• Sık kullanılanlara ekle
 • Açılış sayfam yap
 • Sitene ekle
 • RSS
 • Kampanya Sözleşmesi
 • Künye
 • milliyetemlak.com
 • Ara
 • Getir
 • İMKB -0,11
 • EURO2,9560-0,03
 • USD2,1420-0,05
 • ALTIN88,43000,56

Asansörlerin iki katta bir durduğu banka

23:54 | 26 Ekim 2010

Son yıllarda ne zaman Almanya’ya gitsem, girdiğim mağazalarda yazsa terlerim, kışsa üşürüm! Ve bu durumu da fena halde kıskanırım. Çevre duyarlılığı çok yüksek olan Alman toplumu, bizde olduğunun aksine ne yazın klimaları sonuna kadar açar; ne de kışın kapalı mekânları, cam açmadan durulamayacak kadar ısıtır.
Önceki gün Sabancı Müzesi’nde Akbank Genel Müdür Vekili Hakan Binbaşgil’i dinlerken, yine bir kıskançlıktır aldı beni... Akbank genel müdürlükte artık bütün elektrikler, akşam 6’da sönüyormuş. Hakan Bey’in işi 6’da bitmiyorsa, masasından kalkıp ışığı yakmak zorunda. Diyelim ki 7’de de işi bitmedi. Yine kalkıp düğmeye basarak yakacak. 8’de tekrar sönüyor. Hakan Bey’in işyerinde bulunduğu sürece, her saat başı yerinden kalkıp ışığı tekrar yakması gerekiyor. Erol Sabancı ve Suzan Sabancı için de durumun farklı olduğunu sanmıyorum.

Asansörlerde bile...
Hakan Bey’i, keşke bizim Doğan Medya Center’de de benzeri uygulamalar olsa diyerek dinledim:
“Asansörlerimiz, özellikle yoğun saatlerde ya tek katlarda ya çift katlarda duruyor. Arkadaşlarımız bir katı merdivenden iniyor ya da çıkıyor. Fotoselleri, enerji tasarruflu lambaları saymıyorum bile... Odalarımızı istediğimiz kadar ısıtıp soğutamıyoruz. Elimize klimanın uzaktan kumandasını alıp da ısıyla oynayamıyoruz. Merkezî olarak hangi sıcağa ayarlanmışsa o... Bu yaz odalarımız, geçtiğimiz yıllardaki kadar serin olmadı. Bu uygulamayı sadece genel müdürlükte değil, şubelerimizde ve hatta servis araçlarımız gibi bizimle iş yapan üçüncü şahıslar ile de sürdürüyoruz. Biz artık çevreyi ne kadar kirlettiğimizi, ne kadar emisyon saldığımızı biliyoruz.”

Karbon Saydamlık Projesi
Akbank’taki bu uygulamalar, Sabancı Üniversitesi tarafından 2010 yılı başında hayata geçirilen Karbon Saydamlık Projesi’nin (Carbon Disclosure Project CDP) ilk meyveleri. CDP, iklim değişikliğinin şirketler tarafından nasıl yönetildiğini, küresel çapta raporlayan tek bağımsız uluslararası örgütlenme. 10 yıl önce İngiltere merkezli olarak, şirketlerin ve hükümetlerin küresel ısınma tehdidine karşı önlem almalarını sağlayacak bilgileri toplamak ve paylaşmak amacıyla kuruldu.
Bugün geldiği noktada dünyanın en kapsamlı ve prestijli çevre projesi olarak kabul edilen CDP, her ülkede halka açık en büyük 50 şirketin karbon salımını açıklamaya davet ediyor. Dünya Karbon Saydamlık Projesi’nin 536 üyesi var. Bu 536 üye 64 trilyon dolarlık fonu yönetiyorlar. Akbank da bu üyelerden biri.
Her yıl 60’ı aşkın ülkede Karbon Saydamlık Raporu yayınlanıyor. Akbank, Sabancı Üniversitesi’nin bu çalışmasına ana sponsor olunca, uygulamaya da can-ı gönülden katıldı. Ernst&Young da ilk raporun hazırlanmasına destek verdi. Sabancı Üniversitesi‘nden 2010 Ocak ayı başında IMKB 50’de yer alan 50 şirkete yapılan başvuruya 10 şirketten yanıt geldi. O da defalarca tekrarlanan yazışmalar ve telefon konuşmaları sonrasında...
IMKB’de yer alan en büyük şirketlerimiz bile, kendileriyle ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaşmaktan hoşlanmıyorlar. Proje yöneticisi Dr. Melsa Ararat, ilk yıl için yüzde 20’lik katılımı fena bulmasa da, katılımın bizden daha düşük olduğu 2 ülkenin, Rusya (% 8) ve Çin (% 11) gibi yılların kapalı ekonomileri olması, hayli düşündürücü. 

 

YAZARLARDA ARA

©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.