Dünya
14.04.2016 - 16:44 | Son Güncelleme: 14.04.2016-16:45

Baltık Denizi’nde tehlikeli yakınlaşmaya tepki

Litvanya, Rus savaş uçaklarının, Baltık Denizi'nde uluslararası sularda seyreden Amerikan "USS Donald Cook" destroyerinin üzerinde tehlikeli şekilde defalarca alçak uçuş yapmasını eleştirdi.

Sitene Ekle

Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevicius, konuya ilişkin yaptığı basın  açıklamasında, Baltık Denizi'nde yaşananlara ABD'nin tepki göstermesinin  gerektiğini bildirdi.

Butkevicius, ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki anlaşmayı  hatırlatarak "1972 yılında imzalanan anlaşma, gemilerin güvenliğine tehdit ve  takip oluşturmamasına yöneliktir. O nedenle her şeyden önce NATO ve ABD’nin  diplomatik yollarla Rusya Büyükelçiliğine tepki göstermesi gerekli." ifadesini  kullandı.

Bir gazetecinin, "Rus savaş uçağı ABD'nin destroyerini hangi maksatla  tahrik etti?" sorusu üzerine Butkevicius, "Rusya’nın bunu neden yaptığını Putin'e  sormak lazım. Ben bu soruya yanıt veremem." dedi.

USS Donald Cook destroyerinin komutanı Charles Hampton da bu sabah  Litvanya’nın Klaipeda Limanı’na gelerek olayla ilgili Rusya’ya tepki gösterdi.  Hampton yaptığı açıklamada, "Baltık Denizi’nde Rus savaş uçaklarının yaptığı  manevralar uluslararası standartlara aykırı. Rusların yaptıkları profesyonelliğe  uymuyor." diye konuştu.

Bu arada Rusya'nın Varşova Büyükelçisi Sergey Andreyev de Polonya  Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski,  Polonya ve ABD’nin ortak şekilde Rusya’ya gereken tepkiyi vereceğini belirtti.

Pentagon, ABD ile Polonya arasındaki ikili askeri ilişkileri  geliştirme kapsamında Polonya'nın Gnynia şehrine giden "USS Donald Cook" adlı  Amerikan destroyerinin üzerinde, Rus SU-24'lerin iki gün peş peşe alçak uçuş  yaptığını duyurmuştu.

ABD'nin destroyer filosunun en önemli gemilerinden olan 154 metre  uzunluğundaki "USS Donald Cook"u, diğer savaş gemilerinden ayıran en önemli  özelliğini balistik füze kalkanı "Aegis" sistemi oluşturuyor. Destroyer, gelişmiş  radarları sayesinde füze saldırıları da dahil olmak üzere birçok saldırıya karşı  "kalkan" özelliği taşıyor.


Bilgi YarışmasıTürk alfabesinde P harfinden sonra hangi harf gelir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.