Ege

24.03.2010 - 01:00 | Son Güncelleme: 24.03.2010-23:54

Başarır, seramik ile dolu 50. yılını kutluyor

Dünyaca ünlü seramik ve cam sanatçısı Bingül Başarır, 50. sanat yılını, Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) kutluyor.

Sitene Ekle

İZMİR DHA

Başarır, seramik çalışmalarına 1960’da İstanbul’da Füreya Koral ile başladı. 1962’den beri ulusal ve uluslararası sergilere katıldı. Kanada, Fransa, İtalya, Kore, Japonya, Almanya,  Çek Cumhuriyeti, Amerika, İsviçre ve Yunanistan’daki müzelerde eserleri bulunan Uluslararası Seramik Akademisi üyesi Başarır’ın 50. Sanat Yılı Sergisi,  15 Nisan’a kadar gezilebilecek.   

İzmir Resim-Heykel’de ‘Oyun Devam Ediyor’ 
Ressam Alev Ermiş Mavitan, 32. kişisel resim sergisini İzmir Resim ve Heykel Müzesi’nde açtı. Çok sayıda karma sergiye ve sanat fuarlarına katılan, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekor ve Kostümleri Bölümü’nde Desen Dersi Öğretim Görevliliği’nden emekli Mavitan’ın “Oyun Devam Ediyor” adlı sergisi İzmirli sanatseverlerden büyük ilgi gördü. 40’tan fazla, özgün insan figürlü resimlerin yer aldığı sergi,   5 Nisan’a kadar açık kalacak.

Fransa’daki Türklerin yaşamı fotoğraflarda
Fransa’da Ulusal Göçler Tarihi Kurumu ve Elele Derneği’nin ortak çalışması sonucu fotoğraf sanatçısı Ahmet Sel’in “Demir Atanlar” adlı sergisi Fransız Kültür Merkezi’nde açıldı. Çalışmalarını belgesel ve portre fotoğrafçılığı alanında sürdüren Ahmet Sel’in sergisinde yer alan eserler, özellikle Fransa’daki Türk göçmenlerin fotoğraflarından oluşuyor. Fransa’nın Paris, Reims, Vichy, Strasbourg gibi şehirlerinde günlük yaşamdan alınan kareler, İzmirli sanatseverlerin büyük
ilgisini çekti. Sergi 9 Nisan’a kadar açık kalacak.

Pervin Özdemir 50. Yıl Köşkü’nde sergi açtı
Ege Üniversitesi, 50. Yıl Köşkü Sanat Galerisi, uluslarası üne sahip seramik sanatçısı Pervin Özdemir’e ev sahipliği yapıyor. Bu güne kadar 32 kişisel, 65 karma sergiye katılan, 12 ülkede eserleri bulunan Pervin Özdemir açılış konuşmasında, sergisinin amacının toplumsal değinmelerde bulunarak, kendisini ifade etmek olduğunu söyledi. Özdemir’in sergisi 14 Nisan’a kadar açık olacak.


Etiketler:
Hangi uygarlık piramit inşa etmemiştir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.