Bartın

Yerel Haber
23 Ekim 2017 - 16:24

Amasralı Balıkçıların Umudu Kasım Ayında

IHA

Bartın’ın Amasra ilçesinde geçimini balıkçılıkla sağlayan vatandaşlar, sezonun kötü başlamasından şikayet etti. Balıkçılar kar suyundan sonra hamsinin artmasından ise umutlu.
Bartın’ın doğal güzellikleri ile ilgi gören ilçesi Amasra’da balıkçılar Eylül ve Ekim ayını verimsiz geçirdi. İstenilen soğukların gelmemesi balıkçıları kötü etkiledi. Denizden umduklarını bulamayan balıkçılar, şimdilerde ise yırtık olan ağlarının bakımını yapıyor. Açıkta balığın az olduğunu ifade eden Hakan Deniz, “Sezon kötü başladı. Ağlarımızı onardık, eski gemici ağabeylerimiz bizlere yardım ediyor. Yarın sabah denize açılacağız. Beklentimiz büyük ama yakalayacağımız üç beş kasa. Çay çorba parası cebimizden çıkmadan günü kurtaracağız. Önceki senelere benzemiyor. 3-5 bin adet palamut yok artık. 100-200 palamut tutan seviniyor. Umudumuz Kasım ayında, kar suyundan sonra inşallah hamsinin çoğalması” dedi.


Arkadaşına yardım eden eski gemici Hüseyin Gülbezer ise gününü ağ onarmakla geçiriyor. Havaların soğuması ile denizde balık çeşitliliğinin artacağını tahmin ettiklerini ifade eden Gülbezer, “İnşallah balıkçı arkadaşlar umduklarını bulurlar” diye konuştu.
Denizde balık çeşitliliğinin az olması tezgahları da etkiliyor. Balık ürünleri yüksek fiyatlarla satılırken, Karadeniz ve Marmara bölgesinde denize kıyı olan illerde palamudun tanesi 5 TL, hamsinin kilosu ise 15 TL’den alıcı buluyor. İç Anadolu ve Doğu illerinde ise fiyatlar daha da yükseliyor.

BartınYerel Seçim Sonuçları

Bartın Hava Durumu

16°CŞİMDİPAZARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.