SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Sağlıkta 40 milyar $ gelir hedefleniyor

Geçen yıl Türkiye’ye sağlık turizmi için tedavi amaçlı 800 binin üzerinde yabancı hasta geldi. Yabancı hastalar başta kişisel bakım ve saç ekimi olmak üzere birçok tedaviden yararlanmak için Türkiye’yi tercih ediyor.

EKONOMİ SERVİSİ

Savran Klinik Kurucu Başkanı Seçkin Savran, geliri 8 milyar doları aşan sağlık turizminde 2023 hedefinin 5 milyon yabancı hasta ve 40 milyar dolar gelir olduğunu kaydetti. 2010’dan beri kamu ve özel sağlık kuruluşlarına yaklaşık 80 bin yabancı hastanın geldiğini söyleyen Savran, şöyle konuştu

“Geçen süre içerisinde yabancı hasta sayısı yaklaşık 10 kat arttı. Bu sayılar hizmet ve tedavi kalitemiz yükselince daha da artacak. 2019’da yaklaşık 1 milyon hastanın kişisel bakım ve tedavi amaçlı Türkiye’ye geleceğini düşünüyoruz.”

Türkiye’ye en çok Almanya, Azerbaycan, Irak gibi ülkelerden hasta geldiğini belirten Savran, “Klinik olarak 2020 hedefimizi yılda 10 bin hasta, 100 milyon dolar sağlık turizmi ihracatı olarak planladık” dedi. 

Döviz kazandırıyor

Savran, “Sağlık turizmi, personeli, hastane, konaklama, tercüme ve rehberlik hizmetleri, sigorta işlemleri, konaklama, yiyecek-içecek kalemleri gibi birçok unsuru kendi içinde barındıran başlı başına ülkemizin döviz kazandırıcı faaliyetlerin ve ülkemize saygınlık katan işlerin başında geliyor” ifadelerini kullandı.

 

Diğer Haberler

  1. Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi indirecek
  2. Finansal Hizmetler Güven Endeksi eylülde arttı
  3. İstanbul Havalimanı taksicilerine eğitim
  4. Çeltik üretiminde yüzde 3,7 artış bekleniyor
  5. 178 yıllık Thomas Cook'un iflası
  6. Son dakika: Bakan Ersoy İngiliz devinin iflasına ilişkin konuştu
  7. Danıştay'dan "yüzde 50 artırımlı nöbet ücreti" kararı
  8. THY'nin yeni uçağının ismi belli oldu!
  9. Borsa günün ilk yarısında geriledi
  10. 'Bu krizden de yüzümüzün akıyla çıkacağız'

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.