Dünya
31.12.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 31.12.2015-2:30

Avrupa’ya varan mülteci sayısı 1 milyonu geçti

Birleşmiş Milletler’in 2015 sonu raporuna göre, Avrupa’ya ayak basan mülteci sayısı geçen yıla göre 4.5 kat arttı. 3 bin 735 mülteci ise denizde öldü ya da kayboldu

Sitene Ekle

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 2015 yılındaki son mülteci raporunu yayınladı. Rapora göre, 2015’te Akdeniz’i geçen mülteci sayısı 1 milyon 573 oldu; bu rakam 2014 yılında 219 bin seviyesindeydi. 1 milyon mültecinin neredeyse yarısını Suriyeliler oluşturdu.

Ekim ayında rekor

 Yunanistan ve İtalya gibi ülkelere giderken denizde ölen ya da kaybolan kişilerin sayısı ise 3 bin 735 oldu. Türkiye üzerinden 844 bin mültecinin vardığı Yunanistan, mültecilerin en çok giriş yaptığı ülke olurken, İtalya’ya 152 bin mülteci ulaştı.

Avrupa’ya botla varmak isteyen mültecilerin sayısı yılın son dönemlerine doğru büyük ölçüde arttı. Haziran ayında 50 bin mülteci botla Avrupa’ya gelirken, eylül ayında 150 bin, ekim ayında ise 218 bin mülteci Avrupa’ya geçiş yaptı. Ekim ayındaki mülteci sayısı 2014 yılındaki toplam sayıya ulaşmaya yetti. Avrupa’ya denizle varan kişilerin yüzde 21’inin Afgan, yüzde 8’inin Iraklı, yüzde 4’ünün ise Eritreli olduğu açıklandı. Diğer göçmenler ise Pakistan, Nijerya, Somali, Sudan, Gambia ve Mali gibi çatışma ve ekonomik krizin yaşandığı ülkelerden geliyor. BMMYK’nın açıklamasında “Tehlikeli geçişe kalkışan insanların büyük çoğunluğu uluslararası korunmaya ihtiyaç duyuyor” ifadesi yer aldı.

Azalma olmayacak

BMMYK, Suriye’de barışı tesis etmek için gösterilen çabaların sonuç vermemesi durumunda Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçmek isteyen göçmen sayısında azalma olmayacağı konusunda ülkeleri uyardı. Suriye’deki iç savaşın körüklediği göç dalgası, AB ülkeleri içindeki İslam karşıtı ve aşırı sağcı siyasi hareketlerin büyük tepkisini çekmişti. 2011’de Suriye’de başlayan iç savaş nedeniyle 4 milyon Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı.


Bilgi YarışmasıBilgisayar kelimesinin ingilizcesi nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Soyadı Çeliköz olan şarkıcımız kimdir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.