Dünya
05.03.2016 - 13:01 | Son Güncelleme: 05.03.2016-13:08

Alpaslan Çelik Rusya'ya meydan okudu

'Rusya'yı karadan bekliyoruz' diyen Alpaslan Çelik, Türkmen Dağı'nın düşmesi halinde bir PYD devletinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Sitene Ekle

GazeteVatan/Ufuk Dağ

Türkmen Dağı'nda savaşan ve Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra adından sıkça bahsedilen Alparslan Çelik, "Eğer Türkmen Dağı düşerse, Akdeniz'e açılmış bir PYD devletini görmek kaçınılmaz olacak" dedi.

Türkiye ile Rusya krizi 24 Kasım'da yaşanan Türk F-16'sının Rus SU-24 jetini düşürmesiyle başladı. Türk jetlerince düşürülen Rus savaş uçağından paraşütle atlayan pilotu öldüren kişi olarak tanınan Alpaslan Çelik hala Türkmen dağında savaşıyor. Türkiye ise onu ilk olarak 'Rusya'nın hedefindeki isim' olarak tanıdı. Peki Alparslan Çelik'in asıl amacı nedir? Çelik bu süreci hem siyasi hem de ekonomik yönden değerlendirdi. Çelik sadece Esad ve Ruslara karşı savaşmadıklarını, Türkmen Dağı'nın düşmesi halinde Kürtlerin Akdeniz'e açılarak asıl amaçlarına ulaşacaklarını söyledi.

RUSYA'YI KARADAN BEKLİYORUZ"

Rusların sürekli havadan saldırdığını belirten Çelik, kendilerinin hava kanadının olmadığını bu yüzden onları karadan beklediğini söyledi. Türkiye'deki bağlantılarını ve kimlerden destek aldığını da açıklayan Çelik, geçen hafta İran basınında yer alan, "Uçağı düşüren Türk yakalandı" haberi hakkında da konuştu.

-Türkmen Dağı'na saldırıların asıl amacı ne?

Türkmen Dağı'na saldırıları emperyal devletler ve onların taşeron örgütleri bazında değerlendirmek lazım. Rus ve Amerika destekli PYD'ye Ayn-el Araptan Bayır-Bucak'a kadar olan bölgede bir PYD devleti  kurdurmaktan, siyasi sınırları içerisinde kendi güdümünde bir tampon bölgede Rusya askeri üssü kurmaya varana kadar birçok amaç var. DHKP-C ve Hizbullah gibi taşeron örgütler her ne kadar ideolojik propaganda yapsalar da hepsi emperyalist devletlerin bölgedeki piyonlarıdır. İran bu savaşta cepheyi stratejik olarak Suriye'nin içinde açtı. Onunda siyasi ve gelecekte bölgede kurulacak dengede ekonomik emelleri vardır. Dünya kamuoyuna taşeron çeteler ideolojik sözlerle, emperyal devletler evrensel kavramlarla çıkmakta. Oysa hepsinin en büyük emeli ve düşmanı Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milletidir. Musul, Halep, Bayır-Bucak hattı misakı millimiz olması hasebiylede emperyalist devletlerin her zaman ilk hedefi olmuştur, olacaktır da. Milli devletlerin hudut hattı siyasi sınırları dışındaki kardeşlerinden başlar. Bu bölgeler adeta Türkiye Devletinin ileri karakollarıdırlar.

"TÜRKİYE'DEN BAŞKA DESTEK SAĞLANMIYOR"

-Size destek sağlanıyor mu? Sağlanıyorsa kimlerden nasıl destek alıyorsunuz?

Bize Türkiye'den başka hiçbir yerden destek sağlanmıyor.Mücahitler uğruna savaştıkları ailelerini, ırz ve namuslarını Türkiye'den ve Türk Milletinden başka kimseye emanet edemez. Lojistik manada da Türkiye'den başka destek olan olmadı, olmaz da.

-Rusya peşinizde mi? Herhangi bir girişim oldu mu size karşı?

Rusya benim ülkülerimin peşinde. Yüzyıllardır ben onunla düşmanım. Ben yüzyılların intikamı peşindeyim, yüzyıllarca var olacağım. Cephe hattında hergün akıttığı onlarca masumun kanı benim kanımdır. Hep havadan geldiklerinden pek temasımız olmuyor. Onları karadan bekliyorum. Malum kanadımız yok.

"İSTİHBARİ BİR ALDATMACA"

İran basınında Rus uçağını düşüren kişinin yakalandığına dair haberler yer aldı. Siz de uçak düşerken oradaydınız. Bu iddialar hakkında ne söyleyeceksiniz?

İran bu zamana kadar hep Müslüman kanı akıtan bir devlet. Hep haçlıyla iş tutmuş. Bugün de adeta Rusya'nın kara kuvvetleri gibi davranıyor. Yüz binlerin kanının diyetine onlar da ortak. Basınlarında yer alan durum söz konusu değil. Sebebini de anlamış değilim. İstihbari bir aldatmaca olduğunu düşünüyorum.

Bu süreçten en iyi nasıl çıkabilirsiniz?

Süreç beklentili bir planım yok. Parolam; Ya zafer,Ya şahadet. Zaferin kıstası Özgür bir Suriye'de mazlumların artık ölmemesi, vatan topraklarımızın sınırlarının güvence altına alınmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve Türk Milletinin güvenliği en önemli önceliğimizdir.

-Türkiye'de kimlerle, hangi kurumlarla STK'larla bağlantınız var? Yardımlar size ulaşıyor mu?

Kızılay, AFAD, Ülkü ocakları, Alperen ocakları, Türk Ocakları, AKP Gençlik Kolları, belediyeler, memleket dernekleri nezdinde bölgeye hassasiyet duyan STK'larla bağlantımız var. Yardımlar sivil mazlumların bir nebze olsun yaralarını sarmaya yetiyor.

-Savaşırken karşınızda tam olarak kimler var?

Esad rejimi, Rusya, İran, Iraklı paralı şii milisler, DHKP-C, Hizbullah ve bilumum taşeron çeteleri. Bunlar Bayır-Bucak'ta. Halep'te bunlara ek olarak IŞİD ve PYD var.


Bilgi YarışmasıBeşiktaş'ın simgesi hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Beşiktaş'ın simgesi hangisidir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.