Dünya
31.08.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 31.08.2013-2:30

Başbakan Erdoğan ile görüşmek istiyor

KKTC’de seçimlerde birinci gelen Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Demokrat Parti-Ulusal Güçler arasında koalisyon hükümeti kuruldu. Yeni Başbakan Yorgancıoğlu “Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz” dedi

Sitene Ekle

SEFA KARAHASAN / LEFKOŞA - sefakarahasan@gmail.com

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 28 Temmuz’da yapılan seçimde birinci gelen Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ile  Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP) arasında koalisyon hükümeti kuruldu. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na dün sunulan yeni hükümetin bugün Meclis’te güvenoyu alması bekleniyor. KKTC’de Ulusal Birlik Partisi (UBP) iktidarının erken seçim kararı alması nedeniyle yaklaşık 2 aydır geçici hükümet görev yapıyordu.
Yeni kurulan hükümette CTP’den 6 DP’den ise 4 bakan olacak. Kabinenin Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından onaylanmasının ardından Milliyet’e konuşan yeni Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelmek” istediğini açıkladı. Yorgancıoğlu, “Sayın Başbakan’la en kısa sürede görüşme arzusundayım” dedi.

Reformlar yapılacak
“Kıbrıs Türk halkının refahı için çalışan bir koalisyon hükümeti kurduklarını” belirten Yorgancıoğlu, DP-UG ile bir protokol hazırladıklarını, esas olanın ülkede köklü reformları yapmak olduğunu” vurguladı. Kuzey Kıbrıs’ta birçok sorunun mevcut olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, “Bu sorunları çözmek ve aşmak için çalışacağız. Anayasal, kamu ve ekonomik alanlarda atılımlarımız olacak. Demokratik, sivilleşmiş bir yönetim yaratma arzusundayız” dedi.

Zorlu bir süreç
2014 Haziranı’nda yapılacak yerel seçimlerde Anayasa’nın değiştirilmesini referanduma götürmek istediklerini kaydeden Yorgancıoğlu şöyle devam etti; “Zorlu bir süreçte görevi devraldık. Hedefimiz halkımız, sivil toplum örgütleri ve muhalefetle yeni bir durum yaratmak. Bu görevi halkımıza layık olacak şekilde yapacağız.”

Ankara’ya sıcak mesaj
Türkiye ile imzalanan Ekonomik İşbirliği Protokolü’ne bağlı kaldıklarına işaret eden Yorgancıoğlu, “Protokolde bazı revizyonlar için Ankara’dan çalışma talep edeceklerini” söyledi. “Türkiye ile her zaman iyi ilişkiler kurmak istiyoruz” diye konuşan KKTC’nin yeni Başbakanı Yorgancıoğlu, “Biz Ankara ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Sıcak ilişkilerin olması iki ülke açısından önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

‘DP ile koalisyon kurmayın’ iddiası

KKTC medyası Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın, Özkan Yorgancıoğlu’nu arayarak, DP-UG ile koalisyon kurulmamasını istediğini öne sürdü. Medyada yer alan haberlere göre Atalay, “CTP’nin UBP ile koalisyon kurmasını” istedi.

İşte yeni Bakanlar Kurulu

Başbakan: Özkan Yorgancıoğlu (CTP)
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm Kültür ve Spor Bakanı: Serdar Denktaş (DP-UG)
İçişleri Bakanı: Teberrüken Uluçay (CTP)
Maliye Bakanı: Zeren Mungan (CTP)
Dışişleri Bakanı: Özdil Nami (CTP)
Ulaştırma Bakanı: Ahmet Kaşif (DP-UG)
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Aziz Gürpınar (CTP)
Gıda Tarım ve Enerji Bakanı: Önder Sennaroğlu (CTP)
Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı: Hamit Bakırcı (DP-UG)
Milli Eğitim Bakanı: Mustafa Arabacıoğlu (DP-UG)
Sağlık Bakanı: Ahmet Gülle (CTP)

 


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Olmaz Oğlan", "Kalpsizsin" videolarına imza atan grup hangisidir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.