Afganistan’ın cesur kadınları

Taliban’ın tehdidine rağmen, yarınki genel seçimde rekor sayıda kadın aday yarışıyor


Afganistan’ın  cesur kadınlarıEski atlet Robina Celali (sağda) ve Şükriye Barakzai de seçimde milletvekilliğine aday...

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Afganistan’da yarın yapılacak genel seçimlerde, Taliban’ın ölüm tehditlerine rağmen sıradışı adaylar da ülkenin geleneksel savaş ağalarına karşı parlamentoda sandalye kapma mücadelesi verecek.
Afganlar, parlamentonun alt kanadının yenilenmesi için 2 bin 500’den fazla aday arasından 249’unu seçmek için sandık başına gidecek. Bugüne kadar 4 milletvekili adayının öldürüldüğü ve yüzden fazla adayın da yaralandığı saldırılara rağmen, bu seçimlerde aday olan kadınların sayısında rekor bir artış görüldü. Toplam 2447 adayın katıldığı seçimlerde, toplam 249 koltuktan 68’i, aday olan 386 kadın arasından seçilecek vekillere ayrıldı. Seçimlerde, ülkesini 2004 ve 2008’deki Olimpiyat oyunlarında temsil eden eski atlet Robina Celali, “Afganistan’ın Yıldızı” yarışmacısı Feride Tarana ve Londra’da eğitim görmüş ülkenin önde gelen ailelerinden İsmaili ailesinin kızları Ferhunde Zehra Naderi de yer alıyor.
Seçimde ayrıca, “Afgan Elvis” lakaplı şarkıcı Zabibullah Civanmert ve “Melamet ve Selamet” adlı televizyon şovuyla rüşvet alan hükümet görevlilerini eleştiren komedyen Zamir Kabuli gibi ilginç figürler de aday oldu.
Taliban, ülkenin işgal altında olduğu gerekçesiyle seçimin boykot edilmesi çağrısında bulunmuş ve seçim sırasında saldırılar düzenleyeceğini açıklamıştı.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: