Cumartesi

11.11.2017 - 02:30

Ayvalık’ta “Aranan Köfteci”

Sitene Ekle
.  |  Ali Rıza Kardüz Tüm Yazıları »
Geçen cumartesi günü Ayvalık’ta hava serin ama güneşliydi. Zeytinde “erken hasat” başladığı için zeytinciler koşuşturuyordu. Ayvalık Ticaret Odası, 13 yıldır erken hasatın başladığı günlerde “Uluslararası Zeytin Hasat Günleri” adı altında etkinlikler düzenliyor. Cumhuriyet Meydanı’nda zeytinyağı pazarı açılıyor. Zeytinyağı üreticileri erken hasat zeytinyağlarını tanıtıyor. Kültür Merkezi’nde, yabancı zeytincilerin de katılımıyla zeytin ve zeytinyağının sorunları tartışılıyor.

Hasat Günleri etkinliklerini Ticaret Odası Başkanı iken, şimdilerde Ayvalık’ın  Belediye Başkanı olan Rahmi Gençer başlattı. Şimdilerin Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı geliştirerek devam ettiriyor.

Bu yıl kültür merkezindeki etkinlikte, ilk defa olarak değişik dallarda Ayvalık’ın tanıtımına katkı yapan lezzet noktaları ödüllendirildi. Lokantada Ayna Lokantası, köftesiyle Aranan Köfteci, lor tatlısıyla da İmren Pastanesi ödül aldı. Tören çıkışı arkadaşlarla “Aranan Köfteci’nin köftesi nasılmış ki, ödül aldı? Gidip tadalım” dedik.

Ufacık bir dükkan

Aranan Köfteci’nin dükkanı (Lokantası demiyorum. Köftecinin lokantası olmaz, dükkanı olur) şehir halinin içindeymiş. Hal denilen yer ufacık bir avlu. Cumhuriyet Meydanı’nın da hemen arkasında. Hal küçük ama çok renkli. Girişte Türkan Çakır’ın Genç Manavı dükkanın önündeki rengarenk sebze ve meyve çeşitleriyle insanın içini açıyor. Türkan Çakır, “1950’den beri ben sebze satarım. Şimdilerde gelin ile birlikteyim” diyor.

Aranan Köfteci’nin dükkanı, hal meydanının öbür ucunda. Ufacık bir dükkan. Kapalı bölümde 4 masa var. Dükkanın önünde de 6 masa. Boş yer yok. Bir süre bekledik. Bir masanın etrafına sıralandık. Genç, güler yüzlü, cıva gibi servis elemanı var. Melih Sungur, Müşerref Kır, Yiğit Durmaz masalar arasında koşuşturuyorlar.

“Neler var” diye sorduk. Sıraladılar: Kelle paça çorba, köfte, ciğer tava, yoğurt, piyaz… Ben kelle paça çorba istedim. Sıcacık, nefis bir çorba idi. Köfte, piyaz ve yoğurt siparişleri verildi.

Dana etiyle hazırlıyor

Köfteyi tadar tatmaz, “Anadolu anlatımıyla bayıldım!”. Gerçek “tükürük köfte”. Başka anlatımla “sokak köftesi”. Etinin tadını alıyorsunuz. Kurumamış, lezzetli mi lezzetli. (Köfte konusuna yabancı olanların bilgisine: Tükürük köfte, geleneksel sokak köftesidir. Et ile ekmek karşımıdır. Sadece et ile hazırlanan lastik köfteye benzemez.) Dayanamayıp ustayı masamıza davet ettim. Esat Özağra, kısa boylu, toplu, sempatik bir kişi. Babası Midilli’nin Hağra köyünden 1923 yılında Ayvalık’a mübadil gelmiş. Gümrük Caddesi’nde Köfteci Arnavut Kemal Usta’nın yanına çırak girmiş. Köfteciliği öğrendikten sonra kendi dükkanını açmış. Esat Özağra, “Çocukluğumda ızgaranın başına geçtim. Hâlâ ızgaranın başındayım. Köfteyi dana eti kıymasıyla hazırlarım. Soğan, turp ve maydanoz dışında köfteye hiçbir baharat katmam” diyor.

Köftenin porsiyonu 10 lira. Ciğer tava 15 lira. Çorba 8 lira. Yolunuz Ayvalık’a düşerse Aranan Köfteci’yi bulunuz, Esat Özağra’ya “Merhaba” dersiniz. Köfteleri yedik. “Lor tatlısından ödül alan İmren Pastanesi’ne uğramamak olur mu?” diyerek Talatpaşa Caddesi üzerindeki İmren Pastanesi’nin önünde kaldırım üzerindeki uzun masanın etrafına dizildik. Dondurmalı lor tatlısı ısmarladık. Vitrindeki kuru pastalara imrendik. Lorlu, sakızlı kurabiyelermiş. Tatlı da yanında verilen sakızlı dondurma da nefisti. İmren Pastanesi’ni de bir Girit muhaciri kurmuş. Mehmet Mas’ın kurduğu pastane Giritli’nin Yeri diye de bilinirmiş. Mas öldükten sonra şimdilerde yeğenleri Mehmet Ali Tarçın ile Ahmet Tarçın işletiyor. Lokanta olarak birincilik ödülünü alan Cunda’nın lezzet noktası Ayna‘yı bir başka yazıda anlatırım.

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.