21.12.2017 - 01:30 | Son Güncelleme: 21.12.2017-1:30 A-A+

AVRUPA NE İZLİYOR, BİZ NE İZLİYORUZ?Avrupa Konseyi Görsel-İşitsel Gözlemevi (Observatoire Européen de l’Audiovisuel) yayımladığı basın bülteninde, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin televizyonlarında yayınlanan filmlerin, bir fotoğrafını çekmiş. Buna göre 131 kanalda yayınlanan yapımların yüzde 28’i Avrupa, yüzde 68’i Amerikan filmleri. Onlar bu duruma “Fena değil” diyorlar. Peki bizde durum nedir?

Bizde çok değişiyor

Dizilerin daha tam devreye girmediği eylül ve ekim aylarında çok izlenen altı kanalın dökümlerinde, değişken durumlar var. Mesela eylülde 63 yerli, 80 yabancı film gösterilmiş. Oranlar, yaklaşık yüzde 44’e yüzde 55.9 gibi... Kasımda yani, dizilerin tam devreye girdiği ayın verileri çok daha farklı... 34 yerli filme karşılık, 19 yabancı film oynamış. Oranlar, yerli olarak yaklaşık yüzde 64, yabancı ise yaklaşık yüzde 35... Bizde yerli üretim fazla, hani neredeyse kiloyla. Fakat kanallar ‘izlenme oranı’ yakalama konusunda belli sayıda filmle idare etmek durumunda kalıyor. Yabancı filmler ‘Amerikan malı’ tekel durumunda neredeyse. Macera ve aksiyon da öne çıkıyor ve seçme oranı daha fazla. TRT’nin ‘yerli film’ olarak durumuna baktım. Bu üç ay içinde, kendi yapımları dışında Semih Kaplanoğlu’nun üçlemesine ağırlık vermiş. ATV, ekim ve kasım aylarında hiç yerli film göstermemiş.

Netflix’ten dublaj kıyağı

Netflix Yunanistan’daki abone-lerine, Yunanca hizmet vermeye başladı. Yüzde 70 içeriği altyazılı. Bundan böyle dublajlı yayınlara geçiliyormuş. Bunların arasında stand-up programları bile var.

Çocuk yayınları Türkçe

‘Bizim Netlflix’te durum nedir?’ diye sordum. “Yüzde 80’inden fazlası altyazı ve dublajlı olarak platforma eklenmiştir” cevabını aldım. Açıklama şöyle devam etti: “Bizde 2016 yılında faaliyete geçti. O zamandan bu yana Türkiye operasyonu için bir çeviri ekibi (dublaj ve altyazı için) çalışmalarını sürdürüyor.” Peki Türkçe içerik şu an nerede var? Kids yani çocuk bölümündeymiş. Yunanistan’da filmler hatta, stand-up gibi çözümü zor programlar bile Yunanca olmuş. Bakalım bizde ne zaman olacak?

 

Etiketler
Bilgi YarışmasıÇarşı taraftar grubu hangi takımındır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.