Dünya
16.02.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 16.02.2016-2:30

Azez’de hastane ve okula Rus füzesi

Azez ve İdlib’te 5 sağlık kuruluşu ve 2 okulun da aralarında olduğu sivil bölgeler hedef alındı. Saldırılarda 50 kişi ölürken Sınır Tanımayan Doktorlar, “Bu sağlık altyapısına karşı kasıtlı bir saldırı” açıklamasında bulundu

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Suriye’de dün düzenlenen hava saldırılarında Türkiye sınırında yer alan Azez kasabasındaki bir çocuk hastanesi, bir okul ve sivillerin yaşadığı bazı bölgeler hedef alındı. BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan  Haq, Halep ve İdlib’te 5 sağlık kuruluşu ile 2 okula düzenlenen füze saldırıları  sonucu aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 sivilin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını bildirdi. 
Çocuk hastanesine toplamda 7 füzenin isabet ettiği belirtilirken, saldırıda ikisi çocuk olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yönetimindeki Azez’de Kalcibrin köyündeki bir okula düzenlenen diğer hava saldırısında ise 7 kişi hayatını kaybetti.
Sığınak da hedef oldu
Associated Press haber ajansına konuşan Halepli aktivist Baha el Halaby, hastanenin balistik füze tarafından hedef alındığını söylerken, çocuk hastanesinde 10 kişinin öldüğünü bildirdi. Türkiye’ye açılan Babüsselam sınır kapısı yakınlarında bulunan ve uçakların hedefi olan hastaneyi yöneten Bağımsız Doktorlar Birliği saldırıda en az 30 kişinin yaralandığını açıkladı. Azez’de Beşar Esad rejiminin geçen hafta Halep’te başladığı kara harekatından kaçan binlerce sivil sığınıyor. 
Reuters’a konuşan bir bölge sakini, mültecilerin kaldığı bir sığınağın da Rus hava saldırılarının hedefi olduğunu bildirdi. Azez’in güneyinde Beşar Esad rejimi Rusya’nın hava saldırılarını arkasına alarak muhaliflere karşı atağa geçerken, kuzeyde PYD’nin silahlı kolu YPG de toprak kazanımı için isyancıları hedef alıyor. Bölgede El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra, Özgür Suriye Ordusu bileşenleri ve radikal Selefi İslamcı örgütler bulunuyor.
Hastanede 7 ölü
İdlib’de Maret el Numan kasabasında, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından işletilen bir hastaneye düzenlenen hava saldırısında ise 7 kişi öldü. MSF Başkanı Mego Terzian, “Hasta ve çalışanlar dahil en az 7 kişi öldü. En az 8 MSF çalışanı ise kayıp. Onların hayatta olup olmadığını bilmiyoruz. Saldırıların arkasında açık olarak ya (Suriye) hükümeti ya da Rusya var” açıklamasında bulundu. 
54 kişinin çalıştığı 30 yataklı hastane Ekim 2015 tarihinden itibaren MSF tarafından işletiliyordu. 
MSF tarafından yapılan açıklamada ise, “Bu sağlık altyapısına karşı kasıtlı bir saldırı. Bu saldırı bölgede yaşayan 40 bin kişiyi sağlık hizmetinden mahrum bırakacak” ifadesi yer aldı. Birkaç dakika arayla düzenlenen iki saldırıda, hastaneye dört füze isabet etti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

10 yaralı çocuk Kilis’e getirildi

Azez’deki hava saldırılarının ardından yaralanan 10’u çocuk toplamda 35 kişi Kilis Devlet Hastanesi’ne getirildi. Yaralılardan ikisi kurtarılamadı, hayati tehlikesi bulunan 8 kişi ise Gaziantep’teki hastanelere sevk edildi. Reuters’a konuşan sağlık çalışanı Cuma Rahal, “Çığlık atan birçok çocuğu hastanenin dışına taşıyoruz” dedi.


Bilgi YarışmasıHangisi yurdumuzu işgal eden devletlerden biri değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Balalayka hangi ülkenin enstrümanıdır?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.