Bağış: Eşcinsellik hastalık değildir

Alman dergisine konuşan Başmüzakereci Bağış, “Ben homoseksüelliği bir hastalık olarak görmüyorum” dedi


FRANKFURT Milliyet

Bağış: Eşcinsellik hastalık değildir

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin 2013 yılında Avrupa Birliği’ne (AB) girebilecek konumda olacağını söyledi.
Alman dergisi Spiegel’in AB, Ermeni sorunu ve Ergenekon soruşturmasıyla ilgili sorularını yanıtlayan Bağış, “1959’dan beri üyelik için bekliyorsunuz. Bu kadar uzatılması aşağılayıcı değil mi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

‘Bizim de hatamız oldu’
“Hayır, bizim de hatalarımız oldu. 1959’dan bu yana 3 askeri darbe yaşadık. Ne bir siyasi vizyonumuz vardı ne de Avrupa’nın ne anlama geldiğini anlamıştık.”
Derginin, “Soykırım kelimesini kabul etmiyorsanız, neden Iğdır’da bir soykırım müzesi kurdunuz?” sorusunu, “Etki, tepki ilişkisi” diye yanıtlayan Bağış, “Bu müze bir gün, ‘ortak acılar’ müzesi olabilir. Ermenilerin acı çektiğini yalan-lamıyorum ki” dedi.
Bağış “Bazıları İslamlaşma işareti görüyor: Restoranlar içki ruhsatlarını kaybediyor, el ele tutuşan gençler rahatsız ediliyor, Aile Bakanı homoseksüelliği hastalık olarak nitelendiriyor” sorusuna da şu yanıtı verdi:
“Ben homoseksüelliği bir hastalık olarak görmüyorum. Fakat tarihçi olmadığım kadar doktor da değilim. Ayrıca Türkiye’nin muhafazakârlaştığını da düşünmüyorum. Sadece muhafazakârlar geçmişe göre daha çok görünüyorlar.”

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: