Balıkesir

Yerel Haber
19 Ekim 2017 - 14:30

Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri 13. Kez Düzenleniyor

IHA

Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Ticaret Odası işbirliğiyle gerçekleştirilen ve gelenekselleşmesinin yanı sıra artık uluslararası bir boyut kazanan Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri bu yıl 13.kez düzenleniyor.
Konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen ATO Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, 3-4-5 Kasım 2017 günlerinde gerçekleşecek olan şenliğin hedefinin ilk günden beri aynı olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizde sağlık kaynağı zeytinyağının tüketimin arttırmak ve kalitesiyle fark yaratan markalarla dünyaya açılmak.Hasat Günleri’nin bu yılki sloganını, bu doğrultuda,’Ulusal Değer: Zeytinyağı, Hedef: Bütün Dünya’ olarak belirledik” dedi.
Ayvalık Ticaret Odası salonunda gerçekleşen basın toplantısında, Ayvalık Ticaret Odası yöneticileri; Halil Cevdet Kantarcı ile İbrahim Sakallı da hazır bulundu.
Toplantıda açıklamalarda bulunan ATO Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, “Her yıl farklı etkinlikleri ve giderek artan bir katılımla Ayvalık’ın toplumsal ve ekonomik yaşamında vazgeçilmez bir rol oynayan şenlikte, bir yandan hasadın bereketi paylaşılacak; bir yandan da; üreticisi, işletmecisi, markaları yaratan işadamları, ithalatçısı, ihracatçısı, özel konukları, medya mensupları, sanatçıları ve halkın yoğun katılımıyla üç özel gün yaşanacak” ifadelerini kullandı.
Hasat Günleri boyunca yine çok sayıda etkinlik düzenlenecek
Zeytin Hasat Günleri’nin bu yılki programının, bundan önceki on iki şenlikte olduğu gibi halkın daha yoğun katılımı hedeflenerek hazırlandığını vurgulayan Başkan Kantarcı, organizasyonla herkesin kucaklanmasının amaçlandığını kaydetti.
Şenliğin her zamanki gibi, ‘Zeytine Minnet’ yürüyüşüyle başlayacağını aktaran Benhan İbrahim Kantarcı, “Daha geniş kapsamlı olarak kurulacak Zeytinyağı Pazarı ziyaret edilecek. Özellikle yeni hasat yağların satışa sunulduğu ve alanında gerçekten önemli bir işlev kazanan Pazar hiç kuşkusuz, dünyaca ünlü ve Coğrafi İşaretli Ayvalık zeytinyağının adını çok daha geniş bir alana yayarak bilinirliğini ve dolayısıyla Pazar payının artmasını da beraberinde getiriyor. Zeytinyağı Pazarı’nda tarım aletleri, traktör firmaları, gübre ve zirai ilaç firmaları da ürünlerini tanıtma imkânı buluyor.
Eğitimci-Yazar Dr. Şaban Kızıldağ, ‘Her Şeye Rağmen, Mazeret Yok’ başlıklı bir sunum yapacak
Geleneksel zeytin hasadı hep birlikte Akçapınar köyünde gerçekleştirilecek. Burada yemek ikramının yanı sıra, çocuk oyunu sergilenecek, Türk Sanat Müziği konseri izlenecek. Aynı günü akşamı, Kişisel Gelişim Uzmanı, Eğitimci-Yazar Dr. Şaban Kızıldağ, ‘Her Şeye Rağmen, Mazeret Yok’ başlıklı bir sunum yapacak” dedi.
Kaliteli zeytinyağı üretimi ve markalaşmanın önemi... Ulusal değer: zeytinyağı, global hedef: bütün dünya”
Programda bu yıl da ilgiye değer iki panelin olduğunun altını çizen ATO Başkanı Kantarcı, “Bu panellerde, konunun uzmanları tarafından zeytin ve zeytinyağı sektörünün sorunları masaya yatırılacak, çözüm önerileri tartışılacak. Türk zeytinyağını dünyada daha bilinir hale getirmek ve katma değeri yüksek ürün olarak daha yüksek fiyatlarla satabilmek için izlenmesi gereken stratejiler üzerinde durulacak. ‘Kaliteli Zeytinyağı Üretimi ve Markalaşmanın Önemi’ başlıklı sektörel panelin moderatörlüğünü Edremit Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürü Murat Küçükçakır yapacak. Panelde konuşmacı olarak 9 Eylül Üniversitesi Rektör Danışmanı, Yeni Asır Gazetesi Köşe Yazarı Sezer Altan, , Kırklareli Üniversitesi Ekonometri Bölümü Araştırma Görevlisi, ATO Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvar Sorumlusu Dr. Suzan Kantarcı Savaş da Panel Lideri olarak yer alacak. Panelde; Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Zafer Bozgül, Balıkesir Ticaret Borsası Danışmanı, Yard. Doç. Dr. Balıkesir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dilek Türker de konuşmacı olarak katılacak. Bir diğer panel ise, Küçükköy Halil Başyazgan Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. ‘Ulusal Değer: Zeytinyağı, Global Hedef: Bütün Dünya’ başlığını taşıyan bu buluşmanın moderatörü, Hürriyet Gazetesi Ekonomi yazarı Vahap Munyar olacak. Bu panelde konuşmacı olarak da; Portekiz Cepeal Alentejo Zeytinyağları Araştırma ve Tanıtım Merkezi Teknik Müdürü Mr. Henrique Herculano, Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Yazar-Gezgin-Gurme-Müzisyen Ayhan Sicimoğlu yer alacaklar” ifadelerini kullandı.
Tarih, mimari, doğa ve lezzet diyarı Ayvalık’a gelin, sevgiyi hissedin
Hasat Günleri’nde zeytinyağının sağlıklı bir yaşam için ne denli vazgeçilmez olduğunun da, kanıtlarıyla birlikte ortaya konulacağını belirten Benhan İbrahim Kantarcı, “Ülkemizin şanına, ‘Sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsak, zeytinyağı tüketimini mutlaka arttırmalıyız’ mesajı verilecek” dedi.
Ayvalık Uluslar arası Zeytin Hasat Günleri’nde, Alberto Modiano ile Haşmet Demirbil’in “Fidandan Sofraya Zeytin” adlı fotoğraf sergisine ve farklı konserlere de ev sahipliği yapacağını kaydeden Kantarcı, Ayrıca, sokak şarkıcıları ve gruplarının konserleri üç gün boyunca Ayvalık’ın farklı köşelerinde izlenebilecek. Evet Ayvalık, 3-4-5 Kasım 2017 günlerinde yapılacak Hasat Günleri etkinliklerine bütün halkımızı, bütün Türkiye’yi davet ediyor; 7’den 70’e herkese şu mesajı gönderiyor: “Tarih, mimari, doğa ve lezzet diyarı Ayvalık’a gelin, sevgiyi hissedin.”diye konuştu.
Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı bu yıl 13.sünü organize ettikleri hasat şenliklerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da davet edildiğini de sözlerine ekledi.

BalıkesirYerel Seçim Sonuçları

Balıkesir Hava Durumu

3°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.