Dünya
15.12.2014 - 14:31 | Son Güncelleme: 15.12.2014-14:32

Barzani onayladı ve kabul edildi

Türkmence, Ermenice ve Süryanice'yi resmi dil statüsüne alan Irak Kürdistan bölgesel Yönetimi Parlamentosunun kararı Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani tarafından onaylandı.

Sitene Ekle

Namık DURUKAN - Ankara

Kürtçenin yanısıra Kürt bölgesinde Türkmence resmi dil olarak kullanılacak.
Irak Kürdistan bölgesinde Kürtlerden sonra en fazla nüfusa sahip Türkmenlere bir çok alanda haklar tanındı. Merkezi Erbil'de bulunan Kürdistan parlamentosunda alınan karar gereği Türkmencenin yanısıra Ermenice ve Süryanice resmi dil statüsüne alındı. Barzani'nin, resmi dil yasasını onaylamasıyla, Kürdistan Bölgesi’nde Kürtçe ve Arapça’dan sonra Türkmence, Süryanice ve Ermenice de resmi dil oldu.

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Parlamentosu Basın Danışmanı Tarık Cevher, Barzani’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki resmi dil yasasını onaylamasıyla yasanın hayata geçirildiğini söyledi. Yasanın 29 Ekim’de Kürdistan Parlamentosu tarafından kabul edildiğini, 20 Kasım’da ise Barzani'nin onayına sunulduğunu ifade eden Tarık Cevher şunları söyledi:

“Yasa 27 maddeden oluşuyor. İlk maddede, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde Kürtçe ve Arapça’nın resmi dil olduğu belirtiliyor. İkinci maddede ise Türkmence, Süryanice ve Ermenice, bu dilleri konuşan azınlıkların yaşadıkları bölgelerde Kürtçe’nin yanında resmi dil kabul ediliyor.”


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangi ilimiz Marmara Bölgesinde yer almaktadır?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.