkında görüş alışverişinde bulunacağız” ifadelerini kullandı.
 
  Kirby, Erdoğan’ın sözlerine işaret ederek, “Burada yapılacak seçim,  koalisyon üyesi olarak bizlerin DAEŞ’e karşı çabamızı artırmak ve örgütü Irak ve  Suriye’de tamamen ortadan kaldırmaktır” şeklinde konuştu.Kirby, “Türkiye’yle yakın ilişkimizi ve ileriye doğru genişleteceğimiz  çabalarımızı hiçbir şey değiştiremez” diyerek şunları kaydetti:
 
“Şunu söyleyebilirim ki, arkadaşlar bile bütün konularda aynı  düşünmeyebilirler ve biz arkadaşız ve her meselede aynı düşünmeyebiliriz,  özellikle bu kavgada.  Bu karmakarışık bir çabadır, biz bunun farkındayız. Fakat  bu grubun (DAEŞ) peşinden giderken ayağımızı gazdan çekmek anlamına gelmiyor ve  Türkiye gibi ülkelerle bu konularda çalışmaya devam edeceğiz”
 
PYD'Yİ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMÜYORUZ
  
Kirby, “Biz, PYD’yi terör örgütü olarak tanımlamıyoruz” ifadelerini  kullanarak, Türkiye’yle bu konuda konuşmaya devam edeceklerini söyledi. Kirby,  “Türkiye bir müttefik, dost ve ortaktır” dedi.
 
PYD'YE VERİLEN SİLAHLAR...
 
Kirby'ye ayrıca, Suriye’de PYD’ye verilen silahların Türkiye’ye  sokulduğu iddiaları da yöneltildi. Kirby, bu konudaki haberleri takip ettiklerini belirterek “Biz bunları  doğrulayacak bir delil görmedik. Kürt savaşçılara sadece mühimmat verildi, silah  değil. Fakat kesinlikle bu konuyu ciddi bir şekilde yakından takip ediyoruz. Eğer  bu iddiaları doğrulayan bir kanıt bulursak gerekli adımları atacağız”  açıklamasında bulundu.
 
PYD SÖZCÜSÜ İLE GÖRÜŞME
 
Ayrıca günlük basın toplantısında, ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ  Karşıtı Küresel Koalisyon Temsilcisi Brett McGurk’un Kobani’ye yaptığı ziyaret  sırasında eski bir PKK’lı olan PYD sözcüsü Polat Can’la görüşmesi gündeme  getirildi. Kirby, McGurk’un Can’la görüşmesinin tesadüfen olduğunu belirterek,  “Bu kişiyle görüşmesi daha önceden planlanmamıştı, Orada Kürt savaşçıları temsil  ediyordu” ifadesini kullandı. Kirby, McGurk'un, PYD Sözcüsü Polat Can ile kısa bir süreliğine görüştüğünü belirterek, “McGurk'un Kobani'ye gidiş nedeni, Kobani'nin IŞİD'in elinden alınmasının yıldönümüydü. Bu kişi ile çok önceden ayarlanan bir görüşme değildi. Kürt savaşçıların sözcüsü olarak bu kişi de ordaydı ve McGurk, kendisiyle kısa bir görüşme yapıp görüş alış verişinde bulundu" dedi.
 
HALEP VE ÇEVRESİNDEKİ ÇATIŞMALAR
 
Ayrıca Kirby, Halep ve çevresinde yaşanan çatışmalardan derin kaygı  duyduklarını bildirdi. İnsani durumun daha da kötüleşmesinden endişelendiklerini  anlatan Kirby, “10 binden fazla, bazı raporlara göre daha fazla halk evlerini  terk etmiş durumda" dedi. Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği askeri operasyonun Moskova ve  Washington arasında yapılan görüşmelerde sık sık dile geldiğini belirten Kirby,  Rus saldırılarından dolayı daha fazla sivilin evlerini terk etmek zorunda  kalabileceğini belirtti.
 
 
 

Bilgi YarışmasıÜlkemizde yamaç paraşütüne en uygun ilçemiz hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Sarp Levendoğlu verilen dizilerden hangisinde rol almıştır?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.