Bardakoğlu: Ayrılmayı ben istedim

Görevini Prof. Görmez’e devreden Prof. Bardakoğlu, başkanlıktan ayrılmayı 8 ay önce planladığını söyleyerek, “görevden alınmadığı” mesajını verdi


Bardakoğlu: Ayrılmayı ben istedimBardakoğlu, cübbe ve sarığını Görmez’e giydirdi. (Fotoğraf: YAVUZ ÖZDEN)

ANKARA Milliyet

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda ilk kez “cüppe ve sarık”la görev devir teslimi yapıldı. Görevden alınan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, başkanlık cüppesi ve sarığını halefi Prof. Dr. Mehmet Görmez’e kendi elleriyle giydirdi. Bardakoğlu, başkanlıktan ayrılmayı 8 ay önce planladığını söyleyerek, “görevden alınmadığı” mesajını verdi.
Eski Diyanet İşleri Başkanları ve bu kurumdan sorumlu bakanların da katıldığı törende konuşan Devlet Bakanı Faruk Çelik, din, diyanet ve İslam alanında emekliliğin olamayacağını, bunu düşünmenin bile doğru olmadığını belirterek, “Bardakoğlu’nun deneyimlerini hem teşkilatla hem İslam dünyasıyla paylaşmaya devam edeceğine inanıyorum” dedi.

Nöbet değişimi istemiş
Törende bir konuşma yapan Bardakoğlu, birkaç kez görevden ayrılmak için girişimde bulunduğunu söyleyerek, aslında görevinden alınmadığı mesajını verdi. Teşkilat Kanunu’nun olgunlaştığı dönemde, Devlet Bakanı Faruk Çelik ile görüştüğünü ve Çelik’e, “artık yönetimde nöbet değişimi zamanının geldiğini” söylediğini anlatan Bardakoğlu, şunları kaydetti:
“Bana ‘hocam biraz devam edelim’ demişti. Çelik, Teşkilat Kanunu geçinceye kadar hiçbir yere kıpırdamamam gerektiğini ama Teşkilat Kanunu çıktıktan sonra yeni yapılanmada bizim talebimizin kabul edileceğini ifade etti. Biz de sağduyu ve metanetle eşimin ve arkadaşlarımın bilgisi dışında görevimize devam ettik. Teşkilat Kanunumuzun olgunlaştığı dönemde tekrar aynı talebi ilettik.”

Hoca talebe ilişkisi
Görmez ise besmeleyle başladığı konuşmasında, mütevazı bir köydeki camide kendisini yetiştiren imam babasına, ailesine ve Bardakoğlu’na teşekkür etti. Görmez, Bardakoğlu ile 7 yıl boyunca “hoca-talebe” ilişkisi içinde bir kez olsun kalp kırmadan çalıştıklarını dile getirdi.

Görev devir teslim törenine Prof. Ali Bardakoğlu’nun eşi Emine Bardakoğlu (sağda) ile Prof. Mehmet Görmez’in eşi Hatice Görmez (solda) de katıldı.

 

İlk kez cübbe ve sarık devri
Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, 1980 sonrasında bilinen bir kıyafet devri olmadığını kaydetti. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliği’nin 15. maddesinde Diyanet için kıyafet konusunda ayrıcalık  yer alıyor. Bu maddede, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bilfiil din işleriyle ilgili personelin giyim ve kuşamına ilişkin hususlar 17’nci maddede belirtilen mevzuata aykırı olmamak koşulu ile Başkanlıkça tespit  ve bağlı olduğu Bakanlıkça onaylanacak esaslar çerçevesinde yürütülür” deniyor. Ayrıca, “Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceğine Dair Kanun”da, “Hükümet her din ve mezhepten münasip göreceği yalnız bir ruhaniye mabet ve ayin haricinde dahi ruhani kıyafetini taşıyabilmek için muvakkat müsaadeler verebilir. Bir müsaade müddetinin hitamında onun aynı ruhani hakkında yenilenmesi veya bir başka ruhaniye verilmesi caizdir” hükmü bulunuyor.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: