SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Doğum yardımı ne kadar?

Çocuk sahibi olan ailelere sağlanan doğum yardımından kimler faydalanabiliyor? Doğum yardımı parası ne kadar? Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? İşte doğum yardımı ile ilgili merak edilen soruların yanıtı...

Milliyet Haber

Doğum yardımı ile ilgili ayrıntılar merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum yardımı parası ile ilgili merak edilen soruların yanıtını veriyor. Peki nedir, doğum yardımı?

Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine verilir. Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğum Yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılır.

Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvurur. Yurtdışında yaşayanların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınır.

Yurtdışında yaşayanların Türkiye’de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları mümkündür.

BAŞVURU SONUCU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

DOĞUM YARDIMI NE KADAR? ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILIR?

Doğum Yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus Doğum Yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarıda bahsedilen tutarlar arasındaki fark ödenir. Kurumlarından aldıkları ödeme daha fazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmaz.

Diğer Haberler

  1. Libya, Türkiye ile imzalanan mutabakatların yürürlüğe girdiğini açıkladı
  2. İran'da zamdan sonra benzin tüketimi yüzde 22 düştü
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri sonrası talep patladı!
  4. 23 gün kaldı! 10 bin 500 lira cebinizde kalacak
  5. BTK güvenli internet hizmetiyle zararlı içeriklerden koruyor
  6. İstanbul'daki havalimanlarından 11 ayda 96 milyon yolcu seyahat etti
  7. 'Kanal İstanbul' Boğaz'ı kazalardan kurtaracak
  8. 'Ak Zambak Eylem Planı' tamamlandı
  9. Yatırım fonlarının büyüklüğü 100 milyar lirayı aştı
  10. Trafikte yeni yıl tarifesi! Trafik sigortası ne kadar olacak?

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.