Agos gazetesi de davaya müdahil oldu

Suçtan zarar görme ihtimalini dikkate alarak Agos gazetesi adına Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aris Nalcı’nın davaya katılmasına oy çokluğu ile karar veren mahkeme, davanın Askeri Mahkeme’ye gönderilmesi yönündeki talebi ise oy çokluğu ile reddetti


Agos gazetesi de davaya müdahil olduAgos gazetesi de davaya müdahil oldu

ESRA ALUS

Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü’nün de aralarında bulunduğu 3’ü tutuklu, 33 sanığın, “Ergenekon silahlı terör örgütüyle doğrudan bağlantılı olarak gayrimüslimlere yönelik Kafes operasyonu eylem planını hayata geçirmek üzere faaliyet yürüttükleri” iddiasıyla yargılanmalarına dün başlandı.
Mahkeme, suçtan zarar görme ihtimalini dikkate alarak Agos gazetesi adına Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aris Nalcı’nın davaya katılmasına oy çokluğu ile karar verdi. Mahkeme, sanıklardan Metin Samancı’nın görevsizlik kararı verilerek davanın Askeri Mahkeme’ye gönderilmesi yönündeki talebini ise oy çokluğu ile reddetti. Mahkeme Heyeti Üyesi Oktay Kuban ise her iki karara ilişkin karşı oy kullandı.
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Albay Mücahit Erakyol, Albay Levent Gülmen ve Yarbay Halil Özsaraç ile Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü ile Tuğamiral Mehmet Fatih İlğar’ın da aralarında bulunduğu 30 tutuksuz sanık katıldı.
Duruşmada Agos gazetesi ve Aris Nalcı’yı temsilen avukatlar Fethiye Çetin, Bayram Bahri Belen, Arzu Becerik, Emel Türkatak ve Ergin Cinmen’in de aralarında bulunduğu bir grup avukat huzurda yerlerini aldı. Avukatlar adına Fethiye Çetin birleştirme talep edilen davanın tutuklu sanığı emekli Binbaşı Levent Bektaş’ta ele geçirilen bir CD içinde şifreli bir dosyada Agos gazetesi abonelerinin listesinin ele geçirildiğini anımsattı ve müdahillik talebinde bulundu. 
 Tutuksuz sanıklardan Metin Samancı da davanın askeri mahkemede görülmesi gerektiğini savunarak, bu yönde karar verilmesini talep etti. 

‘Senin patronun kim?’
Mahkeme heyeti, talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi. Bu sırada duruşma salonunda Avukat Bayram Bahri Belen ve sanık emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü arasında usule yönelik olarak sözlü atışma yaşandı. Avukat Belen, “Bize müdahale etmeyin. Kendinizi peşin suçlu görmeyin” dedi. Bunun üzerine  Öğütçü “Biz pirüpakız” diye yanıt verdi.
Erakyol’un “Senin patronun kim?” sözlerine sert tepki gösteren Belen, “Kimse benim patronum olamaz” diye bağırdı. Tartışmaya sanık yakınları da katılınca avukat Belen meslektaşları tarafından salondan çıkartıldı.  

‘Askeri suç değil terör suçu’
Duruşmanın başlamasıyla taleplere ilişkin görüşünü açıklayan mahkeme heyeti, iddianamedeki anlatımı itibariyle suçtan zarar görme ihtimalini dikkate alarak Agos gazetesinin imza yetkili müdürlerinden Aris Nalcı’nın gazete adına davaya katılmasına oy çokluğu ile karar verdi.
Sanıklardan Metin Samancı’nın davanın askeri mahkemede görülmesi yönündeki talebini de karara bağlayan mahkeme heyeti askeri mahkemelerin, asker kişilerin, askeri olan suçları ile bunların askeri mahallerde, askerlik hizmeti ve görevleri ile ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli olduğunu hatırlattı. Sanıklara atılı eylemlerin terör suçu kapsamında kaldığını belirten heyet, mahkemenin bu davaya bakmakla görevli olduğuna oy çokluğu ile karar verdi.

‘Komutanları silme planı’
Duruşmada savunmasını yapan tutuklu sanık Erakyol, Kafes Eylem Planı’nın, TSK’yı karalama ve değerli komutanları silme planı olduğunu öne sürdü. “Zekamızla da dalga geçilmektedir.” diyen Erakyol, Beykoz’da ormanlık alanda ve Poyrazköy Keçilik mevkiinde bulunan mühimmatı da SAT personelinin koyamayacağını anlatarak, “Emekli Binbaşı Levent Bektaş’ı, Yarbay Ercan Kireçtepe’yi ve Emre Onat’ı tanımıyorum” dedi.
Tutuklu sanık Özsaraç ise, ihbar e- posta ile  mektuplarının düzmece olduğunu belirtti. Duruşmaya 17 ve 18 Haziranda devam edilecek.


Emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü ve Albay Levent Gülmen  de duruşmadaydı

NOTLAR...
Koramiral salona girince askerler ayağa kalktı

-  Duruşma nedeniyle geniş güvenlik önlemi alınan Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi binasına bazı tutuksuz sanıklar da Merkez Komutanlığı’na bağlı bir araçla hakim ve savcıların giriş yaptığı Çırağan Caddesi’ndeki kapıdan alındı.
-  İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın tutuklu sanıkları Albay Mücahit Erakyol, Albay Levent Gülmen ve Yarbay Halil Özsaraç, Hasdal Askeri Cezaevi’nden Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi.
-  Tutuklu sanıklar adliyeye girerken binanın önünde bekleyen bazı yakınları alkışlayarak “Kahramanlar” diye bağırdı. Bu sırada davanın tutuklu sanıklarından Deniz Kıdemli Albay Levent Gülmen cezaevi aracından indirilirken dışarıda bekleyen yakınlarına dönerek, asker selamı verdi. Gülmen kendisini görüntüleyen basın mensuplarına da el salladı.
-  Duruşma salonuna Koramiral Kadir Sağdıç geldiğinde tutuksuz yargılanan muvazzaf askerlerin ayağa kalktığı ve Sağdıç’ın oturmalarını işaret edene kadar ayakta kaldıkları görüldü.
-  Kendilerine “Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu” adını veren bir grup da, davanın görüldüğü adliyenin girişinde basın açıklaması yaptı. Adliyenin girişinde toplanan yaklaşık 30 kişi, “Operasyon dedikleri bir cinayetti. Kafes darbecileri kafese” ve “Operasyon mu demiştiniz? Kafes Operasyonu Eylem Planı duruşmasındayız” yazılı pankartları açtı. “Hrant’ın katili Ergenekon Çetesi” yazılı dövizler taşıyan eylemciler sık sık “Hrant’ın katili Ergenekon çetesi” ve “Darbelere ‘dur’ de” sloganları attı.


İddianame
İddianamede, tüm sanıkların TCK’nın 314. maddesinin 2. fıkrası ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca 7.5 ila 15’er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

 

Akdeniz ve Ege sahilleri ona emanet
Karargâhı İzmir’de bulunan ve Koramiral Kadir Sağdıç’ın komutanlığını yaptığı Güney Deniz Saha Komutanlığı’nın sorumluluk alanı Akdeniz ve Ege sahillerininin tamamını kapsıyor. Donanmadaki muharip gemilere lojistik ve sahil desteği sağlamakla görevli olan komutanlığın emrinde 5 tank çıkarma gemisi, 24 tank çıkarma aracı, 17 mekanize çıkarma aracı bulunurken, Çıkarma Filosu Kotumanlığı’na bağlı bir Amfibi Deniz Piyade Tugayı da bulunuyor. Komutanlığa bağlı refakat ve karakol filosunda ise 6 korvet, 8 hücumbot ve 3 avcıbot yer alıyor.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: