12.01.2018 00:02 | Son Güncelleme:
AA

ABD'li sözcüden terör örgütü PYD itirafı: Çok çeşitli eğitim fırsatı sunuyoruz

ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie, Irak ve Suriye’de DEAŞ ile mücadelenin tamamlanmasının ardından ABD öncülüğündeki koalisyonun dikkatini örgütün ortaya çıktığı başka yerlere çevireceğini söyledi.

ABD'li sözcü McKenzie, terör örgütü PYD/PKK ile ilgili bir soruya ise " Biz bölgede ortak ve  müttefiklerimize çok çeşitli eğitim fırsatı sunuyoruz." cevabını verdi.

Korgeneral McKenzie, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Basın Sözcüsü Dana White ile ortak basın toplantısı düzenledi.

McKenzie, DEAŞ’ın parçalanarak yok edilmek üzere olduğunu ancak örgütün Suriye ve Irak’ta bir daha toparlanmaması için daha yapılacak işlerin bulunduğunu söyledi.

McKenzie, “Bunun aynı zamanda küresel bir unsuru, tabiri caizse  DEAŞ’ın başka yerlerde isminin kullanımı söz konusu. Fiziki hilafet olarak  başarısız olduysa da küresel çapta onun ismiyle ortaya çıkanları görüyoruz.  Dolayısıyla önümüzdeki yıl içerisinde küresel koalisyonun Orta Fırat vadisindeki  hilafeti ortadan kaldırmanın yanı sıra yapacağı çok iş var. Bununla bağlantılı  küresel konulara dikkat etmek zorundayız ve dikkatlerin buraya döneceğini  göreceksiniz.” diye konuştu.

-PYD/PKK’ya sınır muhafaza eğitimi

AA muhabirinin ABD öncülüğündeki koalisyonun SDG ismini kullanan  PYD/PKK unsurlarına sınır muhafaza eğitimi vermesine ilişkin sorusunu McKenzie “Bu şu anda giremeyeceğim operasyonel bir detaydır. Biz bölgede ortak ve  müttefiklerimize çok çeşitli eğitim fırsatı sunuyoruz. Ancak bunlara giremeyeceğim. Şu anda çok erken.” şeklinde cevapladı.

Yerel kaynaklar, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde 400 PYD/PKK mensubuna sınır muhafaza eğitimi verdiğini, "sınır muhafızları" adı altında büyütülen yapıyı terör örgütü PYD/PKK’nın, "Kuzey Ordusu" olarak adlandırdığını belirtiyor.

Yeni oluşumun yüzde 70'inin PYD/PKK'lılardan oluşması beklenirken kaynaklar bunun düzenli orduya yönelik ilk adım olduğunu ifade etti.

Rus güçlerine yönelik İHA saldırısı

Rusya’ya bağlı güçlerin bulunduğu Hmeymim hava üssüne insansız hava  araçlarıyla yapılan saldırı girişimlerine yönelik soruları da değerlendiren  McKenzie “Size kesin surette şunu söyleyebilirim. ABD’nin Rus üssüne yönelik  herhangi bir drone saldırısında hiçbir zaman hiçbir dahli olmamıştır.”  ifadelerini kullandı.

Sözcü McKenzie, Rusya ile ABD arasındaki kurulan güvenli ayrışma  kanalının açık ve çalışır durumda olduğunu dile getirdi.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford dün konuyla ilgili Rus  mevkidaşı Valery Gerasimov ile telefonda görüşmüştü.


 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 4Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy8