Dünya
30.01.2014 - 12:11 | Son Güncelleme: 30.01.2014-12:46

Ayşe Nana Hayatını Kaybetti

Ayşe Nana 78 yaşında Roma’da hayatını kaybetti. İstanbullu bir Ermeni olan Nana, danslarıyla birçok ülkenin gündemini sarsmış, Fellini'ye de La Dolce Vita filmi için ilham vermişti.

Sitene Ekle

Ayşe Nana 78 yaşında Roma’da bir süredir mücadele ettiği kanser nedeniyle hayatını kaybetti. İstanbullu bir Ermeni olan Ayşe Nana, 1950’lerden 1980’e kadar İstanbul, Roma ve Paris’te dansözlük yapmış, 80’lerden sonra tiyatrolar, dans okulları açmıştı.

5 Kasım 1958’de Roma’da Rugantino adında bir gece kulübündeki partide dansıyla hem İtalya hem Türkiye gündemine oturmuştu. Nana'nın partideki üstsüz fotoğrafları haftalık L'Espresso dergisinde yayınlanmış, Katoliklerin tepkisini çekmişti. "İzinsiz çalışmak ve müstehcen gösteri yapmak" gerekçesiyle gözaltına alınan Nana, adı öğrenilemeyen bir milyarderin kefaletini ödemesiyle sınırdışı edilmekten kurtulmuş, ardından gazeteci Saro Balsamo ile nişanlanmıştı. Nana, Fellini'ye de La Dolce Vita filmi için ilham vermişti.

Kaynak: Bianet


Bilgi Yarışması82. Oscar ödül töreninde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü hangi oyuncuya gitmiştir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Çanakkale Zaferi kutlamaları hangi gün başlar?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.